Haftanın Ekran Gündemi: 32. Gün’e Başörtülü Muhabir

Geçtiğimiz hafta televizyon gündeminde yer alan bir diğer konu ise 32. Gün’ün başörtülü muhabiriydi. Mehmet Ali Birand ile özdeşleşen 32. Gün, yoluna Umur Birand ile devam ediyor. Baba Birand’ın vasiyeti olarak belirtilen başörtülü muhabir ise geçtiğimiz hafta ilk kez ekranda boy gösterdi. Muhabir Kübranur Uslu ile Kanal D ekranlarında ilk kez türbanlı bir muhabir gördük.

 Kübranur Uslu
Kübranur Uslu

Bence bu altı çizilmesi gereken çok önemli ve değerli bir gelişme. atv ekranlarında geçtiğimiz yıl Huzur Sokağı ile ulusal kanallarda ilk kez genç ve başörtülü bir kadın baş karakteri izleyebilmiştik. Şimdi haber kanallarında bir eşik atlandı ve 32. Gün bu ilkin altına imza attı. “Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler” haberiyle savaştan kaçan Suriyelileri anlatan Uslu’nun varlığı bile hala “Meclis’te başörtülü vekil olabilir mi”nin tartışıldığı şu günlerde ekranlarda adeta bir devrim. Bu devrim de 32. Gün’e yakışırdı zaten…

Yazı Dipnot Tablet 137. sayısında yayınlanmıştır… Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir