Ağır Roman’ın Orhan Gencebay sevdası

Ağır Roman dizisinde her hafta bir Orhan Gencebay şarkısı duyduğumuzun farkında mısınız? Dizinin bu hafta yayınlanan bölümünde Leyla’yı piyanoda Dil Yarası’nı çalarken gördük örneğin… Dizide bu şarkıların kullanılmasının tesadüf olmadığının altını çizmek istiyorum. Merkeze ilerleyen çevre kültürü üzerine yapılan araştırmalarda belirtildiği gibi Orhan Gencebay iç göçle özdeşleşen bir aktör.

 

Kolera mahallesinin temsil ettiği mahalle kültürü de Orhan Gencebay’ın kendi söyleşilerinde de kullanıldığı gibi “varoşların müziği” betimlemesini doğru şekilde hatırlatan bir yerleştirme. İlginç olan ise evlerini satmamak için harekete geçen mahallelinin direnişini anlatan dizide hikaye Orhan Gencebay şarkılarıyla desteklenirken Orhan Gencebay’ın Türkiye’de kentsel dönüşümü destekleyen ünlülerden biri olarak gazetelerde boy göstermesi…

 

Başka bir yazıda uzunca ele almak istediğim bu konunun o zamana dek aklınızda çelişkili görünen bu soruyla beraber kalmasını isteyerek yazıya son veriyorum. Bazen televizyonda gördüğümüz ufacık ayrıntılar bile ne kadar çok şey ifade ediyor değil mi?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir