Nostalji: Hatırla Sevgili’de Kızıldere

Follow me
  1. https://www.izlesene.com/video/hatirla-sevgili-kizildere-30-mart-1972/8817411

Bugun #kizildere nin yıl dönumu. Bakın Hatırla Sevgili dizisinde olay nasil islenmisti… Erkan Oğur’un sesiyle tüylerimi diken diken etmişti izlerken. Hatırlatmak istedim.
Görüntüler Hatırla Sevgili’nin 57.bölümünden. 2006-2008 yılları arasında yayınlanan dizinin 2008’de yayınlanan bu bölümün son sahneleri Kızıldere’yi gösterir. Dizinin proje tasarımı Tomris Giritlioğlu’na aitti.

Kızıldere olayı nedir?
Tarih 27 Mart 1972’yi gösterdiğinde Ünye’deki NATO üssünden 3 yabancı teknisyen kaçırıldı. Teknisyenleri kaçıran Mahir Çayan, Ertuğrul Kürkçü, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan ve Ahmet Atasoy kendilerini bekleyen Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp ile buluştular. 30 Mart’ta Tokat’ın köyü olan Kızıldere’de muhtarın evinde mevzilendiler. Amaçları idamla yargılanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın infazlarının durdurulmasıydı.

Kaçırılanları serbest bırakmaları, kendilerine bir zarar gelmeyeceği söylense de karşılıklı anlaşmazlık ve Mahir Çayan’a sıkılan kurşunla çatışma başlamıştı. Mahir Çayan başından vurularak orada hayatını kaybetti. Helikopterlerle, roketatarlarla başlatılan operasyonda 3 NATO teknisyen ve 10 devrimci öldürüldü. Saffet Alp ilk başta sağ ve yaralı yakalanmıştır ancak başına bir kurşun sıkılarak öldürülmüştür.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir