Müzik Kanallarından Çok Sıkıldım, 20 Şarkıyla Yayın mı Yapılır?

Müzik kanalları üzerine söylenecek o kadar çok şey var ki… Hafta sonu Mabel Matiz ile çekilen özel akustik programa bir müzik kanalında denk gelince yazmanın  zamanı diye düşündüm. Mabel Matiz’in ikinci albümü malumunuz, üniversite yıllarıma denk düşen ilk albümü benim için anılarla doludur ancak popüler olunca kanallar için nimet sayılır hale geldi. Konserlerine sponsor olan, özel yayınlar çeken her gün 10 kez Mabel klibi gösteren kanal 7-8 ay önce hiç Mabel Matiz şarkısı yayınlamış mıydı? Ben hatırlamıyorum. Peki sanatçının yaptığı müzik farklı mıydı, hayır… Peki Mabel özelinde müzik kanallarınca göz ardı edilen, başka birçok sanatçı için hala gözardı edilmekte olan ne? Yenilik…

Müzik Kanalları Klipler
Müzik Kanalları Klipler

Önyargılarla hazırlanan, her gün aynı şarkılardan oluşan, 20-30 kliplik playlisti yayına veren müzik kanalları yeniliklere kapalı duruşlarıyla tam bir vizyonsuzluk örneği.

Geçtiğimiz yıllar da müzik kanallarıyla ilgili ciddi tartışmalar doğurmuştu, “ilk yayın” ilanlarıyla ilk kez klibini Kral TV’ye gönderen sanatçılara Powertürk posta koymuştu, kanalın genç sanatçılara destek vermediği gerekçesiyle Mustafa Sandal gibi ünlü bir şarkıcı  yeni şarkısını kanala vermeyeceğini sosyal medya üzerinden ilan etmişti. Pop da söylemesine rağmen müzikal tercihini daha önce başka müzik dallarından yana kullanan müzisyenlere yer vermemesiyle popüler müzik kanalı eleştirilmiş, Ebru Gündeş’in “Yaparım Bilirsin” remixinin kanallarda çalmaya başlaması ünlü bir yapımcı tarafından “büyük bir adım” nitelemesiyle ilan edilmişti. Nilüfer gibi bir sanatçının şarkısını “beğenmediği” gerekçesiyle yayınlamamasıyla da zamanında gündem yaratan müzik kanalının müzikal beğeni kıstasları merak konusu olmuştu.

Eleştirdiğim kanalların bir şarkıyı beğenmemesi değil, risk almadan yapılan yayının neden olduğu tektipleşme.

Şimdi Mabel Matiz dinleyenler başka neler dinler diye düşününce defalarca aynı sahneyi paylaşan Ceylan Ertem aklıma geliyor. Ceylan Ertem’in tek bir klibi bahsini ettiğim müzik kanalında dönmüş müdür? Ben hatırlamıyorum… Peki neden? Sanatçı mı klibini göndermiyor (bu da ihtimal), yoksa kanal mı yayınlamıyor? Halbuki Hande Yener’i, Demet Akalın’ı sürekli ekranda görmekten o kadar sıkıldım ki… Ne olur artık vazgeçin şu ezberlerinizden… Bütün gün alternatif olarak yaftaladığınız müziği yayınlayın demiyorum ancak 5 kere Ajda Pekkan çalacağınıza araya bir de numunelik “farklı” bir şarkı atın playliste.

Arka arkaya aynı şarkıyı çalıyor gibisiniz müzik kanalları! “Pop çalıyoruz” kılıfıyla tektip müzik yayınını, 20 şarkılık playlisti yutturamazsınız. Pop var, pop var… Risk almıyorsunuz ve vizyonsuzsunuz.

Yazı Dipnot Tablet 139. sayısında yayınlanmıştır… Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir