Muhteşem Yüzyıl, Türkiye’nin yarasına tuz dökecek mi?

Ebu Suud Efendi karakteri malumunuz Tuncel Kurtiz ve usta oyunculuğuyla Muhteşem Yüzyıl dizisinde ekrana gelmeye başladı. Sultan Süleyman’ın şeyhülislam titrini layık gördüğü Ebu Suud Efendi dizinin ilerleyen bölümlerinde eylemleriyle yalnız senaryoda değil, izleyici arasında hatta belki de siyasi arenada da tartışma yaratacak. Zira aynı isim Muhteşem Yüzyıl kurgusundan önce Başbakan Erdoğan’ın demeçlerine konu olmuştuMuhteşem Yüzyıl’dan önce Başbakan’ın demeçlerinde

Çok değil 2 yıl öncesine gidelim… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çorum’da yaptığı bir konuşmada* adını geçirdiği, Alevi vatandaşların ötekileştirilmesinde rol oynayan Ebu Suud Efendi o günlerde medyada genişçe yer almış “Başbakan nasıl onu model gösterir” diyerek fetvalarında nefret suçunu övdüğü belirtilen Efendi’ye dair yazılar günlerce köşe yazarlarını meşgul etmişti.

“Ebu Suud Efendi’nin olumlu örneklenmesi Türkiye’nin zihinsel fay hattını tetikler”

Geçtiğim haftalarda Radikal Gazetesi’nden Ezgi Başaran’a röportaj veren antropolog CHP Bursa Milletvekili (Benim de ODTÜ’den hocam olur) Aykan Erdemir’in Erdoğan’ın Ebu Suud Efendi’ye dair açıklamaları üzerine yaptığı yorumu hatırlatmak istiyorum: “Alevilere karşı nefret söyleminin gelişmesinde Ebu Suud Efendi’nin payı büyüktür. (…)  Nasıl ki Yavuz Sultan Selim bu topraklarda Alevileri öldürmenin kaynaklarından biriyse, Ebu Suud da Alevileri ötekileştiren dini-siyasi çerçevenin mimarıdır. O bakımdan Ebu Suud Efendi’nin olumlu bir örnek olarak kullanılması Türkiye’nin zihinsel fay hattını tetiklemek, yarasına tuz dökmektir.”

Bakalım Muhteşem Yüzyıl bu kabuk tutmayan yaraya yeniden tuz dökemeye meyledecek, onu olumlu örnek olarak gösterecek mi? Yoksa Ebu Suud Efendi’nin tarihi değiştiren icraatları eleştirel gözle mi ekrana getirilecek, bir şeyhülislamın sözleri eleştirilmeye cesaret edilecek mi? Bir başka seçenek de “kurgu” örtüsünün altında hikayede yapılacak değişikliklerle Ebu Suud Efendi’nin malum icraatlarının yoksayılması tabii.

Anladığınız üzere önümüzdeki haftalarda Muhteşem Yüzyıl yeni tartışmalara gebe… Hem de bu kez içine Başbakan’ın demeçlerini de alacak, Türkiye’nin bıçak sırtı meselelerinden birini deşecek yeni tartışmalara…

*: Erdoğan ne demişti bir hatırlayalım: ”Millet olarak Çorum’la, Çorum’un yiğitliğiyle, mertliğiyle, gözü pekliğiyle her zaman gurur duyduk, nasıl ki Çorum bu topraklardan yetişmiş Akşemsettin Hazretleriyle, Ebusuud Efendi’yle, Koyunbaba’yla, İskilipli Atıf Hoca’yla gurur duyuyorsa, bizler de Çorum’la gurur duyuyoruz. Biz sizlerle gurur duyuyoruz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir