Son Çıkış Dizisi Nerede Hata Yaptı?

Röportajlar, portreler derken dizi yazılarına bir süre ara vermiş bulundum. Son Çıkış beni sahalara döndürdü sağ olsun. TRT’de ekranlara gelen Son Çıkış dizisi birçok açıdan incelenmeye değer, Cumartesi akşamları yayınlanan proje reytinglerde pek parlak değil. Elbette izleyicinin diziden soğumasının bazı nedenleri var.

Son Çıkış
Son Çıkış

Dizinin ana çıkış noktası belli ki apaçiler… Apaçilerin başkenti olarak nam salan Şanzalize cafenin dizide aynen resmedildiğini söylemem gerek. Emo tarzındaki gençler de dizide boy gösteriyor. Bu ilginç odak öyle dağınık hikayeleri birleştiriyor ki asıl kopukluk orada başlıyor. Farklı birçok hikaye yürüyor aynı anda. Özetlemek gerekirse, 3 hikaye var.

1, hapisten çıkan eski apaçi Kenan eski arkadaşı Cesur’un aşk üçgenini Zeynep tamamlıyor. Kenan adam yaralamaktan hapse girmiş, Cesur o hapisteyken uyuşturucudan çok para kazanmış ve aslında Kenan’ın sevgilisi olan Zeynep ile uyuşturucu aldıkları bir gece birlikte olmuş. Uyuşturucu işi yürüten Cesur’a rağmen geçmişine bir sünger çeken Kenan ile değişimi somut görüyoruz. Uyuşturucu kullanarak gördüğü yanılsama ile Cesur’un yerine hapisteki Kenan’ı koyarak onunla sevişen, ayıldığında pişman olan Zeynep hikayedeki aşk gereksinimini ilginç bir acıyla karşılıyor.

Son Çıkış Dizisi
Son Çıkış Dizisi

2, mahallenin genç apaçileri var, o arkadaşlık ilişkileri işlenirken bir de bu çocukların okullarındaki öğretmenlerin geçmişe dayanan tanışıklıklarını görüyoruz. Şimdilerde imam da olan fizik öğretmeni ile PDR hocasının travmatik geçmişi ileride belli ki daha çok deşilecek, imam olan öğretmenin dine yönelimi çocukları rehabilite ederken izleyiciye anlatılacak. İmamın da geçmişinde hızlı bir dönemi olduğunu eski arkadaşı Nilüfer’den öğreniyoruz. “Bilimadamı olacağını düşünüyordum” diyen Nilüfer’e “İmam olmam bilimadamı olmama engel değil” demesi dikkat çekiciydi. Çocukların uyuşturucu denemeleri, birinin ölümü gibi vakalar da ileride hikayeleri iç içe geçirecektir.

3, Yeter mi elbette hayır… Hani başta cezaevinden çıkan eski apaçinin aşk üçgeninden bahsettim ya, o üçgenin dik köşesinde yer alan kadının da tanımadığı babası ölen bir holding patronu. Kız bir anda kendini malın mülkün ve bir imparatorluğun içinde buluyor. Burada da ölen patronun eşi ile çatışma devreye giriyor.

Üstelik bu üç hikaye ilk 3 bölüm ayrı ayrı ilerledi, biz bağlantıları 3. bölümde kurduk. Serim uzaması nedir diye sorsalar cevap niteliğinde sorunlar vardı. İnanın dizinin ilk bölümlerini izlerken tam olarak kim burada başrol diye düşündüm, öyle dağınık başladık ki diziye toparlamak, parçaları birleştirmek sabır istedi. İzleyici başlayan onca dizi arasında neden anlayamadığı bir diziye 3 bölüm şans versin değil mi? Vermedi zaten…

Son Çıkış Dizi
Son Çıkış Dizi

Bir de dizide kör göze parmak bazı mesajlar mevcut. Apaçilerin hayatını anlatan dizi her birinin rehabilite edileceğini vadediyor. Öyle ki her birinin yol göstericisi de bellli. Okulun aynı zamanda imam olan fizik öğretmeni, rehberlik danışmanı, mahallenin cezaevinde akıllanan eski apaçisi bu misyonu edinenler… Kötüler yok mu elbette var… Cesur karakteri kötülerin başında geliyor, zira uyuşturucu satışı onun üstünden yürüyor. Dolunay Soysert’in canlandırdığı holding varisi de kötüler arasında. Kirli işlerden kirli işler beğenin diyor dizi.

Tüm bu sonu başından belli rehabilitasyon sürecinin yanında simgesel mesajlar da var. Örneğin dizinin ana mekanlarından tamirhanenin baktığı açıda bir evin camında Doğu Türkistan bayrağı gördük. Yeşilaycı mesajları anlıyorum, uyuşturucuyla savaşıyoruz buna da tamam da Doğu Türkistan ne alaka? TRT olduğu için mi, olabilir elbette… Özetle dizide sosyal mesaj kaygısı öyle yüksek ki hikayeyi anlarken yorulan izleyiciye bir de “öğren” diye dikte ediyor.

Şu mesaj kaygısı biraz törpülense, hazır hikayeye artık girilmişken hikaye biraz hızlansa…

İyi seyirler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir