İşte Bunlar Hep Seks: Masters of Sex

Masters of Sex yayınladığı Amerika’dan sonra henüz başlayalı birkaç bölüm olmasına rağmen Türkiye’de de ilgiyle karşılanan bir iş oldu. Twitter’da takip ettiğim iki kadının birbirine önerdiğini görerek izlenecekler listesinde öne çektiğim dizi, kadın cinselliği tabusuna darbe üstüne darbe indiriyor. Örneğin dizide kadın seks için aşkı koşul koymadığını belirtirken erkek birlikte olduğu kadına aşık oluyor… Tabular sarsılırken dizi özellikle kadınların yoğun ilgisine mazhar oluyor.

Masters of Sex
Masters of Sex

Konusunu gerçek hayat ve karakterlerden alan dizi Dr. Masters’ın insan cinselliği ve orgazm anındaki değişimleri üzerine çalışmalarını işliyor. Konusu gereği suistimale oldukça açık olan yapımın dozunda çıplaklık içermesi diziye önyargıyla yaklaşanlara “sakin olun” telkininde bulunmamı zorunlu kılıyor. Bilimsel temeli ve aydınlatıcı sunumuyla standart bir dramadan çok “cinselliği sorgulama” dersi niteliğinde olan dizinin ülkemizde bu kadar ilgi görmesine bu nedenle şaşmıyorum. Zira dizide ilk birliktelikten, iktidarsızlık problemine, seks için aşkın koşullanmasından kadın ve erkeğin konuya farklı bakkışlarına kadar pekçok nokta inceleniyor. Üstelik 1960 Amerikası dekor, yani cinselliğe Türkiye’deki  güncel bakışa dönemin Amerikası şimdikinden çok daha denk düşüyor.

Şimdiden ikinci sezon onayı alan Masters of Sex izlerken not ettiğim replikleriyle bile fenomen olmaya aday:

“İnsanlar seksin en basit iç güdüsünü alıp gereksiz bir sürü şey karıştırdılar. Romantizm, mertlik, görgü kuralları… Hangi kıravatı taksam, kaldırımda iyi geceler dilemeli miyim, yoksa kapıya kadar götürmeli miyim? Bu labirentten çıkıp temele insek ne olur ki?”

“Kütüphanede bebek doğurmak hakkında yüzlerce kitap varken yapılışı hakkında neden hiç kitap yok?”

“-Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

-İlişki bir an önce bitip gerçekten ilgisini çeken işe dönebilmek için”

“-Siz kadınlar seks anında ne hissedersiniz?

-Bu daha önce tuzun tadına bakmamış birine tuzu anlatmak gibi…

-Baktım

-Benim gibi bakmadınız…”

 

Yazı Dipnot Tablet 138. sayısında yayınlanmıştır… Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir