2000’Lİ YILLARIN İLK KADIN YILDIZI: NURGÜL YEŞİLÇAY…

Ekranda pek alışık olduğumuz bir şey değildir, bir oyuncuyu hem komedide hem de dram projesinde izlemiş olmak… Hele ki kadın oyuncular arasında birkaç kişiden ileri gitmez bu liste. O listede bana göre ilk sırada yer alan, 2000’li yılların ilk starı olarak anabileceğim bir ismin portresini sizlerle buluşturmak istedim bu hafta.

Nurgül Yeşilçay Kimdir?
Nurgül Yeşilçay Kimdir?

Belalı Baldız ile komedide rüştünü ispatlayan, Asmalı Konak ile ekranların unutulmaz aşk dizilerinden birinin ana kahramanı olan, Ezo Gelin, Paramparça gibi dizilerle bize dramdaki maharetlerini sergileyen Nurgül Yeşilçay… Güzel yıldız 26 Mart 1976’de Afyon’da doğdu. Çocukluk ve ilk gençlik yılları İzmir’de geçen Yeşilçay, eğitiminin son basamağını ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tiyatro bölümünde tamamladı.

 

Nurgül Yeşilçay Biyografi
Nurgül Yeşilçay Biyografi

RESSAM OLACAK DEDİLER, AŞK ONU OYUNCULUĞA SÜRÜKLEDİ

Türkiye’nin Claudia Cardinale’i olarak da anılan Nurgül Yeşilçay, aynı anne ve babaya sahip olduğu bir erkek kardeşe sahip. GQ dergisine verdiği röportajda kendisinden “büyük bir aşkın mahsulü” olarak bahseden Yeşilçay anne ve babasının aşkı için ödediği bedelleri şöyle anlatmıştı: “Her ikisi de evli ve her ikisinin de ikişer çocuğu var. Aşk ferman dinlemeyince, ikisi de birer çocuklarını alıp oradan göçüyorlar. Arkada bıraktıkları çocuklarını bir daha görebilmek, ne anneme de eski eşi intihar eden babama nasip oluyor. Böylesi bedelleri göze almış bir aşkın mahsulü olarak dünyaya geldim.” Kardeşi de TV sektöründe kamera arkasında olan Nurgül Yeşilçay 4 yaşında okumayı sökmüş ve bu nedenle okula direkt 2. sınıftan başlamış. Okuldaki resim yeteneği nedeniyle herkes ressam olmasını beklerken Nurgül oyuncu olmuş hem de hiç aklında yokken… Oyunculuk nedeni ise aşk… Bir tiyatrocuya aşık olan genç kadın, bu nedenle kendini oyunculuk bölümünde bulmuş.

Nurgül Yeşilçay Hayatı
Nurgül Yeşilçay Hayatı

Üniversitedeyken annesini kaybeden, aynı yıllarda İkinci Bahar’da oynayarak hayatımıza giren güzel oyuncu sonrasında gelen projeleri reddederek okulunu bitirdi ve Şellale filmi ile yeniden izleyicilerle buluştu. Sonrasında 90-60-90 dizisi ve elbette onu yıldızlaştıran Asmalı Konak geldi. Sonrasında Melekler Adası, Belalı Baldız, Ezo Gelin, Aşk ve Ceza, Sensiz Olmaz, Sultan, Bebek İşi, Cinayet ve son olarak Paramparça dizileriyle ekranda olan Yeşilçay’ın filmleri ise Anlat İstanbul, Adem’in Trenleri, Mumya Firarda, Asmalı Konak Hayat, Yaşamın Kıyısında, Vicdan, Eğreti Gelin, 7 Kocalı Hürmüz, Çınar Ağacı, Aşk Kırmızı ve Gece… Altın Koza, Altın Portakal gibi pek çok törenden ödülle dönen Yeşilçay’ın listesinde Aşk Kırmızı filmindeki rolünün cinsiyetçi yönü nedeniyle aldığı bir de Altın Bamya Ödülü bulunuyor. Nurgül Yeşilçay, yalnız ödüllerle değil uluslararası festivallerde jüri üyelikleriyle de kariyerini renklendirdi.

Nurgül Yeşilçay Dizileri
Nurgül Yeşilçay Dizileri

ONU ÖLDÜRDÜLER VE BİZ HİÇ BİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ PATATES YEDİK

Siyasi ve sosyal olaylarda yorumlarıyla gündem yaratan Nurgül Yeşilçay’ın Gezi olaylarında, yargı kararları üzerine attığı tweetler gazetelerin sayfalarında haber oluyor. Onu kaleme almamın bir diğer nedeni de geçtiğimiz hafta tecavüzcüsünü öldüren kadına müebbet veren kararı eleştiren açıklamalarıydı. Gazetelerde yer bulan tweeti birçok sosyal ve politik olayda ses çıkaran ünlü oyuncunun bir isyanını daha vurguluyordu. Yeşilçay’ın röportajlarını okuduğumuzda toplumsal hassasiyetleri edinmesinde deneyimlerinin de payı olduğunu anlıyoruz. Yıldız oyuncu 12 Eylül döneminden bir anısını bakın nasıl anımsıyor: “12 Eylül öncesi evimizi 3 kişiyle paylaşıyorduk. Birisi kızdı. Ortadan ayrılmış uzun güzel saçları ve kocaman fotoğraf makinesi vardı. Onunla bizim fotoğraflarımızı çekerdi. Onlara herkes “anarşikler” derdi. Sonra bu anarşiklerin erkek olanlarından birini damın üstünde polis öldürdü. Son sözü “ah anam!” oldu. (Ve bir yerlerde bi ananın canı yandı.) Biz hiçbi’şey olmamış gibi patates yemeğe devam ettik.”

Nurgül Yeşilçay
Nurgül Yeşilçay

TEHLİKELİ OYUNLAR’I UYARLAMAK İSTİYOR

Söyleşilerinde acı olayları bile basit cümlelerle anlattığı görülen, hayatla olan derdi her cümlesinden anlaşılan Nurgül Yeşilçay’ın en sevdiği yazar ise Radikal’de yayınlanan söyleşisinde dile getirdiği üzere Oğuz Atay… Tehlikeli oyunlar’ı uyarlamak istediğini söyleyen oyuncunun beylik laflar eden aforizmalarla ise arası bir hayli kötü…

Yardımseverliği ile de sık sık haberlere konu olan, vakıflara desteğiyle de dikkat çeken Nurgül Yeşilçay’ın oyuncu Cem Özer ile bir de oğulları bulunuyor. 2005 yılında anne olan Yeşilçay’ın oğlunun adı ise Osman Nejat…

Portre: Gizem Kaboğlu – Dipnot Tablet Dergi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir