Geniş Aile Okula Taşındı: BOYNU BÜKÜKLER

(Yazı 4 nisan’da Dipnot Tablet dergide yayımlanmış, yazının yayımından 2 hafta sonra dizi final yapmıştır.)

Gençlik dizileri ekranda bir bir boy göstermeye başladı…Koca koca adamları lise üniformasıyla izlediğimiz lise dizilerinin son örnekleri ise Boynu Bükükler ve Not Defteri oldu. İlk intiba Boynu Bükükler’in Pis Yedili, Not Defteri’nin ise Öğretmen Kemal ve Arka Sıradakiler dizilerinden esinlenilerek hazırlandığı oldu ancak diziler başladığında kimi önyargılar yerini hayrete bıraktı.

Boynu Bükükler Dizisi
Boynu Bükükler Dizisi

Öncelikle telaşa gerek yok, gençlik dizileri furyasının yeniden başlayacağını düşünmüyorum. Sadece yaz yaklaştığı için sayılarda artış var. Hatırlatayım şu an ekranda Güneşi Beklerken sürüyor (ki gençlik olduğu kadar drama dizisi de o), Pis Yedili yakında yeniden ekrana dönecek. Not Defteri’ne maalesef özellikle genç oyuncularını görünce pek şans vermesem de Boynu Bükükler’in fark yaratma ihtimalini çok daha fazla görüyorum. Öncelikle yukarıda belirttiğim önyargılarımı yıkan işin Boynu Bükükler olduğunu söylemeliyim. Pis Yedili değil Geniş Aile kıvamında bir dizi Boynu Bükükler.

Zaten künyesindeki iki isim de, Cüneyt İnay ve Ömer Uğur bizlere bunu ispatlıyor. Geleneksel öğeler ve tabular üzerinden yürütülen espriler dizide oldukça dikkat çekici. Dayak yememek için üzerinde yasin kitabıyla gezen öğrenci de var, seçim göndermeleriyle gündemi yoklayan diyaloglar da. Suya sabuna dokunmaz bir iş olarak görünse de alttan alta pekçok sopayı gösterme becerisi olan esprileriyle Boynu Bükükler ekranda komedi boşluğunu doldurabilir. Her ne kadar karakterlerin derinlik yoksunluğunun ilerleyen bölümlerde doldurulmasını umsam ve onlarca klişenin tekrarlandığını hatırlatmam gerekse de Boynu Bükükler diliyle farklı olduğunu ve olacağını adeta ilan ediyor.

Evet bu hikayeyi az çok Pis Yedili’den, Hababam Sınıfı’ndan biliyoruz. Evet, onlarca lise dizisi izledik ve artık sıkıldık… Ancak tüm bu klişelere karşı Geniş Aile’nin özgün anlatımını da özledik. İşte Boynu Bükükler henüz tam keşfedilmese de Geniş Aile dizisi izleyicisi için potansiyel bir efsane…

Çağlar Ertuğrul ve Gün Koper şimdiden lokomotif oyuncular olarak sivrildiler. Geniş aile izleyicisinin alışkın olduğu okul sahnelerini anımsatan genel hikayesinde Bora Akkaş gibi tanıdık simalar da var. Elbette Geniş Aile’nin de seveninin yanında sevmeyeni de bulunuyordu, örneğin ben dizinin sıkı bir takipçisi olduğumu iddia edemem ancak sıkı takipçilerinin çokluğu bir hedef kitlenin varlığına işaret ediyordu. Geniş Aile demişken o dizinin tutmuş olması Boynu Bükükler için kesinlik ifade etmiyor. Not etmeliyiz, Geniş Aile’nin yayınlandığı dönem reyting sistemi başkaydı, başlangıcı Kanal D olsa da devamında Star’da ekrana geldi yani tutunduğu kanal farklıydı. Ayrıca Geniş Aile, aile dizisi olduğu için her yaştan izleyici için daha çekici ve özdeşim için uygundu, bu dizinin yani Boynu Bükükler’in üzerinde bir de gençlik dizisi önyargısı var. Bu önyargıya rağmen kanalı arkasında durur, dizi Mayıs’a kadar dayanırsa yaz aylarının reyting kozu haline bile gelebilir ve bence bu dizi bu şansı hak ediyor.

Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir