Kara Para Aşk: Bu Denklem İşler!

Sıradan bir hayat yaşayan Ömer’in nişanlısı yaşlı bir adamın aracında ölü bulunuyor ve senaryo ilerledikçe öğretmen olan genç kadının kara para aklayan bir çetenin elinde kurye olduğunu öğreniyor. Araçta bulunan yaşlı adamın da kara para işinin içindeki bir taş ihracatçısı olduğu öğreniliyor ve adamın kızı Elif ile Ömer bu gizemli kurguyu çözmeye çalışırken birbirine aşık oluyor.

Kara Para Aşk Dizisi
Kara Para Aşk Dizisi

Karadayı, Yer Gök Aşk ve Lale Devri gibi dizilerde imzaları olan Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat ikilisinin bence şimdiye kadarki en iyi işi Kara Para Aşk… Tüm bu heyecan verici dedektiflik meselesi içinde Kara Para Aşk temelinde bir klişeyi barındırıyor: Zengin kız fakir oğlan aşkı… Ancak bulmaca o kadar gizemli ki ve net olarak söyleyebilirim Kara Para Aşk bilinen aşk vurgusuna karşı sezonun en iyi dizilerinden biri.

Dizide iki farklı sosyal sınıfa ait olan Elif ve Ömer’in farklılıkları yalnız tüketim alışkanlıklarıyla değil jargonlarından beden dillerine kadar farklılıklarla da gösteriliyor. Bu farklılıklarla aşk zorlaşırken asıl düğümü ve aşkın imzansızlığını iki gencin de hayatını değiştiren ölüm olayı oluşturuyor. Birinin babasını diğerinin nişanlısını kaybettiği olayın sırrı çözülürken iki taraf da aileleriyle hatta cinayetin sebebi kaçak elmaslar olduğundan aralarındaki sosyoekonomik farklarla yüzleşerek bir anlamda birbirleriyle hesaplaşacaklar. Eminim bu yüzleşme diziye puan kazandıracak ve önümüzdeki sezon Kara Para Aşk için çok daha parlak geçecek ama uyarmam gerek Karadayı’da olduğu gibi ilişki düğümü içinde izleyicinin elinden merak ve gerilim alınırsa bu beklenti gerçekleşmeyebilir.

Kara Para Aşk Ömer Elif
Kara Para Aşk Ömer Elif

Sınıfsal fark ve aşk denince akla birçok farklı dizi geliyor elbette: Medcezir’de Yaman’ın sınıfsal kimliğini geçmişinde bırakarak bireysel olarak yeni bir aidiyet için çabalaması, Feriha’nın Emir’le evlenmesi, Benim Hala Umudum Var’da Umut’un yükselişi, Şöhret dizisi ve daha bir çoğu. Hatta Zengin Kız Fakir Oğlan diye bir dizimiz bile var. Tüm bu projelerde bilinçli olarak yapılan ise şuydu: Tüm bu karakterler için farklılıkları, varoşlardan getirdikleri saflık ve dürüstlükleri aynı zamanda onların kurtuluş için yol haritasını çiziyordu. Hatırlayın Medcezir’de Yaman’a yeni bir hayat vermenin şartı çok çalışması, iyi bir insan olmasıyla mümkündü ve her şeyden önce haddini bilmesi ile… Yani aslında eski hayatından getirdiği sosyal mirası sürdürmesi ile yeni bir hayat onun için mümkün hale geliyordu. Emir’in Feriha’yı sevme nedeni çevresindeki kadınlara benzememesiydi, Benim Hala Umudum Var’da Umut şöhreti sindirebildiği ve “diğerleri gibi” şımarık olmadığı için yapımcısı tarafından destekleniyordu.

Kara Para Aşk Dizi Eleştirisi
Kara Para Aşk Dizi Eleştirisi

Kara Para Aşk’a dönersek Ömer ile Elif arasında da bu farkın çekici olduğunu sezon finalinde gördük. Bir önceki bölümde Ömer’in “farklı dünyaların” insanları olduklarına dair endişesini de… Gelecek bölümlerde de hem Ömer hem de Elif için hesaplaşma ile sınıf aidiyetleri problematize edilerek işlenecek diye düşünüyorum. Sezon finalinde bulunan katil pek çok izleyici için sürpriz olsa da Ömer’in ailesi ile yaşayacağı kopuşun göstergesiydi. Keza Elif ile Ömer aşkının imkansızlaşacağının da… Ömer’in ağabeyinin babasının katili olduğunu öğrenecek olan Elif elbette Ömer’den uzaklaşacak. Polis olan Ömer’in aslında kara para işinin içinde teşkilatın olduğunu öğrendiğinde, ağabeyinin aslında para için onun nişanlısını öldürdüğünü öğrendiğinde Ömer’in ailesine ve mesleğine inancı sarsılacak. Hatta Elif’in de kara para aklaması belki de bize Hırsız Polis’teki gibi bir aşk gösterecek…. Kısaca, dizinin ilişki ağının daha da karmaşıklaşacağını görmek için kahin olmaya gerek yok, her dizide gördüğümüz üzere hikaye daha da düğüm olacak. Bildiğiniz üzere dizileri izlenilir ve merak edilir kılan da tam olarak bu. John Fiske, bu noktayı şu şekilde açıklıyor: “Tüm soap operaların evlilikleri (ilişki olarak genelleştirebileceğimizi düşünüyorum) yıkımlarının tohumlarını kendi içlerinde saklarlar. İyi düzeyde izleyiciler (fanatikler) bunu çok iyi bilirler, çünkü; mutlu, tehlikesiz bir evlilik (ilişki) sıkıcıdır ve yeni olaylar üretmekten yoksundur.”

Özetle derseniz önümüzdeki sezon Kara Para dizisinde ilişkiler üzerine biraz daha vurgu göreceğiz, bu sonucunu bildiğimiz başarı getiren bir denklemin ürünü olacak. Dizinin sezon finalindeki aşk dozunun artması ve merak edilen birçok soru işaretinin yanıt bulması da aslında bunun işareti… Yalnız dizinin bulmaca kısmı projeye öyle bir gizem ve sürükleyicilik katıyor ki umudum aşk içinde bu keyfin izleyicinin elinden alınmaması, başka soru işaretleriyle boşlukların doldurulması…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir