AŞK YENİDEN ÖZGE ÖZPİRİNÇCİ’NİN ASKERLERİNİ HAREKETE GEÇİRDİ!

Aşk Yeniden Salı akşamı ilk kez izleyicilerle buluştu. Dizinin ekrana geldiği saatlerde twitter’da konuşulan bir konu ise dizinin başrolü Özge Özpirinçci’ye destek için elbirliği yapanların tweetleriydi. Konuyu ısıtıp gündemleştirmek gibi olmasın biraz deşmeye ihtiyaç var gibi geliyor bana, başlık mı elbette eski sevgili mevzusu.

Aşk Yeniden Dizisi
Aşk Yeniden Dizisi

Diziye gelmeden konunun alt metnine inelim oradan da diziye bağlayalım istiyorum. Malumunuz Özge Özpirinçci uzun süren ilişkisi sonrası eski sevgilisinin evliliğiyle gündemde yer almış, hayatında biri olmasına rağmen “mağdur” vurgusuna nail olmuştu. Kadınların sözde destek tweetlerinde yazan ise özetle 5 yıl ilişki yaşanan adamın ayrılıktan hemen sonra evlenmesinin kadını düşürdüğü mağdur pozisyonun ağıtıydı. Eski sevgilinin düğün günü Twitter’da TT olan ünlü oyuncunun, yeni dizisinin yayını esnasında da bu konuyu konuşan izleyiciler vardı. Özge Özpirinçci’nin askerleri, “yüz üstü bırakılan” genç kadına teselli verirken “bak nasıl da ayakları üstünde duruyor” diyerek övgüler düzüyordu.

Kadını edilgen konuma iten, ilişkide pasif etiket yapıştıran bu anlayış elbette temelini namus algısından alıyor, bu nedenle biten bir ilişkinin ardından yüz üstü bırakılan kadın oluyordu. Kimin bitirdiği bilinmeyen ilişkide elbette “bırakılan” olarak mimlenmek kadına düşüyordu.

Asıl ilginç olan ise dizideki karakterle Özpirinçci arasında bağ kurmaya çalışanlardı…. “Bak dizide de bıraktı adam” diyenler de vardı, “aferin kıza” diyen de, babasına hak veren de, dizi hashtagi altında “Bu kız bırakılır mı” diye eski sevgiliye laf atan da… Bu dizinin ilgi çektiğini ve daha da ilgi çekeceğini düşünüyorum, nedeni bence tam da burada yatıyor. Kadına kucak açan, kadını pasifize edip gözünde mağdur yaratan izleyici dizideki Zeynep’in mağduriyetine de elbette kucak açtı. Hatta kurguyla gerçeği karıştırıp yargılar savurdu…

Dizi neyi mi anlatıyordu… Yeşilçam filmi Yalancı Yarim’e dayanan bir serinin son halkası Aşk Yeniden. Formalite evlilik ile aynı çatı altına giren Fatih ve Zeynep’in anlatıyor, biri sevgilisinin terk etmesiyle kucağında çocuk sokakta kalırken diğeri zoraki evlilikten kaçıyor ve yolları uçakta kesişiyordu. Fatih Zeynep’in bebeğine baba rolü yaparken, Zeynep de Fatih’i şirket evliliğinden kurtarıyor ve hiyake başlıyor.

Devamı mı malumun ilamı… Bu hikaye yepyeni, benzersiz demiyorum ancak klişeleri güzel birleştiren bir iş olduğunu söyleyebilirim. Mağdur edebiyatına bağlamadan aşk yenilgisini aşkı arayan bir adamla bir araya getiren senaristler de şunda hemfikir olmalı, umut bu dizide reytingin kaynağı. Aşk umudu, yeniden diyebilmenin cesareti ve elbette sınıf farkına karşı fakir direnişi! Zeynep’in fakir karadeniz ailesi ile sosyetik Şekercizadeoğulları elbette yaşam standartları gereği de çatışacak. Yani yalan bir evlilik ikilinin aşkını yaratırken, sınıf farkı da en büyük komedi malzemesi olacak.

Diziyi kimler mi izleyecek? Birçok kişi, kentli bir aşka ekranda hasret kalanlar, romantik komedi sevenler gibi gibi ama en fanı olacakları söylüyorum işte mazlumu seven, kucak açan genç kızlarımız… Arada bir süre daha dizinin yayın günlerinde mentionlanacak eski sevgiliye ve Özge Özpirinçci’ye olanlar olacak tabii. Neyse ekranların en keyifli romantik komedilerinden birine merhaba dedik o belli. Birkaç haftaya oyuncuların kimlikleri unutulup, karakterlerin aşkı sosyal medyayı sallamaya başlar nasılsa…

Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için tıklayınız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir