Kitap Önerilerim: Popüler Kültürden TV Sömürgesine

İçindeki notlardan da belli olduğu üzere bu kitabı baya vizyon değiştirmişti bende… Haberi alınca tekrar okumak için aldım kitaplıktan, tuğla gibiymiş okuyalı kaç sene olmuş, notlar sararmış. Neyse… Bendeki yeri birkaçyüz sayfa birkaç kitabından ibaret. Duydum ki #ahmetoktay ı kaybetmişiz… Bakış açısı kazandıranlardandı, üzgünüm… Şiirleri bilinir ancak eleştiri kitapları o kadar değil. Yalnız kült niteliğindedir. Kitaplığınızda yer almalı…

1516887_1722268737996123_1975373219_nArka kapak yazısı: .

‘Nerede bir gösterge varsa, orada ideoloji de vardır.’ Voloşinov’a ait bu cümle, Bütün Eserleri’nin bu dördüncü cildinde bir araya getirdiğim kitapların öngördüğü amacı yeterince özetliyor.

Adı geçen yapıtlarda, yazılı ve görsel basında yayımlanan çeşitli ürünlerde sunulan içeriğin nasıl bir anlamlamaya yol açtığını ve bu anlamlandırmanın izleyicileri doğrudan doğruya egemen sınıfların bakış ve düşünce açısına uyumlandırmayı amaçladığını göstermeye çalışıyordum.

Yazılı ve görsel basının kullandığı dilsel ve görüntüsel her gösterge, aslında okunanın ve seyredilenin kendisinden çok farklı düzeylere gönderir okuru/seyirciyi; dolayısıyla da çok farklı anlamsal sonuçlar doğurur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir