Revenge’de Erkekti, İntikam’da Kadın Oldu!

Revenge adlı diziden ilhamla yeniden çekilen İntikam dizisinin “uyarlanan”, “törpülenen” bölümleri gündem yaratmaya devam ediyor.

Revenge’de Erkekti, İntikam’da Kadın Oldu!

Metrosfer adlı gazetede Murat Renay imzasıyla yayımlanan 26.01.2012 tarihli yazı iki dizi arasında cinsiyet değiştiren Tyler karakterini konu aldı.

Yazıyı okuyunca ben de yazarın tespitini sizinle paylaşmak istedim. Revenge’de Nolan (İntikam’ın Hakan’ı) ile ilişki yaşayan biseksüel Tyler İntikam’a Selen adıyla giriyor. Daha önce dizide eşcinselliğin nasıl yok edildiğini yazmıştım malumunuz, bu da aynı sürecin bir diğer yontulma hamlesi. Gitti Tyler geldi Selen…

Murat Renay dizideki bu hamleyi “eşcinselliğin yok sayılması” olarak yorumluyor, “siz yoksunuz” demenin başka bir yolu olarak tanımlıyor. Benim de bu değişikliğe değinmem farklı bir nokta üzerinden olmayacak daha önceki yazılarıma referansla yeniden soruyorum: “Kadınsal korkuları olan karakter” diyerek tanımlanan Hakan’ın uyarlanırken heteroseksüel olması, Tyler’ın Selen’e dönüşmesi “Türkiye buna hazır değil” bahanesini komik kılmaktan başka bir işe yaramıyor. Bir İstanbul Masalı’nda, bundan 10 yıl önce Zekeriya ile gay olarak izlediği Emre Karayel’i yıllar sonra 1 Erkek 1Kadın ile benimseyerek izlemiş izleyiciden mi korkunuz? Neden korkuyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir