Güllerin Savaşı: Erkekler Bu Dizide Kadınlar Sizin İçin Savaşıyor

Güllerin Savaşı yaz ekranının gözde işlerinden, yeni sezonda ise Cumartesi günleri reyting savaşında güç gösterecek. Basit bir zengin fakir çatışması ve sınıf farkından öte bir şeyler var bu dizide, Gülru ve Gülfem’in savaşından adını alan Güllerin Savaşı’nın konusu özetle şöyle: “İstanbul’un ‘öteki’ ucunda, babasının bahçıvanlık yaptığı köşkte büyüyen Gülru’nun (Damla Sönmez), 6 yaşından beri tek bir dileği vardır; büyüyünce köşkün güzeller güzeli kızı Gülfem (Canan Ergüder) gibi olmak. Gülru’nun Mert’le (Yiğit Kirazcı) ite kaka sürdürdükleri bir çocukluk aşkları vardır. Gülfem’in yıllar sonra evine dönmesiyle Gülru’nun çocuksu hayranlığı alevlenir. Gülru ile Gülfem’in unutulmaz aşkı Ömer (Barış Kılıç) Gülru’nun önce aklını, sonra kalbini karıştırıp, onu gerçek aşkla tanıştırırken hayaller ve gerçeklerin altüst olması kaçınılmazdır.”

Güllerin Savaşı Dizi Yazısı
Güllerin Savaşı Dizi Yazısı

Gelin biraz derinlemesine bakalım diziye…

Gülru Neden Gülfemleşiyor?
Saf ve genç bir kız olan Gülru aynen idolü ve rakibi Gülfem gibi moda eğitimi almış. Sürekli etrafındakilerin üzerinde otorite kuran, kontrol sağlayan ve hayatıyla özenilen Gülfem’in Gülru için hedef olmasının dizide 6 yaşa denk getirilmesinin tesadüfi olmadığını düşünüyorum. 6 yaşın psikanalitik perspektifte denk düştüğü ödipal dönem (3-6 yaş) ile ilişkisi durumunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Gülru’nun hayatında var olmayan anne onun hayatındaki tek güçlü kadın olan Gülfem’i kendisine rakip olarak görmesine neden olmuş görünüyor. Dizide uzun bir süre hayranlık olarak resmedilse de aslında Gülru için Gülfem ile ilişkinin çoktan silah kuşanılan bir savaş olduğunun ipuçlarını hikayeden topluyoruz. Dinlediği masallardaki karakterleri çocukluğunda Gülfem olarak resmeden Gülru’nun bu nedenle amacı bir masal kahramanı olmaktan ziyade Gülfem’in masalında onun yerine sahip olmak.

Güllerin Savaşı Cihan
Güllerin Savaşı Cihan

İlk Zafer Cihan, İkinci Kale Ömer
Dizide Gülfem’in zayıf noktası, kardeşi Cihan, Gülru tarafından kazanılan ilk kale oldu. Halihazırda dizinin 10. Bölümünde bu kaleye bayrak dikildiğini de hep beraber gördük. Gülfem ile arasındaki mesafeden ve suçluluk duygusundan dolayı hasta kardeşi Cihan onun en zayıf cephesi, Cihan’ın Gülru’ya aşık olması ise aralarındaki savaşın öncü sebebi.

Gülru’nun sınıf atlama özentisi içinde kendinden düşük sosyal statüde çocukluk aşkı Mert ile duygusal ilişki yaşaması ise oldukça makul, onun kontrol altında tutabildiği ve otoritesini ilan ederek Gülfemleşebildiği tek alan, aslında bir nevi pratik bölgesi Mert. Güçlü kadın Gülfem için hizmetçisi Gülru ne kadar görünmezse, Gülru için de sevgilisi Mert o kadar görünmez. Üniversite mezunu Gülru’nun bu nedenle mahalle serserisi Mert ile ilişkisi sürüyor, bir nev-i bıçak bileme işlemi gibi. Gülru kendini Ömer ile olacak ilişkisine ve doğal olarak Gülfem ile meydan savaşına Mert ve Cihan ile hazırlıyor. Gülru’nun aslında değişimin ve Gülfem’e dönüşümün sinyallerini de veriyor. Gülru düşmanıyla savaşmak için önce düşmanına dönüşecek. 6 yaşında belirlediği rakibini bu kez Ömer üzerinden yaşanacak bir savaşla alt etmeye çalışacak.

Güllerin Savaşı Gülru Mert
Güllerin Savaşı Gülru Mert

 

Engellerle Dolu Bir Aşk: Farklı Dünyaların İnsanları
Gülru ve Ömer’in müstakbel aşkı ise elbette Gülfem’den başka engellerle de dolu. Ömer orta yaşlı bir adam, Gülru henüz ilk aşkını Ömer ile yaşayacak genç bir kadın. Ömer zengin, Gülru fakir… Ömer’in ağabeyi evindeki hizmetçiyle hamileliği nedeniyle evlenmiş ve aile ilişkilerinde sınıfsal uçurumun vurgusu bir hayli fazla. Gülru’nun babası ise sürekli çocuklarına verdiği “yerinizi bilin” öğütleri ile hikayede, iki aile de bu ilişkiyi kabullenmek bir yana tahayyül bile edemez durumda. Özetle bu aşkın birçok engeli var.

Ekranda olan işler arasında entrikalı bir hikaye ile sıradanlaşsa da neden sonuç ilişkileri sağlam bağlarla kurulan bir dizi olarak parlıyor Güllerin Savaşı. Karakterlerin geçmişine dayanan bu analiz senaristin bilinçli bir kurgusu mu yoksa kollektif bilinçaltı ile yaratılan bir intikam hikayesi mi bilemiyorum ancak gerçekçi ve gerçekte de olması olası bir ilişkiler ağı olması oldukça etkileyici. Siz de ekranda entrika izlemeyi sevenlerdenseniz, kadınların güç savaşına sahne olan bir bu diziye göz gezdirebilirsiniz.

Güllerin Savaşı Ömer Gülru
Güllerin Savaşı Ömer Gülru

Dizinin tutmasına da bu nedenle şaşırmamak gerek, hepimizin bilinçaltında olduğu varsayılan komplekslerin yarattığı karmaşık ilişkiler ağı elbette izleyenlerin özdeşim kurmasına katkı sağlayacaktır. Diziyi izlemeye niyetlenen erkeklere şimdiden uyarı, Cumartesi akşamları Kanal D’de yayınlanan dizi özellikle kadınları, güç savaşı içinde ezilen kadınları, tatmin edecek düzeyde hırs içeriyor benden söylemesi.

Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için tıklayınız. 

“Güllerin Savaşı: Erkekler Bu Dizide Kadınlar Sizin İçin Savaşıyor” üzerine bir yorum

  1. Bu bölümde gösterilen DNA testi yaptırma olayında, birkere ülkemizde DNA testi yaptırılması için öyle al diş fırçasını çal saçı elini kolunu sallayarak götür kim kimin annesi babası olmuyor.Birinci derece yakınlardan onay almak zorunlu veya adli kurumlar yaptırabilir.Dizi yaparken senoryayı yazanlar lütfen biraz araştırsın.Bunu seyreden herkes gereksiz yere eline uyduruk bir diş fırçası alıp tıbbi kurumları istila edecek.Lütfen araştırarak dizi senaryosu yazın ve oynatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir