POYRAZ KARAYEL’İN ZÜLFİKAR’I CELİL NALÇAKAN: BENİ TERK EDEN, ALDATAN TÜM KADINLARA TEŞEKKÜR EDERİM

Poyraz Karayel’in sistem eleştirisi dolu monologlarıyla efsaneleşen karakter Zülfikar’a can veren Celil Nalçakan ile kahkaha dolu bir sohbet gerçekleştirdik. Çocukluktan başladık bir rakı masası ütopyasıyla sohbeti sona erdirdik. Kendisini terk eden tüm kadınlara teşekkür edecek kadar alışılmışın dışında biri, çokça muhalif, sıklıkla yüzünde gülümseme taşıyan, naif bir Celil Nalçakan ile tanıştırmak istiyorum sizleri. Bu ilginç röportajın kıssaden hissesi ise değiştirilemez bir anayasa maddesi önerisi: “Sevenleri üzmeyin efendiler!”

Celil Nalçakan Röportajı
Celil Nalçakan Röportajı

Ben kısaca bir özetleyeyim okurlara, 7 sene jeoloji mühendisliği okumuş, sonra turizm ve otelcilik eğitimi almaya karar vermiş, en sonunda oyunculukta karar kılmışsınız. Hatta siz İstanbul’dayken aileniz Balıkesir’de sanıyormuş… Oyuncu olmanızda Zeki Alasya’nın da katkısı büyükmüş. Hayatınızda başka kimler kırılma yarattı, biraz kısaca geçmişten o kırılmalardan bahsedelim mi?

Edelim, Yılmaz Erdoğan’ın çok güzel bi lafı vardır: “onlar bilet alıyor, ben intikam alıyorum” der, gençken, tiyatrocu olamayacağını söyleyenleri kastederek… Ben de, zamanında beni terk eden, giderken cümlelerimi çalan, aldatan tüm kadınlara teşekkürü bir borç bilirim (Gülüyor)

İlginç… Tamam hadi çocukluğa gidelim. Annenize yıllarca “yenge” dediğiniz, üst kat komşunuza anne dediğinizi duydum. Neden, çok ilginçmiş bu?

Ben memur bir ailenin çocuğuyum. Kreştir, anaokuludur, bakıcıdır öyle şeylere ayrılacak bir para yoktu aile bütçemizde… Annemin de babamın da çalışması gerekiyordu. E haliyle işe giderken, üst komşumuza bırakılıyordum. Üst komşumuzun çocukları, anneme “sema yenge” diyordu… Ben de bir süre sonra, sema yenge demeye başladım. (Gülüyor)

Poyraz Karayel Zülfikar Kimdir
Poyraz Karayel Zülfikar Kimdir

Zülfikar’ın bu kadar fenomen olmasını bekliyor muydunuz?

Bilmem. Fenomen mi zülfikâr? Her hafta yaklaşık 150 dakika süren bir dizi çekiyoruz. İş ve uyku dışında zaman ayırabileceğimiz bir aktivite yok hayatımızda. Oynadığımız diziyi bile, tekrarlarından takip ediyoruz. Empati kursana… Bir dergi çıkarıyosun, çok satılıyor falan ama sen okuyamıyosun. Acı değil mi? Ama cevap bu değil tabi… Cevap şu: Zülfikâr’ı ethem yazmasa, Çağrı çekmese, Hayri abi oyuncu Celil’e bu kadar güvenmese, bu hale gelemezdi Zülfikâr yoldaş.

Harbi hayalet kimdir? 30 dövmenin sırları neler?

Harbi hayalet, kendimi hatırlamak için yaptırdığım bir dövmedir… Hayat şartları ne olursa olsun, şan şöhret para pul mevzuları, beni başka biri yapmaya başlarsa, ona bakıp, kendime çeki düzen vermemi sağlasın diye yazıyor kolumda. Diğer dövmelerin de şahsına münhasır anlamları var tabi…

Poyraz Karayel Zülfikar Röportajı
Poyraz Karayel Zülfikar Röportajı

GÖZYAŞI İNSANI YUMUŞATMAZ, KATILAŞTIRIR

Sert bir mizacınız var ama bir anı kulağıma çalındı. Çizgi filmde bile ağlayabilirmişsiniz siz. İnanalım mı?

Gözyaşı insanı yumuşatmaz efendim… Bilakis, daha katı yapar…

Poyraz Karayel, Oğuz Atay göndermeleriyle meşhur… Siz Oğuz Atay sever misiniz, kimleri okursunuz?

Oğuz Atay’ı sevmemek mümkün mü? Bence değil. Okumayı severim. Öğrenmek için değil ama. Öğrenmek için sokaklar,insanlar, hayvanlar,ağaçlar var… Ben başka hayatları sahibinin sesinden dinlemek için okuyorum. Yazarlarına göre kitap ayırmayı sevmiyorum. Ama, ilaç reçetesi yazsa, bakkal siparişi yazsa okurum diyebileceğim bir Ferhan Şensoy, bir de Boris Vian var.

Celil Nalçakan Kim
Celil Nalçakan Kim

BEŞİKTAŞ BİR YAŞAM FELSEFESİDİR

Dizilerde kendi adalet sistemini kuran karakterlerin popülerleşmesi Türkiye’de adalet sistemine güvensizliğinin göstergesi mi dersiniz? İzleyici bu nedenle ekranda tatmin sağlıyor olabilir mi?

Bu günümüze özel bir durum değil… İnsanlar hep bir süper kahraman istiyor hayatlarında. Yaşamın, omuzlarına yüklediği ağırlığı, onların alacağına inanıyorlar. Bir nevi, “yetiş süpermen” vakası.

Dünya görüşü olarak Zülfikar’a yakın mısınız? Serde sisteme muhaliflik var mı?

E var tabii… I have a dream my grandfather (Gülüyor)

Beşiktaşlılığın başkaldıran yapınızla bir ilgisi olduğunu iddia edebilir miyim?

Beşiktaş, bir yaşam felsefesidir. Herkesin içinden bile geçirirken çekindiği doğruları, onbinlerce yürekle aynı anda bağırabilme halidir. Beşiktaş, Van’daki çocuk üşümesin diye sahaya atılan atkıdır. O atkının içine, kalbini koymaktır. Başkaldırmak için beşiktaş’lı olmak gerekmez ama hangi takımı tutarsan tut, isyanında haklıysan, yanında, seninle birlikte, senin hakkını arayan bir Beşiktaş’lı vardır.

IMG_9647

SEVENLERİ ÜZMEYİN EFENDİLER!

Birkaç varsayım sorusuyla dünya görüşünüzü daha yakından tanıtmak istiyorum. Hemen şu anda dünyada bir şeyi değiştirme şansınız olsa neyi değiştirirdiniz?

Çalışanın daha az, çalıştıranın daha çok kazandığı sistemi değiştirmek istiyorum.

Hitler hayattayken ona tek bir cümle söyleme hakkınız olsaydı ne söylerdiniz?

Çok uzun yaşa, çok acı çek, çok yalnız kal, ölmek iste öleme.

Anayasaya bir madde ekleyecek olsanız ne eklerdiniz?

Sevenleri üzmeyin efendiler!(Madde değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez)

Rakı masası keyfi yapan biri izlenimi alıyorum. Gelmiş geçmiş, ölmüş veya sağ herkesi getirebileceğinizi düşünün, sizin rakı masanızda diğer sandalyeleri kimler doldururdu?

Tanju Okan , Müslüm Gürses Zeki Alasya, Neşet Ertaş , Süleyman Seba , Kanbolat Görkem Arslan, Gülden’im ve Çağlam, Tahsin ağabey baş kösede olmak kaydıyla, hayatıma bir şekilde değmiş, ben olmama vesile olmuş herkesle bir gün aynı masada buluşacağım o güzel günü bekliyorum ben…

Hakkınızda googleda en çok arananlar:

Celil Nalçakan Kimdir? Oyuncu

Celil Nalçakan Boyu? Ne çok uzun ne çok kısa

Celil Nalçakan Nereli? Sivas

Celil Nalçakan Alevi Mi? Olsa sana ne, olmasa sana ne (Gülüyor)

Röportaj: Gizem Kaboğlu 2

“POYRAZ KARAYEL’İN ZÜLFİKAR’I CELİL NALÇAKAN: BENİ TERK EDEN, ALDATAN TÜM KADINLARA TEŞEKKÜR EDERİM” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir