Sezonun Sürprizi Kaçak Dizisi

Bu hafta bir dizi izledim, Amerika’yı yeniden keşfetmişçesine mutlu oldum. Sebebi işin çok farklı bir dünya çizmesi değil beklemediğim pastan gol yememdi. atv ekranlarında yayınlanan Kaçak dizisinden bahsediyorum. Gürkan Uygun, Berk Hakman, Mustafa Avkıran, Begüm Birgören, Özlem Yılmaz, İnanç Konukçu, Hasan Küçükçetin ve Selda Özer’in rol aldığı Kaçak’tan sezon başında beklentim çok düşüktü.

Bir kere Gürkan Uygun’un oyunculuğunun Memati’yi alt edebilecek güçte olduğundan şüpheliydim… Dizinin yapımcısı da geçtiğimiz sezon pekçok işi ekrana veda eden Süreç Film olunca “Acaba tutar mı?” sorusuna olumlu bir yanıt veremiyordum. Yanıldım, bunca haftadır ekranda olan ancak izleyemediğim dizinin tüm bölümlerini izleme fırsatı bulduğum bu hafta dizinin temposuna, gerilimine, yönetmenliğine ve özellikle renk seçimine hayran kalarak dizinin neden tuttuğunu anladım.

Kaçak Dizisi
Kaçak Dizisi

Zenginden, haksızdan alıp fakire ve haklıya güç vererek kendi adaletini sağlamaya çalışan Serhat’ın ve takımının anlatıldığı Zülküf Yücel’e ait senaryo yer yer klişeler barındırsa da dizinin yüksek temposu merak ve gerilim pompalayarak izleyiciyi ekrana kilitlemeyi başarıyor. Kadın hikayelerine yer verilmesine rağmen dizinin yeteri kadar kadın ilgisi göremeyeceğini ve görmediğini düşünüyorum. Evet, hikayede kadınlar süs değil birer aktör ancak dizideki küfürler (biplense dahi anlaşılıyor) cinsiyetçi ve dil o kadar erkek ki bu detaylar kadın izleyiciyi itiyor. Eğer dizinin “erkek işi” olarak anılması istenmiyorsa senaryoya ufak dokunuşlar yapılmalı…

Kadın gözüyle inandırıcı bulmadığım noktalar da vardı dizide. Elbette her şey görsellik değil ama Merve’nin (Begüm Birgören), Berk Hakman’ın canlandırdığı karakterle evliyken nasıl Gürkan Uygun’un can verdiği Serhat’ta aklı kalır hala anlayamadım.Şakayı bir yana bırakırsak, Seher Vakti ve Kırık Kanatlar’dan sonra Begüm Birgören ve Berk Hakman’ı yan yana görmek sevindiriciydi, Gürkan Uygun’un oyunculuğu ise donuk Memati’den sonra onun iyi bir oyuncu olduğunun ispatıydı.

Dizinin bana en itici gelen yanı ise müzikleri. Konuşmaları bastıran, her sahnenin altına döşenen müzikler bir izleyici olarak benim kulağımı tırmaladı. Acilen müzik revizesine gidilmeli… Özetle derseniz her şeye rağmen Kaçak benim için sezonun sürprizi oldu, fırsat buldukça bakınız. 🙂

Yazı Dipnot Tablet 138. sayısında yayınlanmıştır… Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir