Adını Kalbime Yazdım Ağam!

Bu haftanın ilk konusu henüz izleyiciyle tanışalı birkaç hafta olan Adını Kalbime Yazdım dizisi… Reytingleri “vasat” olan dizi için söylenecek çok şey var. Ağa dizilerinin yeni bir halkası olmasına rağmen “diğer ağa dizilerinden farklı” olarak tanıtılan Adını Kalbime Yazdım, furyayı başlatan Asmalı Konak’tan çok ilk ağa dizilerinden Zerda’yı anımsatıyor.

Adını Kalbime Yazdım
Adını Kalbime Yazdım

“Töre gölgesinde bir aşk hikayesi” sloganını kullanan yapımın feodal düzeni sürdüren bir aktör olan Ömer Ağa ile şehirli doktor Leyla’nın imkansız aşkını ekrana taşıması, işin içine bir formalite evliliği bir de kan davası katması ile izlenebilirlikte klişeden öteye geçmese de diziye puan kazanıyor. Olay örgüsü kötü mü, hayır… Üzerinde çalışılmış bağlantılar var… İlişkiler ağı karmaşık ama klişe işte…

Adını Kalbime Yazdım ekranda uzun ömürlü olur mu derseniz, olabilir. Başroldeki Serhan Yavaş dublajlı sesi ve oyunculuğu ile her ne kadar yabancılaşma etkisi yaratsa da hikaye acının dibine vuruyor. Yeri geliyor O ses Türkiye’den oyunculuğa devşirilen Erkam dizi içinde bir türkü patlatıyor, yeri geliyor zılgıt sesleri kavga gürültüsüne karışıyor.

Son zamanlarda Karagül, Adını Kalbime Yazdım ve hatta komedi unsuru olarak bir yerli dizinin içine yerleştirilen Fırat’ın Yazgısı gibi Türkiye’nin Doğusuna ait hikayelerin yeniden parlamasının nedeninin yöreye ait ağızın, kültürün, yoksulluğun ve hatta törenin sergilenebilir bir nesneye dönüşmesinin kanıtı olduğunu düşünüyorum. Popülerleşen bölge kültürünün “Ekranımız artık Doğu’yu da görüyor” güzellemesini hak etmekten çok bir yanılsama yarattığını, pompaladığı bu içi boş gösterinin, zılgıt seslerinin altında gerçek hikayelerdense Doğu’ya ait sözde dramatik anlatılara yer verildiğini görüyoruz. Öyle ya bölge insanının en büyük acısı aşk acısı… Neyse… Özetle derseniz Adını Kalbime Yazdım izleyiciye bir ağa dizisinden beklediği dramı, çatışmayı yeterince sunuyor. 2013 yılında çekilen bir Zerda izlemek isterseniz tercihiniz Cuma 21.30’da Show tv olsun sayın izleyici.

Yazı Dipnot Tablet 140. sayısında yayınlanmıştır… Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için TIKLAYINIZ

Adını Kalbime Yazdım Eleştirisi
Adını Kalbime Yazdım Eleştirisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir