Ben Onu Çok Sevdim Yayından Kaldırıldı mı?

11.11.2013 tarihi itibarıyla hayır, henüz kaldırılmadı. Dizinin yalnızca yayın günü değişti. Salı akşamları ekrana gelen, başlangıç tarihi gibi ne zaman yayınlanacağı da yılan hikayesine dönen Ben Onu Çok Sevdim bundan böyle Cuma 22’de izleyicilerle buluşacak.

not: Bloguma o kadar çok “Ben onu çok sevdim neden yayınlanmıyor”, “Ben onu çok sevdim yayından kaldırıldı mı”, “Ben onu çok sevdim neden yok” aramalarından trafik aldım ki bu postu yazma mecburiyeti hissettim. 🙂

Dizi hakkındaki yazılarımı da yeniden gündeme taşıma zamanı, buyurunuz:

Ben Onu Çok Sevdim’i Neden Sevemedik?

Ben Onu Çok Sevdim’i Neden Sevemedik?

Ben Onu Çok Sevdim: Emek Çok, Reyting Yok

Ben Onu Çok Sevdim: Emek Çok, Reyting Yok

Ben Onu Çok Sevdim’i Neden Sevemedik?

Adnan Menderes ve Ayhan Aydan aşkının anlatıldığı Ben Onu Çok Sevdim “ana kanallardan birinde primetime’da yayınlanan bir dizi en az kaç reyting alır” konusunda rekora koşuyor. Peki, bu dizi neden izlenmiyor, neden sevilmiyor?

Ben Onu Çok Sevdim
Ben Onu Çok Sevdim

Ben Onu Çok Sevdim, yavaş ve temposu ağır anlatımıyla izleyiciyi ekrana bağlamakta zorlanıyor. Kostüm, sanat yönetmenliği ve müziklerini çok iyi bulduğum dizi mesaj kaygısıyla, tanıtımlarda ön planda gösterdiği aşkı sadece bahane ettiği izlenimi uyandırıyor. Dizi hikaye anlatmaktan ziyade propaganda yapmayı misyon edinmiş gibi, dizinin siyaset ağırlıklı sahnelerinde günümüze gönderme yapmaktan çekinilmiyor. Öyle ki geçtiğimiz hafta dizide darbe planladığı iddia edilen askerler defalarca “çapulcu” olarak anıldı. Günümüz siyasetçilerinin de kullandığı bu titr dizide darbecilikle eş tutulunca haliyle bir kesim izleyiciyi rahatsız etti.

Öyle ki İlber Ortaylı’nın Milliyet Gazetesi’nde yayımlanan dizi hakkındaki eleştirisi birçok kesimin iç sesini dışa vurdu: “Türkiye toplumu ve tarihi böyle basit bir terazi değildir. Yine senaryolar yolda yaya kalıyor. Sizden tarihçilik beklemiyoruz. Sanatçıya has  açık duyarga ve ölçü bekleniyor.

Muhafazakar bir kanadı da zaten bir siyasetçinin özel hayatını afişe ettiği iddiasıyla rahatsız eden Bir Onu Çok Sevdim bu şekilde sahipsiz kaldı. 

Yazı Dipnot Tablet 132. sayısında yayınlanmıştır… Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz. 

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için TIKLAYINIZ

Ben Onu Çok Sevdim yayından kaldırıldı mı?
Ben Onu Çok Sevdim yayından kaldırıldı mı?
Ben Onu Çok Sevdim: Emek Çok, Reyting Yok
Ben Onu Çok Sevdim: Emek Çok, Reyting Yok

Ben Onu Çok Sevdim: Emek Çok, Reyting Yok

Ben Onu Çok Sevdim hakkındaki ilk gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Dilerseniz castingten başlayalım… Dizinin ilk castında Mahir Günşiray ve İclal Aydın vardı biliyorsunuz, izlerken iyi ki olmamış dedim. Mehmet Aslantuğ ve İdil Fırat kadar Birce Akalay da rolüne resim olarak “cuk” oturmuş. Oyunculuk da değerlendirilince Adnan Menderes için daha iyi bir seçim olamazmış herhalde… Birce Akalay ise güzelliğiyle övgü odağı oldu, darısı oyunculuğuna da diyerek temennimi dile getirmeliyim. Aynı Tuba Büyüküstün gibi çok güzel ama oyunculuk vasat seviyede, Yer Gök Aşk’ta oluyordu da Mehmet Aslantuğ’un karşısında kurtarmıyor maalesef.

Ben Onu Çok Sevdim Birinci Bölüm
Ben Onu Çok Sevdim Birinci Bölüm

Mehmet Aslantuğ’un bu dizide olması bana göre senaryo için güven unsuruydu. Magazin Gazetcileri Derneği gecesinde Ahmet Kaya’ya yapılan saldırı sırasındaki tavrı ve farklı zamanlarda gündeme ilişkin açıklamalarıyla demokrat kimliğini gösteren Aslantuğ’un Ben Onu Çok Sevdim’de yer alması provokasyona oldukça açık siyasi bir dönemin ele alındığı dizi hakkında hassasiyet gösterileceği beklentisi uyandırmıştı bende. Gösterilmiş mi derseniz, aynı hassasiyet reyting kaygısında da gösterilmiş diyebilirim. İlk bölümden Türkçe ezan tartışması afili cümlelerle süslenerek ekrana geldi, tesadüf olmasa gerek. Diziyi ilk yazdığımda da hala o dönemki kimi tartışmalar bugün gündem yaratabilir diyerek tam da ezan örneğini vermiştim.

Dizinin sosyal medyaya oynamak için senaryo içinde sıklıkla aforizmalar bulundurması da dikkat çekiciydi. “Kadınlar kayıplarını geri almayı severler” gibi cümleler ekrana geldikçe twitterda art arda rtler görüntülendi.

Ben Onu Çok Sevdim 1. Bölüm
Ben Onu Çok Sevdim 1. Bölüm

Senaryo eleştirilerini ayrı bir yazıda uzun uzun yazmayı yeğliyorum ancak dizinin yayın döneminin tam da bu günlere denk gelmesinin tesadüf olduğunu düşünmüyorum. “Biz bu yola kefenle çıktık” diyerek önderinin Adnan Menderes olduğunu ilan eden Başbakan Erdoğan döneminde, atv’de, yapımcı da Pana Film olunca, bir de dizi yayını esnasında kimi AKP vekillerinin diziyi öven tweetlerini görünce insan ister istemez dizi politikaya alet mi edilecek diye düşündürtüyor ama komplo teorileri yazmanın şimdi zamanı değil. Asıl tartışma dizi 6-7 Eylül olaylarını anlatırken çıkacak (tabi ömrü yeterse) bu gidişle demedi demeyin. Bir parantez, Adnan Menderes Türkiye’ye demokrasiyi tanıtan ve infazı ülkenin kara bir lekelerinden biri olan, ileri görüşlü ve değerli siyasetçiydi. Hala zamanında tartışılan kimi konular ülkemizde gündem oluştururken Menderes’in de hayatının dizi yapılması kadar doğal bir şey de yok daha objektif bakmaya çalışırsak. İlk bölümden siyasete alet edileceği öngörüsü niyet okumak olur aman böyle bir tespit yaptığım yanılgısına düşülmesin.

Ben Onu Çok Sevdim Oyuncuları
Ben Onu Çok Sevdim Oyuncuları

Dizinin yönetmenliği oldukça iyiydi, Mehmet Bahadır Er en çok da gerçekçiliğiyle beğenimi kazanan bir yönetmen, bu dizide de izleyici hikayeye yabancılaşmadı. Kostüm ve dekorlara da hayranlık duydum. Sanki Yol Ayrımı’nın yapımcısı farklıydı diye düşündüm izlerken. Bu kadar özenli kostümler ve dekorlar uzun zamandır ekranda görünmüyordu. Sanat yönetmenliği takdire şayan.

Ben Onu Çok Sevdim’in müzikleri de beni yanıltmadı. Çiğdem Erken’in şarkılarını zaten severim, dizide de aynı kalite görülüyor. Kanundan çelloya, piyanodan çok sesli koroya kadar farklı sesler dizi boyunca çeşitlilikle ekrana geldi. Nazende sevgilim şarkısı da çok güzel seçimdi. Dizinin ilk yarım saatinde müziklerin fazla yoğun olduğunu not düşmem gerekse de dizinin ilk yarım saat sonrası kafi derecede iyi müzikle giydirildiği aşikar. Tebrikler…

Ben Onu Çok Sevdim Dizisi
Ben Onu Çok Sevdim Dizisi

Son olarak Canan dizisinde başrolde izlediğimiz Erdinç Gülener’i, Şemsi İnkaya’yı ve Bahtiyar Engin gibi değerli bir oyuncuları yanrollerde görmek de mutluluk vericiydi benim için.

İlk bölüm her ne kadar anlık SBT ölçümlerine göre “çok kötü” reyting alsa da ümit edelim ki reytingler artsın, zira dizi Mart ayından bu yana bekleniyor. Ümit edelim de Ustura Kemal gibi tanıtım süresi dizinin ömründen uzun olan bir dizimiz daha olmasın. Gerçi konusunu, yapımcısını ve günümüz siyasi iklimi düşündüğümüzde ömrünün kısa olacağını sanmıyorum ama…

Dizinin reytingleri pek çok kişi tarafından sorulunca bu notu da düşeyim dedim. TNS ölçümlerine göre dizi AB’de 2.84 reyting ile 7., Total’de 2.28 ile 14. oldu.

Ben Onu Çok Sevdim yayından kaldırıldı mı?

Ben Onu Çok Sevdim’i Neden Sevemedik?
Ben Onu Çok Sevdim’i Neden Sevemedik?

Ben Onu Çok Sevdim Gündem Yaratacak

Ben Onu Çok Sevdim yalnızca bir ay sonra ekranda olacak. Başrollerinde Mehmet Aslantuğ, İdil Fırat ve Birce Akalay’ın yer aldığı Ben Onu Çok Sevdim dizi senaryosu ise Seda Altaylı’nın imzasını taşıyor. Dizinin müziklerinin arkasında Çiğdem Erken olduğunu yazmak da benim için adeta müjde niteliğinde. Tiyatro oyunları için hazırladığı besteler kadar albüm çalışmalarıyla da hayranlığımı kazanan bir müzisyen olan Erken şimdi de dizi seyircileriyle tanışacak.

Ben Onu Çok Sevdim
Ben Onu Çok Sevdim

Mehmet Bahadır Er’in yönetmen koltuğuna oturacağı dizinin odağında Adnan Menderes ve Ayhan Aydan aşkı olacak. “Ben onu çok sevdim” adı da Ayhan Aydan’ın “Başıma bir iş gelir diye korkmadım. Gelecekse Adnan Bey için gelsin dedim. Çünkü onu çok sevdim…” sözlerinden geliyor.

Askeri mahkemece alenileştirilmiş, meşruiyeti tartışma konusu olmuş, sorgu malzemesi yapılmış, hakkında fetva istenmiş, bir bebek mezarıyla geçmişte kalmış imkansız bir aşk dizinin merkezinde. Çok partili döneme geçişten başlarsak günümüzde bile polemikleri süren birçok tartışmanın o yıllara dayandığını hatırlatırım. Menderes’in hayatı Türkiye’nin demokrasi sınavında nasıl sınıfta kaldığının resmidir. Bu nedenle Ben Onu Çok Sevdim adlı dizi yalnız bir aile dramı değil bir ülke portresi.

Ben Onu Çok Sevdim Dizisi
Ben Onu Çok Sevdim Dizisi

Kimilerince “lanet” olarak görülebilecek talihsizlikler, verem hastalığından tutun trafik kazalarına, idam ve ölümlere, nesiller boyu süren siyasi kariyerler var Mendereslerin hayatlarında. Türkiye’nin en sevilen aşk romanlarından biri “Başucumda müzik” Menderesler’in hayatına değen bir siyasi ismin gerçek aşk hikayesini konu alır örneğin. Bu yan hikayelerin de kuvvetliliğinin resmi.

Türkiye’nin Kennedy Ailesi Menderesler

Menderes ve Kennedy ailelerinin hayat akışındaki benzerlikten basında daha önce yer almıştı. Şimdi bir konuda daha benzeşiyorlar, geçtiğimiz yıllarda ABD’de dizi olan Kennedyler gibi Menderesler’in hayatı da dizi olarak ekrana geliyor.

İkisi de İkinci Dünya Savaşı sonrası siyasi arenada etkindi, ikisinin de partisi Demokrat Parti’ydi. Menderes idam edildi, Kennedy derin devlet şüphesi altındaki saldırıda öldürüldü. Kennedy’nin başkan adayı kardeşi Michael uçak kazasında ölmüş, Robert suikast ile öldürülmüş, Edward trafik kazası ardından adaylıktan vazgeçmiş, oğlu, karısı ve baldızı uçak kazasında ölmüştü. Menderes’in ise bir oğlu intihar etmiş öteki trafik kazasında yaşama veda etmiş, diğeri ise geçirdiği trafik kazasının ardından siyasi kariyerine tekerli sandalyede devam etmiş ve son Menderes de 2011 yılında vefat etmişti. JFK nasıl özel hayatıyla da sansasyon yarattıysa Menderes’in de yargılanma sürecinde özel hayatı ifşa edilmişti. (Radikal Gazetesi, 25 Aralık 2011)

Senaryonun gerçeği yansıtmadığı, kaynak alınan kitabın verilerinin saptırıldığı gerekçesiyle yapılan eleştirilere maruz kalan The Kennedys, 8 bölümlük bir mini dizi olarak tarihte yerini almıştı. Ben Onu Çok Sevdim de bu tartışmalara konu olacak mı göreceğiz, içinde aşk, dram, siyaset, ölüm ve gerçek bir anlatı olan bu dizi tutar veya tutmaz ama gündem yaratacağı aşikar.

Ben Onu Çok Sevdim yayından kaldırıldı mı?

Türkiye’nin Kennedy Ailesi Menderesler’in hayatı dizi oluyor: Ben Onu Çok Sevdim

1996 ve 1998 yıllarında Aksiyon Dergisi’nde Menderes ailesinin portresi Kennedy adıyla yan yana yazılmıştı

2011 yılında Aydın Menderes’in ölümü ise önce Dipnot.tv internet sitesinde “Türkiye’nin Kennedy Ailesi: Babadan üç oğula dram üstüne dram” başlığıyla, birkaç gün sonra “Radikal Gazetesi’nde “ABD’de Kennedy, Türkiye’de Menderes” ifadesiyle yer bulmuştu. Özetle Menderes ve Kennedy ailelerinin hayat akışındaki benzerlikten basında daha önce defalarca bahsedilmişti. Şimdi bir konuda daha benzeşiyorlar, geçtiğimiz yıllarda ABD’de dizi olan Kennedyler gibi Menderesler’in hayatı da dizi olarak ekrana gelmeye hazırlanıyor. Ben Onu Çok Sevdim…

Ben Onu Çok Sevdim dizisi: 

Dizi Pana Film imzalı, başrollerde Mahir Günşiray ve İclal Aydın olacak. Senaryosunu Seda Altaylı’nın yazdığı dizide yönetmen koltuğunda ödüllü bir isim, Mehmet Bahadır Er var.  Dizinin çekimlerinin ay sonunda başlaması planlanıyor, tanıtım filmine bakarsak hikayenin odağında Adnan Menderes ve Ayhan Aydan aşkı olacak. Ancak anlatının daha geniş, “Menderes Ailesi” üzerine olacağı aşikar. Dizinin 2013’ün ilk aylarında yayına başlaması bekleniyor, kanal ise atv… Diğer roller için  adı geçen isimler arasında Belçim  Bilgin ve Ahmet Uğurlu var ama kesin olmadığını belirtmeliyim. “Ben onu çok sevdim” adı da Ayhan Aydan’ın  “Başıma bir iş gelir diye korkmadım. Gelecekse Adnan Bey için gelsin dedim. Çünkü onu çok sevdim…” sözlerinden geliyor altını çizelim.

Biraz daha yakından bakarsak:

Odakta askeri mahkemece alenileştirilmiş, meşruiyeti tartışma konusu olmuş, sorgu malzemesi yapılmış, hakkında fetva istenmiş, bir bebek mezarıyla geçmişte kalmış bir imkansız aşk var. Ve tabi bu aşkın yanında Menderes’in hayatına giren daha nice kadın… Daha önce bir yazımda The Kennedys’in başına gelenleri yazmıştım, bizde Muhteşem Yüzyıl ile kıyaslamıştım hatta durumu. Erdoğan’ın “ecdadımız böyle değil” seslenişi üzerinden ilerlemiştim. Adnan Menderes’in özel hayatını düşündüğümüzde tartışmalara açık olduğunu anlamak zor değil. Bu dizide de “ecdat” sorunu olur mu, göreceğiz.

Adnan Menderes’in hayatına bakarsak aslında Türkiye’nin sancılarını görüyoruz. Çok partili döneme geçişten başlarsak günümüzde bile polemikleri süren “Türkçe ezan” tartışmalarının o yıllara dayandığını hatırlatırım. Menderes’in hayatı Türkiye’nin demokrasi sınavında nasıl defalarca sınıfta kaldığının resmidir. Bu nedenle bu Ben Onu Çok Sevdim adlı dizi yalnız bir aile dramı değil bir ülke portresidir.

Kimilerince “lanet” olarak görülebilecek talihsizlikler, verem hastalığından tutun trafik kazalarına, idam ve ölümlere, nesiller boyu süren siyasi kariyerler var Mendereslerin hayatlarında. Türkiye’nin en sevilen aşk romanlarından biri “Başucumda müzik” Menderesler’in hayatına değen bir siyasi ismin gerçek aşk hikayesini konu alır örneğin. Çapkınlıkları devlet kayıtlarına geçen Adnan Menderes’in aşk hikayelerinin her birinin ayrı bir film konusu olabileceği de açık.

Menderesler’in hayatı Kennedyler ile benzeşiyor:

İkisi de İkinci Dünya Savaşı sonrası siyasi arenada etkin olan isimler, ikisinin de partisinin adı Demokrat Parti. Menderes darbenin ardından tutuklanarak idam edildi, Kennedy derin devlet şüphesi altındaki saldırıda öldürüldü. Kennedy’nin başkan adayı kardeşi Michael uçak kazasında ölmüş, Robert suikast ile öldürülmüş, Edward trafik kazası ardından adaylıktan vazgeçmiş, oğlu, karısı ve baldızı uçak kazasında ölmüştü. Menderes’in ise bir oğlu intihar etti, öteki trafik kazasında yaşama veda etti, diğeri ise geçirdiği trafik kazasının ardından siyasi kariyerine tekerli sandalyede devam etti ve son Menderes de 2011 yılında vefat etti. JFK nasıl siyasi kariyeri kadar özel hayatıyla da sansasyon yaratan bir isim ise Menderes’in de yargılanma sürecinde özel hayatı ifşa edilmişti. (Radikal Gazetesi, 25 Aralık 2011)

The Kennedys dizisi:

The Kennedys’in çekimleri 2010 yılında yapılmış ve çekimlerin ardından dizi yayınlanmak üzere History Channel’a satılmıştı. Senaryonun gerçeği yansıtmadığı, kaynak alınan kitabın verilerinin saptırıldığı gerekçesiyle yapılan eleştiriler karşısında kanal, protestolar direncini kırarak diziyi yayınlamayacağını belirtmişti. Sonra bir başka kanal Reelz Channel diziyi almış fakat diziye reklam alamadığını açıklamıştı Olaylı dizi The Kennedys de ecdadımızı kötü gösteriyor naralarıyla 8 bölümlük bir mini dizi olarak tarihte yerini almıştı.

Ben Onu Çok Sevdim de bu tartışmalara konu olacak mı göreceğiz, içinde aşk, dram, siyaset, ölüm ve gerçek bir anlatı olan bu dizi tutar veya tutmaz ama gündem yaratacağı aşikar, şimdiden söylemesi.