Malatya Uluslararası Film Festivali’nin “Onur Ödülü” sahipleri belli oldu!

Bu yıl 15-21 Kasım tarihleri arasında dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin “Onur Ödülü” sahipleri belli oldu!

Bu yıl ödüle değer görülen isimler Muhterem Nur, Eşref Kolçak, Murat Soydan ve Filiz Akın!

 

4 Malatya Film Festivali
4 Malatya Film Festivali

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfıtarafından; T.C. Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali ilk yılından başlayarak her yıl, sinemamıza büyük hizmetlerde bulunmuş isimlere “Onur Ödülü” vermeye devam ediyor.

 

Türk kadınının kendisine yakın gördüğü, sinemamızın “en güzel profiline” sahip olan kadın oyuncusuMuhterem Nur, rol aldığı filmlerdeki “iyi yürekli adam” karakterleriyle halkın sevgisini kazanan, babacanlığı ile bilinen değerli sanatçı Eşref Kolçak, “Yeşilçam’ın unutulmaz jönü” Murat Soydan ve Türk Sinemasının “Avrupai yüzü” Filiz Akın 4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Onur Ödülü”nün sahipleri oluyor.

 

Onur Ödülü” alacak olan sanatçılara ödülleri, 15 Kasım Cuma gecesi, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

 

Onur Ödülüne değer görülen sanatçıların özgeçmişlerini aşağıda bulabilirsiniz. Sanatçıların fotoğraflarını ise aşağıdaki ftp adresimizden indirebilirsiniz…

 

Muhterem Nur

Sinema ve ses sanatçısı Muhterem Nur, sanat hayatına 1951’debaşlamış ve 1972’de “Kara Gün”filmindeki rolü ile 4. Adana Altın Koza Film Şenliği’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne değer görülmüştür. “Biz Akıllı Deli”, “Kuşlu Çorap”, “Küskünüm”, “Sev Yeter”, “Şehvet Kurbanı”, “Bana Derler Fosforlu”, “Ben Bir Günahsızım” ve “Üç Arkadaş” filmleri başta olmak üzere 180’in üzerinde sinema filmi ve televizyon dizisinde rol almıştır.

Eşref Kolçak

1927 Doğumlu Eşref Kolçak,  1949’da ilk filmi “Fedakâr Ana” ile beyaz perdeye “merhaba” demiş ve o günden bugüne sinemadan kopmadan 200’ün üzerinde sinema filmi ve televizyon dizisinde rol almıştır. İlk ödülünü 1961 yılında Türk Filmleri Yarışması’nda “Namus Uğruna” filmindeki rolü ile alan duayen sanatçı “Susuz Yaz”, “Dikenli Yol”, “Bir Şoförün Gizli Defteri”, “Hanım”, “Berlin in Berlin”, “Güle Güle” ve “Ağaçlar Ayakta Ölür” gibi değerli filmlerde rol almıştır. Yıllara rağmen yorulmak bilmeyen başarılı sanatçının son filmi ise bu yıl rol aldığı “Sürgün İnek” filmi olmuştur.

Murat Soydan

1966 yılında “Kolsuz Kahraman” filmiyle sanat hayatına başlayan Murat Soydan“Tapılacak Kadın”, “Ağla Gözlerim”, “Sevmekten Korkmuyorum”, “Yalan Yıllar” ve “Kralların Öfkesi” gibi hafızalara kazınan sinema filmlerinde rol almış ve sinemanın unutulmaz jönü olarak da tarihe geçmiştir. 1972 yılında “Zulüm” filmindeki rolüyle Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne değer görülen sanatçı bugüne kadar 200’ün üzerinde sinema ve dizi filmde rol almıştır. Sanatçı son olaraksa 2013 yılında “Qüfür” adlı filmle kamera karşısına geçmiştir.

Filiz Akın

1962 yılında Artist” mecmuasının düzenlediği yarışmayı kazanarak oyunculuğa başlayan Filiz Akın, 1980’li yıllarda sinemaya veda etse de Avrupai yüzü ile Türk sinemasında önemli bir yer edinmiştir.“Tatlı Dillim”, “İşportacı Kız”, “Utanç” ve “Umutsuzlar” gibi unutulmaz filmlerde rol alan değerli sanatçı 1971 yılında rol aldığı “Ankara Ekspresi” ile Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne değer görülmüştür. Akın, son olarak ise 2011 yılında “Gün Akşam Oldu” televizyon dizisi ile seyirciyle buluşmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir