9. SineMardin başlıyor

Bu yıl 30 Mayıs-6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 9. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, sinemaseverleri sinemaya doyuracak.

Sinemardin
Sinemardin

2006 yılında sinemasız şehrin film festivali olma iddiasıyla yola çıkan ve Mardin’e sinema kazandıran SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, dokuzuncu kez kapılarını açıyor. Bu yıl 30 Mayıs-6 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, sıra dışı film seçkisi ve konuklarıyla bir hafta boyunca sinemanın nabzını tutacak. Festivalin sanatsal içeriği festival başkanı Helün Fırat ve program yönetmeni Zihni Tümer tarafından hazırlanıyor. Daha önce Bahman Ghobadi, Majid Majidi gibi Ortadoğu sinemasının önemli isimlerini ağırlayan SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, bu yıl da komşu coğrafyasının sinemasına özel bir bölüm açacak.

Okumaya devam et 9. SineMardin başlıyor

Yedi Güzel Adam Ne Zaman Başlıyor?

TRT1’in iddialı ve merakla beklenen dizisi “Yedi Güzel Adam” ın yayın tarihi belli oldu. 19 Nisan cumartesi akşamı yayın hayatına başlayacak olan dizide yakın edebiyat tarihimize damgasını vuran şairlerimiz Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan, Aladdin Özdenören’in hayatını konu alıyor.

Yedi Güzel Adam Dizisi
Yedi Güzel Adam Dizisi

Yapımcılığını Pusula Film adına Ömer Can ve İlksen Fırat’ın yönetmen koltuğunda ise Levent Demirkale’nin oturduğu Yedi Güzel Adam dizisinin çekimleri Kahramanmaraş’ta başladı. Dizinin çekimleri edebiyatımızın önemli şairlerinin lise yıllarından başladı. Dizide başrolleri ise Uraz Kaygılaroğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Baran Akbulut, Kemal Uçar, İlker Kızmaz, Bora Cengiz, Mertcan Sevimli, Şahika Koldemir, Mert Asker, Pınar Gök, Hülya Şen, Durul Bazan ve Kenan Bal oynuyor.

Türk Dizileri Üzerine Belgesel Çekiliyor

Aylardır haberleşiyorduk sonunda çekimini de gerçekleştirdik. Kanada’dan TeleQuebec TV, Türk dizilerinin dünyadaki başarısı üzerine bir belgesel çekiyor. Belgeselin Türkiye ayağının çekimleri de bu hafta tamamlandı.

Muhteşem Yüzyıl, Çalıkuşu dizilerinin setlerine konuk olan ekip, Türkiye’den televiyon eleştirmeni olarak da benden yorum aldı. Hafta içinde yaklaşık 3 saat süren çekimlerde dizilerin dünyaya etkisinden, popülerliğinin nedenlerine, hangi dizilerin neden izlendiğine, Türkiyeli dizi starlarından en bilinen işlere kadar pek çok başlığı detaylandırdık. Tahminen Eylül-ekim gibi hazır olacak olan belgesel yayınlandığında sizlere duyuracağım.

Tele Quebec Türk Dizileri
Tele Quebec Türk Dizileri

İyi seyirler…

 

 

Ümit Ünal’la Senaryo Bakışı Atölyesindeydim

Yazacak zaman bulamadım yoksa şimdiye kadar sizlere çoktan duyurmuştum :). Bildiğiniz üzere yıllardır TV yazarlığı yapıyorum, eleştirilerime katkı sağlayabileceği öngörüsüyle Gümüşlük Akademi’deki Ümit Ünal’la Senaryo Bakışı eğitimine kaydoldum geçtiğimiz aylarda. Tam 4 haftalık bu eğitimi kısaca özetlemek istiyorum meraklılarına…

Öncelikle Gümüşlük Akademi İstanbul ayağı Arnavutköy’de. Ulaşım çok kolay, Arnavutköy iskelesinin 200 metre kadar yukarısında. (Aşağıdaki fotoğraf Akademi’nin hemen karşısındaki renkli merdivenleri gösteriyor, ben çok beğenmiştim:))

Gümüşlük Akademi Arnavutköy Karşısı
Gümüşlük Akademi Arnavutköy Karşısı

İstanbul’da yeni yeni eğitimlere hız veren kurumda sıcak bir karşılama sizi bekliyor, hem de düşündüğünüzden de fazla sürprizle 🙂 Neyse birazdan buna geçeceğiz. Haydi derslerden bahsedelim. 4 hafta, haftada 3 saat senaryo konuştuk. İyi bir senaryonun kıstasları nelerdir, hikayeden farkı nedir, izleyicide iz bırakan anlatımlar senaryoda hangi detaylarla mümkündür, soyut bir duyguyu somutlaştırmak yani senaryo yazmak için kurallar var mıdır vs. hepsine yanıt aradık. Üstelik 9 kişilik grubumuzda profesyonel olarak senaryoyla ilgilenen yalnızca birkaç kişi vardı, yani temel olarak senaryonun anlatıldığı eğitim amatörlere de uygun.

Ümit Ünal'la Senaryo Bakışı Atölyesi 1. Ders
Ümit Ünal’la Senaryo Bakışı Atölyesi 1. Ders

Bu bir senaryo yazma eğitimi değildi, senaryonun kıstaslarını ve ana hatlarını öğreten senaryo bakışı kazandıracak bir eğitimdi. Neler yaptınız diye sorarsanız, ilk hafta Ümit Ünal’ın anlattığı bir hikayeyi senaryo olarak yazmaya çalıştık ve ödev hazırladık. İkinci hafta ödevler değerlendirilirken bir sonraki hafta işimiz çok daha zordu; izlediğimiz bir filmin bir sahnesini senaryo olarak yazmaya çalıştık. Burada senaryo yazımında olması gerekenleri öğrendik ama asıl amaç uygulamada nasılız onu görmek ve elbette izlediğimizi yazabiliyor muyuz test etmekti… Ve son, yani 4. hafta götürdüğümüz ödev bize ait bir kısa film senaryosuydu. Korkmayın çok değil, 2 sayfalık bir senaryo götürdük, (ben reklam filmi yazmıştım)

4 haftanın sonunda senaryo neye denir, sahne, sekans, plan nedir, yönetmen ile senaristin iş bölümü nasıl olmalıdır, iyi diyalogların sırrı nedir, anlatım nasıl somutlaştırılır gibi temel bakış kazandırabilecek öğeleri cebimize alarak kursu tamamladık. Halihazırda bildiğimiz bazı bilgileri tazeledik, yenilerini öğrendik…  Bu esnada senaryosuyla iz bırakan filmlerden bölümler izledik, tartıştık, Ümit Ünal’ın kendi senaryolarından parçalar okuduk, kişisel arşivimize ekledik ve en önemlisi Atıf Yılmaz’ın deneyimlerinden faydalanmış ve günümüzde hem film hem de dizi senaryolarına, yönetmenliğine imza atmış Ümit Ünal’ın tecrübelerini dinledik. Süprizlere dönersek:

Eğitime başladığımız ilk hafta (15 şubat cumartesi) 4 saatlik girişten sonra üst katta yemek yapan Ezel Akay’ın mutfağına konuk olduk.. Yukarıda bahsini açtığım sürprizler bunlar işte 🙂   İki yönetmenin yemekler üzerine sohbeti, Ezel Akay’ın mutfak kültürüne doygunluğu bizi adeta mest etti. 9 kişiden oluşan eğitim ekibiyle beraber leziz bir yemeğin yapımını izlerken şu fotoğrafları çekmiştim, instagram takipçilerim bilir:

Ezel Akay Gümüşlük Akademi
Ezel Akay Gümüşlük Akademi
Ezel Akay Gümüşlük Akademi
Ezel Akay Gümüşlük Akademi

Yazının sonunda hatırlatayım Gümüşlük Akademi’de hem bu eğitimin tekrarı var, hem de halihazırda senaryosu bulunan kişilerin senaryolarını geliştirebilecekleri Ümit Ünal’ın yeni bir atölyesi daha bulunuyor. Ne yazık ki iş yoğunluğum nedeniyle bu kez ben katılamasam da sizlere şiddetle öneriyorum.

Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz. 

Düşler ve Umutlar Dizisi Başlıyor

Kötülüklerle dolu dünyada, önce yetiştirme yurduna oradan da acımasız bir sokak çetesinin eline düşen yüreği iyiliklerle dolu bir çocuk.

Hayatın ona tüm yaşattıklarına rağmen, düşlediği pırıl pırıl geleceğe hep inançla bakan bir çocuk Hepimizin içindeki çocuğun kurduğu düşlerin ve umutların sesi; Yusuf’un hikayesi.

Düşler ve Umutlar ilk bölümü ile 22 Mart Cumartesi akşamı 19:45’te Fox’ta başlıyor…

Düşler ve Umutlar
Düşler ve Umutlar

http://www.fox.com.tr/Dusler-ve-Umutlar

Sosyal Medya Festivali’ne Sinema TV damgası!

Üniversite Medya Birliği tarafından İstanbul Üniversitesi’nde 14 – 15 Mart’ta düzenlenen Sosyal Medya Festivali’nde “Sinema-TV dünyasının gözünden sosyal medya” başlıklı panel yoğun ilgi gördü.

Sosyal Medya Festivali
Sosyal Medya Festivali

Sosyal Medya ve PR ajansı Mad Informatics’in kurucu başkanı Fırat Sayıcı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen panele oyuncu Şükrü Özyıldız, yönetmen Murat Şeker, sinema yazarı/gazeteci Ömür Gedik ve oyuncu Tuba Ünsal katıldı. Panelistler kendi deneyimlerinden yola çıkarak sosyal medyanın iş ve özel hayatlarındaki yerinden ve sinema-tv dünyasındaki öneminden bahsettiler.

Okumaya devam et Sosyal Medya Festivali’ne Sinema TV damgası!

Yedi Güzel Adam Dizisi Başlıyor

Yakın Edebiyat tarihimize damgasını vuran önemli şairlerimiz Erdem Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan, Alaaddin Özdenören’in hayatını konu alan Yedi Güzel Adam (Kara Lise) dizisinin çekimleri Kahramanmaraş’ta başladı.

Yedi Güzel Adam Dizisi
Yedi Güzel Adam Dizisi

Okumaya devam et Yedi Güzel Adam Dizisi Başlıyor

İki Projede de Aynı Rolü Oynuyor

Güzel oyuncu Burçin Abdullah 14 Mart’ta vizyona girecek olan Dursun Çavuş filminde Belediye Başkanı’nın kızı Şirin karakterini canlandırıyor. Abdullah, yakında Kanal D ekranlarında başlayacak olan “Hatasız Kul Olmaz” dizisinde de belediye başkanının kızını oynayacak.

Burçin Abdullah
Burçin Abdullah

Okumaya devam et İki Projede de Aynı Rolü Oynuyor

Aşkın Bedeli Dizisine Yeni Oyuncu

Star TV’nin günlük dizisi Aşkın Bedeli kadrosuna yeni bir oyuncuyu daha dahil etti. Son olarak Fatih dizisiyle ekrana gelen Elit Çam, Aşkın Bedeli dizisine Nil karakteri ile katıldı.

Aşkın Bedeli Elit Çam
Aşkın Bedeli Elit Çam

112. bölüm ile dizide yer almaya başlayan Nil, Arda Öziri’nin canlandırdığı Poyraz’ın üniversitedeki sevgilisi olarak senaryoya dahil edildi. Madrid’den gelen ve Poyraz’ı yeniden elde etmek için çabalayan Nil, ilerleyen bölümlerde güçlü imajıyla Selen’in en büyük rakibi olacak ve dizinin ritmini artıracak…

Yapımcılığını Focus Film’in üstlendiği Aşkın Bedeli, hafta içi her gün 12.30’da Star’da…

Kişisel not: Mekanartı ve İkinci Kat’ta çeşitli oyunlarda izlediğim Elit Çam, Barselo, Şahmeran’ın Bacakları ve 80’lerde Lubunya Olmak oyunlarıyla adından söz ettirmişti. Dizinin ihtiyacı olan taze kanı bence fazlasıyla karşılayabilecek bir oyuncu. 🙂 Özellikle 80’lerde Lubunya Olmak’ı izlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim, trans bir kadını çok iyi canlandırmıştı kendisi.