Ben Onu Çok Sevdim Gündem Yaratacak

Ben Onu Çok Sevdim yalnızca bir ay sonra ekranda olacak. Başrollerinde Mehmet Aslantuğ, İdil Fırat ve Birce Akalay’ın yer aldığı Ben Onu Çok Sevdim dizi senaryosu ise Seda Altaylı’nın imzasını taşıyor. Dizinin müziklerinin arkasında Çiğdem Erken olduğunu yazmak da benim için adeta müjde niteliğinde. Tiyatro oyunları için hazırladığı besteler kadar albüm çalışmalarıyla da hayranlığımı kazanan bir müzisyen olan Erken şimdi de dizi seyircileriyle tanışacak.

Ben Onu Çok Sevdim
Ben Onu Çok Sevdim

Mehmet Bahadır Er’in yönetmen koltuğuna oturacağı dizinin odağında Adnan Menderes ve Ayhan Aydan aşkı olacak. “Ben onu çok sevdim” adı da Ayhan Aydan’ın “Başıma bir iş gelir diye korkmadım. Gelecekse Adnan Bey için gelsin dedim. Çünkü onu çok sevdim…” sözlerinden geliyor.

Askeri mahkemece alenileştirilmiş, meşruiyeti tartışma konusu olmuş, sorgu malzemesi yapılmış, hakkında fetva istenmiş, bir bebek mezarıyla geçmişte kalmış imkansız bir aşk dizinin merkezinde. Çok partili döneme geçişten başlarsak günümüzde bile polemikleri süren birçok tartışmanın o yıllara dayandığını hatırlatırım. Menderes’in hayatı Türkiye’nin demokrasi sınavında nasıl sınıfta kaldığının resmidir. Bu nedenle Ben Onu Çok Sevdim adlı dizi yalnız bir aile dramı değil bir ülke portresi.

Ben Onu Çok Sevdim Dizisi
Ben Onu Çok Sevdim Dizisi

Kimilerince “lanet” olarak görülebilecek talihsizlikler, verem hastalığından tutun trafik kazalarına, idam ve ölümlere, nesiller boyu süren siyasi kariyerler var Mendereslerin hayatlarında. Türkiye’nin en sevilen aşk romanlarından biri “Başucumda müzik” Menderesler’in hayatına değen bir siyasi ismin gerçek aşk hikayesini konu alır örneğin. Bu yan hikayelerin de kuvvetliliğinin resmi.

Türkiye’nin Kennedy Ailesi Menderesler

Menderes ve Kennedy ailelerinin hayat akışındaki benzerlikten basında daha önce yer almıştı. Şimdi bir konuda daha benzeşiyorlar, geçtiğimiz yıllarda ABD’de dizi olan Kennedyler gibi Menderesler’in hayatı da dizi olarak ekrana geliyor.

İkisi de İkinci Dünya Savaşı sonrası siyasi arenada etkindi, ikisinin de partisi Demokrat Parti’ydi. Menderes idam edildi, Kennedy derin devlet şüphesi altındaki saldırıda öldürüldü. Kennedy’nin başkan adayı kardeşi Michael uçak kazasında ölmüş, Robert suikast ile öldürülmüş, Edward trafik kazası ardından adaylıktan vazgeçmiş, oğlu, karısı ve baldızı uçak kazasında ölmüştü. Menderes’in ise bir oğlu intihar etmiş öteki trafik kazasında yaşama veda etmiş, diğeri ise geçirdiği trafik kazasının ardından siyasi kariyerine tekerli sandalyede devam etmiş ve son Menderes de 2011 yılında vefat etmişti. JFK nasıl özel hayatıyla da sansasyon yarattıysa Menderes’in de yargılanma sürecinde özel hayatı ifşa edilmişti. (Radikal Gazetesi, 25 Aralık 2011)

Senaryonun gerçeği yansıtmadığı, kaynak alınan kitabın verilerinin saptırıldığı gerekçesiyle yapılan eleştirilere maruz kalan The Kennedys, 8 bölümlük bir mini dizi olarak tarihte yerini almıştı. Ben Onu Çok Sevdim de bu tartışmalara konu olacak mı göreceğiz, içinde aşk, dram, siyaset, ölüm ve gerçek bir anlatı olan bu dizi tutar veya tutmaz ama gündem yaratacağı aşikar.

Ben Onu Çok Sevdim yayından kaldırıldı mı?

“Ben Onu Çok Sevdim Gündem Yaratacak” üzerine bir yorum

  1. Kennedyler ile Menderesler dünyada çok az insan birbirleriyle bir tutabilirdi. Kutlarım. Amerika’nın uşağı olmuş bir insan nasıl temize çıkartılır bunun hikayesi sanırım bu dizi. İzleyip göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir