Ben Onu Çok Sevdim: Emek Çok, Reyting Yok

Ben Onu Çok Sevdim hakkındaki ilk gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Dilerseniz castingten başlayalım… Dizinin ilk castında Mahir Günşiray ve İclal Aydın vardı biliyorsunuz, izlerken iyi ki olmamış dedim. Mehmet Aslantuğ ve İdil Fırat kadar Birce Akalay da rolüne resim olarak “cuk” oturmuş. Oyunculuk da değerlendirilince Adnan Menderes için daha iyi bir seçim olamazmış herhalde… Birce Akalay ise güzelliğiyle övgü odağı oldu, darısı oyunculuğuna da diyerek temennimi dile getirmeliyim. Aynı Tuba Büyüküstün gibi çok güzel ama oyunculuk vasat seviyede, Yer Gök Aşk’ta oluyordu da Mehmet Aslantuğ’un karşısında kurtarmıyor maalesef.

Ben Onu Çok Sevdim Birinci Bölüm
Ben Onu Çok Sevdim Birinci Bölüm

Mehmet Aslantuğ’un bu dizide olması bana göre senaryo için güven unsuruydu. Magazin Gazetcileri Derneği gecesinde Ahmet Kaya’ya yapılan saldırı sırasındaki tavrı ve farklı zamanlarda gündeme ilişkin açıklamalarıyla demokrat kimliğini gösteren Aslantuğ’un Ben Onu Çok Sevdim’de yer alması provokasyona oldukça açık siyasi bir dönemin ele alındığı dizi hakkında hassasiyet gösterileceği beklentisi uyandırmıştı bende. Gösterilmiş mi derseniz, aynı hassasiyet reyting kaygısında da gösterilmiş diyebilirim. İlk bölümden Türkçe ezan tartışması afili cümlelerle süslenerek ekrana geldi, tesadüf olmasa gerek. Diziyi ilk yazdığımda da hala o dönemki kimi tartışmalar bugün gündem yaratabilir diyerek tam da ezan örneğini vermiştim.

Dizinin sosyal medyaya oynamak için senaryo içinde sıklıkla aforizmalar bulundurması da dikkat çekiciydi. “Kadınlar kayıplarını geri almayı severler” gibi cümleler ekrana geldikçe twitterda art arda rtler görüntülendi.

Ben Onu Çok Sevdim 1. Bölüm
Ben Onu Çok Sevdim 1. Bölüm

Senaryo eleştirilerini ayrı bir yazıda uzun uzun yazmayı yeğliyorum ancak dizinin yayın döneminin tam da bu günlere denk gelmesinin tesadüf olduğunu düşünmüyorum. “Biz bu yola kefenle çıktık” diyerek önderinin Adnan Menderes olduğunu ilan eden Başbakan Erdoğan döneminde, atv’de, yapımcı da Pana Film olunca, bir de dizi yayını esnasında kimi AKP vekillerinin diziyi öven tweetlerini görünce insan ister istemez dizi politikaya alet mi edilecek diye düşündürtüyor ama komplo teorileri yazmanın şimdi zamanı değil. Asıl tartışma dizi 6-7 Eylül olaylarını anlatırken çıkacak (tabi ömrü yeterse) bu gidişle demedi demeyin. Bir parantez, Adnan Menderes Türkiye’ye demokrasiyi tanıtan ve infazı ülkenin kara bir lekelerinden biri olan, ileri görüşlü ve değerli siyasetçiydi. Hala zamanında tartışılan kimi konular ülkemizde gündem oluştururken Menderes’in de hayatının dizi yapılması kadar doğal bir şey de yok daha objektif bakmaya çalışırsak. İlk bölümden siyasete alet edileceği öngörüsü niyet okumak olur aman böyle bir tespit yaptığım yanılgısına düşülmesin.

Ben Onu Çok Sevdim Oyuncuları
Ben Onu Çok Sevdim Oyuncuları

Dizinin yönetmenliği oldukça iyiydi, Mehmet Bahadır Er en çok da gerçekçiliğiyle beğenimi kazanan bir yönetmen, bu dizide de izleyici hikayeye yabancılaşmadı. Kostüm ve dekorlara da hayranlık duydum. Sanki Yol Ayrımı’nın yapımcısı farklıydı diye düşündüm izlerken. Bu kadar özenli kostümler ve dekorlar uzun zamandır ekranda görünmüyordu. Sanat yönetmenliği takdire şayan.

Ben Onu Çok Sevdim’in müzikleri de beni yanıltmadı. Çiğdem Erken’in şarkılarını zaten severim, dizide de aynı kalite görülüyor. Kanundan çelloya, piyanodan çok sesli koroya kadar farklı sesler dizi boyunca çeşitlilikle ekrana geldi. Nazende sevgilim şarkısı da çok güzel seçimdi. Dizinin ilk yarım saatinde müziklerin fazla yoğun olduğunu not düşmem gerekse de dizinin ilk yarım saat sonrası kafi derecede iyi müzikle giydirildiği aşikar. Tebrikler…

Ben Onu Çok Sevdim Dizisi
Ben Onu Çok Sevdim Dizisi

Son olarak Canan dizisinde başrolde izlediğimiz Erdinç Gülener’i, Şemsi İnkaya’yı ve Bahtiyar Engin gibi değerli bir oyuncuları yanrollerde görmek de mutluluk vericiydi benim için.

İlk bölüm her ne kadar anlık SBT ölçümlerine göre “çok kötü” reyting alsa da ümit edelim ki reytingler artsın, zira dizi Mart ayından bu yana bekleniyor. Ümit edelim de Ustura Kemal gibi tanıtım süresi dizinin ömründen uzun olan bir dizimiz daha olmasın. Gerçi konusunu, yapımcısını ve günümüz siyasi iklimi düşündüğümüzde ömrünün kısa olacağını sanmıyorum ama…

Dizinin reytingleri pek çok kişi tarafından sorulunca bu notu da düşeyim dedim. TNS ölçümlerine göre dizi AB’de 2.84 reyting ile 7., Total’de 2.28 ile 14. oldu.

Ben Onu Çok Sevdim yayından kaldırıldı mı?

Ben Onu Çok Sevdim’i Neden Sevemedik?
Ben Onu Çok Sevdim’i Neden Sevemedik?

“Ben Onu Çok Sevdim: Emek Çok, Reyting Yok” üzerine 4 yorum

    1. Tuba büyüküstün ün oyunculugu vasat demiyor tuba büyüküstün gibi güzel ama oyunculugu vasat diyor. Yani birce akalayın

  1. Siz ne derseniz deyin, bu dizi son zamanlarda yapılmış olan en kaliteli dizi. Reyting sonuçları bu dizinin kalitesine gölge düşürmez ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir