Yaz sezonunun en büyük hayal kırıklığı Annem Uyurken

Yaz sezonunun en büyük hayal kırıklığı Annem UyurkenBu yaz ekranlara gelen, ilk bölümleriyle reytingleri de bir hayli umut veren ancak beşinci bölüm itibarıyla akıbetini belli eden dizi Annem Uyurken’den bahsedeceğim bu kez.
Bilmeyenler için anlatayım: Dizide sıcak bir aile, uyuyan bir anne, annesiz geçen 10 yıl, derin uykudan uyanan aklı 10 yıl öncede kalmış bir kadın var… (Defalarca yazıldı ben de o klişeyi tekrarlamak istemiyorum ancak evet, bu uyuyan anne hikayesi bana da Elveda Lenin filmini anımsatıyor. )
İlk iki bölümde karakterleri tanıdık, safi iyi ve safi kötü bu karakter yazımlarını özümsemeye çalıştık. Üçüncü bölümde(Defne ile Cem’in kelepçeli olarak gezdiği, Erkan Köse’nin parladığı bölüm desem çıkarırsınız) dizinin geleceği için umut taşımamız gerektiğinin sinyallerini alsak da dördüncü ve beşinci bölümlerde tempo yine düştü, ve anladık ki olmadı, olmuyor…
Hümeyra bizden biri, Erkan Köse misafir gibi
Dizinin kare ası Hümeyra komik olaylara seyirci karakter olarak ekranda, diğerlerinden daha normal, bir anlamda izleyicinin kendisiyle özdeşleştireceği kişi olarak orada bulunuyor. Bu açıdan Hümeyra bu dizide büyük rol üstlenen kişi değil aslına bakarsanız, ondan beklenen zaten olabildiğince doğal olması… Büşra Pekin ise o yükü omuzlanan kişi, ancak senaryodaki “komedi mi yapıyoruz yoksa aile dizisi mi” ikilemi o kadar muallakta ki o da ne tam komik olabiliyor ne de aramızdan biri …
Dizinin sosyal medyada en sevilen ismi ise Erkan Köse… Ancak Erkan Köse karakterin ağzından, esprilerine kadar bizi Gecekondu’daki Dalyan’a götürüyor. Sanki Dalyan, bir süreliğine Gecekondu’dan çıkıp Annem Uyurken’e misafirliğe gelmiş gibi… Kötü bir tekrar demiyorum ancak o bize başka bir hikayeden sesleniyor, dizi bitse de Hüsnü’ye bir “spin off” yapılabilir bu gidişle.
Diğer oyunculara değinirsek; Algı Eke, Baba Ocağı ve Dürüye’nin Güğümleri dizilerindeki ağzı değiştirip “Alamancı” olmuş ancak mimik ve vurgular hala aynı. Yine de parladığını söylemeden geçemeyeceğim… Dizinin komiseri Bülent Seyran ise eski işini sıyırıp üzerinden atsa da nedensiz yere 5 bölüm içinde mutasyona uğramasıyla dizinin en talihsiz ismi oldu. Önce “bunlar kamuflajdı” diyerek bıyığı, şapkayı attı sonra ise saf dedektifliklikten komik aşığa evrildi. Birinci ve beşinci bölümü art arda izleyen bir kişi zaten karakterdeki değişimi zaten hemen anlayacaktır.
Oyuncular ve karakterler üzerine kısa eleştirilere yer verdikten sonra hala bir umut ışığı yaratabilmek adına yapılabilecek değişiklikleri sıralamak istiyorum.
Anneyi değil aşkı merkeze taşımalı
Birincisi Defne ve Cem aşkının komedisinin üzerine gidilebilir. Ancak bu komedi 4. ve 5. bölümlerde araya serpiştirildiği gibi değil daha merkeze oturtularak hikaye kurgulanabilir. Zira “Annem Uyurken” dizisinin anne cephesindeki hikayesi iki bölümde tüketildiğinden oradan malzeme çıkmıyor. Aşk üçgeni hatta Hüsnü’nün Defne’ye ilgisi de eklenince dörtgeni de var, buradan yürünerek hikaye zenginleştirilmeli…
Anne uyudu mu, uzaydan mı geldi?
İkinci nokta, ilk bölümde anneyi uyandırıp ikinci bölümde her şeyi anlamasını izlediğimiz için annenin uyuması işlevsizce ilk iki bölümde hikayeyi eritti. 10 yıl sonra uyanan kadın bugünün siyasi ve sosyal yapısı üzerine şaşkınlıklarını hiç dile getirmedi. İlla siyasi eleştiri olsun demiyorum, 10 yıl hiçbir şeyden habersizce yatan birinin en azından Bülent Ecevit’in ölümüne şaşırması, “Süleyman Demirel hayatta mı bari” diye sorması gerekmez mi? Dikkatinizi çekiyorum siyasal espriden değil, siyasetin magazininden bahsediyorum. Hadi siyaseti es geçtik, yahu 10 yıl önce iphone mu vardı, üç boyutlu filmler mi vardı? Hayır. Teknolojinin gelişimi üzerinden bile yapılabilecek onlarca espri bulunabilir. Hadi diyelim ki 2000’ler verimsiz çağlardı, o zaman 20 yıl uyusaydı bu kadın! Seksenler dizisinin bu kadar tutmasındaki neden nostalji merakı değil de ne, 90’larda uyuyan kadın bugün Tarkan’ı görse ve onu yorumlasa o bile ilgi çekerdi. Aaa bu “Kıl oldum abi diyen çocuk mu” dese, veya “Van Gölü canavarı bulundu mu” diye ailede bir tartışma açsa inanın şimdi izlediğimizden daha çok sahiplenebileceğimiz bir iş çıkardı ortaya. En azından bize bizim nostaljimizi anlatır, unuttuklarımızı hatırlatırdı.
Karar verin, Akasya Durağı mı, Sosyal Medya jargonu mu?
Üçüncü nokta ise dizinin türü… Ölmüş Necip Usta’nın durup durup insanların bedenine girmesi dizinin en absürt öğesi… O sahnelerde absürt bir dizi izlediğiniz yanılgısına düşüyorsunuz, sonra duygusal bir sahne geliyor “Hayat Bağları” dizisinin içinde buluyorsunuz adeta kendinizi… Dizi bitince “İzlediğim neydi” diye soruyorsunuz kendinize… Komedi mi? Aile hikayesi mi? İkisinin karışımı değil, o kadar ayrı anlatımlar ki iki farklı diziden bölümler gibi, ayrı ayrı iki dizi de değil hepsi Annem Uyurken… Öncelikle bu karışımı bir çözmek lazım. Hem bir ruhu beden beden gezdirip izleyiciyi başka bir aleme çekip, hem sosyal medyanın jargonunu kullanıp hem de Akasya Durağı dizisi seviyesinde esprilerle izleyiciyi güldüremezsiniz. Fikrimce AB grubunu hedefleyen işlerden biri olan Annem Uyurken önce çorba niyetine karıştırılmış bu kavram kargaşasından kendini soyutlamalı. Kimliği olmayan bir iş hedef kitlesini de bulamıyor gördüğünüz gibi…
Özetle Annem Uyurken, bu şekilde devam ederse kışı göremez. Kışı görse dahi karşısına gelecek ilk güçlü dizi karşısında tam anlamıyla “çuvallar”. Dileğim bir an önce tutarsızlıkların giderilmesi, dizinin önce türünün sonra odağının netleştirilmesi…

Çıplak Gerçek’in Gözü Sosyal Ağlarda

Malumunuz yaz dizileri yayına girer girmez yaz izleyicisi de yorumlara başladı. Sosyal ağlar, sözlükler ve kimi sohbetler içinde yaz dizileri yer alır oldu. Yaz sezonuna en hızlı giren kanal ise yine malumunuz Star tv…
Yeni Star’nı dizileri tuttu mu? Henüz 1-2 bölüm yayınlanan diziler üzerinden tuttu, tutmadı demek çok doğru değil ancak Twitter, Facebook ve sözlüklerden anladığımız üzere Star’ın dizileri beklenen “konuşulma oranını” yakaladı. Özellikle sözlük yorumlarına bakarsanız her iki entryden biri “Bana yeniden televizyon açtıran kanal Star tv”… Bu da demek oluyor ki Star Tv, dizi izleyicisi olmayan, sosyal ağlarda aktif bir grubu da kendine çekmeye başlamış. Bunun anlamı yalnızca günümüz için değil gelecek için de önemli, bugün 20li yaşlarda olan bu gençlerin yıllar içinde daha çok eve bağlanacağı ve televizyon izleyeceği düşünüldüğünde bir kanal için o kesime izleme alışkanlığı sağlamak bugünün yanı sıra geleceğe de yatırım.
Peki Star bunu nasıl başarıyor? Devam eden Behzat Ç’nin de desteğiyle kış sezonunda 1 Kadın 1 Erkek (dizi sosyal medyayı en iyi kullanan işlerden biri), Acayip Hikayeler gibi alternatif işlerle değişimi başlatan kanal, yaz sezonuna İbret-i ailem, İşler Güçler, İnsanlar Alemi ile devam ederek televizyon izlemeyen bir kitleyi ekrana çekmeyi başardı.
Çıplak Gerçek Fark Atacak
Çıplak Gerçek ise şimdiden yapım kadrosu ve oyuncularıyla konuşulmaya başlandı. Henüz ilk bölümü bile yayınlanmayan dizinin farkı senaryosu ve yapımı bir yana tanıtım stratejisi… Fragmanları arasındaki anlatım farkıyla ilgi odağı olan dizi internet sitesinin sosyal ağlar üzerine kurulu farklı sistemiyle de dikkat çekiyor.
Daha önce birçok yabancı dizide gördüğüm ve kişisel sohbetlerimde de defalarda “bizde neden yok” diye yakındığım “ekstralar bölümü” dizinin sayfasında yer alıyor. O bölümde neler mi var… Flashforward’dan alışkın olduğumuz “kanıt tahtası” ve interaktif kanıt tahtası uygulaması dizinin sayfasında yer alıyor böylece dizinin ilerleyen bölümlerinde bulunacak kanıtlar izleyicilerden yorum da alabilecek. Bunun dışında 16 bölüm boyunca izi sürülecek olan Hazal’ın kişisel bilgileri ve fotoğraf albümü de sitede yer alıyor. White Collar’da gördüğümüz gibi dizinin çekim alanlarının detaylı inceleme bölümleri “sorgu odası”, “karakol” gibi sekmelerle de yine sitede size sunuluyor.
Bu eklentiler nasıl bir fark getirir diye soranlarınız olabilir. Efendim, günümüz çoklu ekran izleyiciliği dönemi… Yani insanlar artık yalnızca bir ekrana bağlı kalmıyor, izlerken yorum yazıyor, kimi zaman yazdıklarıyla dizilere yön veriyor. Ve reyting ölçümü gibi niceliksel değerler ne kadar önemliyse, sosyal ağlardaki yorumlar da nitelik ölçümü için değerli hale geliyor. Dizinin bu interaktif halinin katılımcılık dışında teşvik ettiği bir diğer özellik ise süreklilik… İnsanların özel hayatlarına da nüfuz etmeye çalışmak oluyor bu işlem. Onları kişisel bilgisayarlarından yayın saati içinde veya dışında da bu kurgunun içine alıyor oyunlar, bulmacalar ve eklentiler. Facebook’la entegre olan bu uygulamalar kullanıcıların “duvar”larında yer alıyor, böylece onların arkadaşları da diziden ve eklentilerden haberdar olmuş oluyor. Böylelikle izleyicinin diziye bağlılığı artıyor, merak dışında fısıltı gazetesiyle yayılan kişisel ağlar üzerinden de reklam sağlanmış olunuyor.
“Kızım Nerede?” dizisinin muadili olarak görüp izlemeden geleceği konusunda kaygı duyduğum bu dizinin yeni stratejisi ne kadar işe yarayacak göreceğiz ancak şimdiden belli olan bir şey var o da “fark” yaratacağı.
İkinci Bölümde Dizide Hatalar Başladı
Annem Uyurken henüz ikinci bölümüyle ekranda yer alan tabir-i caizse çiçeği burnunda bir yaz dizisi. Çarşamba akşamları Kanal D ekranlarına gelen dizide “dakika bir gol bir” ikinci bölümden hatalar başladı. 10 yıl sonra komadan çıkan Gül Hanım’ın hikayesini anlatan dizide, hayatını kaybeden Necip Usta’nın ölümünü araştıran komiser (Bülent Seyran canlandırıyor) ve yardımcısı olayı araştırırken ekrana gelen sahnelerdeki kurgu hatası gözden kaçmadı.
Gül Hanım kardeşiyle alışveriş merkezinde yılın modasını yakalamaya çalışırken onları takip eden komiser yardımcısı yalnızca birkaç saniye sonra ekrana gelen bir diğer sahnede Kanal D’nin önünde Gül Hanım’ın annesini üzmemek için spiker taklidi yapan kızını komiserle beraber takip ederken kameralara yakalanıyor. Yani her nasılsa(!) komiser yardımcısı genç kadın aynı anda alışveriş merkezinde ve İkitelli’deki Doğan Yayın Holding binasında olabiliyor.
İkinci bölümle beraber biraz olsun hız kazanan dizinin seyri, ufak tefek hatalarla sekteye uğramasın, kurgu hatalarıyla ne izleyici ne de biz eleştirmenlerin zihni yorulmasın. Biraz daha dikkat!