EKRANLARIN EN ENTRİKALI DİZİSİ KARA EKMEK’İN MİNE’Sİ ELİFCAN ONGURLAR RÖPORTAJI

Ekranların en entrikalı dizisi Kara Ekmek… Dizide işlenen bir cinayet sonrası maktulün yerine geçerek kendini zengin bir ailenin içinde bulan gecekondu güzeli Asiye ve ailesinin hikayesi anlatılıyor. Karmaşık ilişki ağı içerisinde an geliyor iki kardeş de aynı evli adama aşık oluyor, kimi zaman evin gelini kocasını onun üvey kardeşiyle aldatıyor, cinayetin sır perdesi aralanırken ailenin büyükannesi intikam meleği oluveriyor… Bu kadar ihtiras içinde aşk üçgenlerinin en masum karakteri ise Asiye’nin kardeşi Mine… İkinci sezonuna giren dizinin Mine’si Elifcan Ongurlar ile Dipnot Tablet dergi için görüştük. Hemen belirtelim, güleryüzlü ve sempatik tavırlarıyla dikkat çeken oyuncu henüz söyleşinin başında fanlara selamı ihmal etmedi, “motivasyon kaynağı” olarak gösterdiği dizi izleyicilerinin ilgisi röportaj esnasında da bizi yalnız bırakmazken Elifcan açıksözlülüğüyle kalbimizi kazandı. Daha fazla uzatmadan sizleri söyleşimizle baş başa bırakıyorum.

Elifcan Ongurlar Röportajı
Elifcan Ongurlar Röportajı

“GÜÇLÜ VE CESUR BİR KADINIM”

93’lü olduğuna inanmak istemiyorum… Bu tepkiyi çok fazla alıyor musun?

Hiç kimse inanmıyor 93’lü olduğuma. Bu tepkiyi çok alıyorum. Bazen bende kendimi olduğum yaşta değil de biraz daha büyük hissettiğim anlar oluyor ama öyle zamanlarda saçmalama yaşını yaşa diyorum (Gülüyor)

Herkesin hayatında kırılmalar yaratan insanlar vardır, sende bu isim kim?

Canım babam…

Okumaya devam et EKRANLARIN EN ENTRİKALI DİZİSİ KARA EKMEK’İN MİNE’Sİ ELİFCAN ONGURLAR RÖPORTAJI

Kara Ekmek’in Hale’si Başak Daşman Röportajı

Ekranda dram dizilerinin aranan yüzü, Kara Ekmek’in hırslı salon kadını Başak Daşman sinemada ise komedi filmleriyle boy gösteriyor. Güzel oyuncu Tehlikeyle Flört ile izleyicilere merhaba diyor. Başak Daşman ile film gösterimi öncesi kayda alınan Cine Dergi’ye özel samimi bir sohbete kula vermek ister misiniz?

İzleyici neden bu filmi izlemeli?

Her izleyici bu filmi izlemek için kendine uygun bir sebep bulabilir çünkü bu filmde hem ilginç bir hikye hem fantastik öğeler hem de iyi müzik var. Bir de elbette çok değerli oyuncular var, (gülüyor) seviyorum hepsini… Komik ve akıcı bir film oldu.

Başak Daşman Röportajı
Başak Daşman Röportajı

“SETİN İLK GÜNÜ BENİ TANIMADILAR”

Sette ilk günün biraz komik olduğunu duydum, biraz bahseder misiniz ilk gün neler oldu?

(Gülüyor) Çok da büyük bir olay değil ama beni çocuk sandılar… Flört grubuyla okuma provasında tanışmıştık, sonra sete gittim yüzüme bakıp kafalarını çevirdiler. Merhaba bile demediler, ben de şaşırdım. Sonra makyajım yapıldı sete döndüm, “Başak sen ne zaman geldin” dediler. Tanımamışlar… Salaş, spor giyinince pek tanınamayabiliyorum.

Erkek çocuk gibi büyüyen, hayatında yalnız 1 oyuncak bebeği olan, futbol oynayan, tavşanlar kediler arasında büyüyen  bir kız çocuğu şimdi salon kadını rollerinin aranan yüzü oldu… Üstelik karşımda tüm zarafetiyle oturuyor.

Salon kadını… Bu bilgilere nereden ulaştın? (Gülüyor)

Okumaya devam et Kara Ekmek’in Hale’si Başak Daşman Röportajı

Kara Ekmek Dizisinde Hangi Film Taklit Edildi?

Kara Ekmek dizisi ekranda az rastlanır bir sorunu gündeme taşıyor. Taylan ve Hale çiftinin cinsel problemleri ekrana yansırken problemin nedeninin açıklandığı sahne ise pek çok sinamesevere tanıdık geldi. Belli ki Kara Ekmek ekibi Lars Von Trier sinemasını takip ediyor, alt metni makalelere konu olmuş o sahneyi neredeyse birebir taklit ederken izleyicilere göz kırpıyor. Lars Von Trier’in adını anımsamayan izleyiciler varsa hatırlatayım son filminin Türkiye’de vizyona girmesi yasaklanmıştı.

Kara Ekmek Dizisi
Kara Ekmek Dizisi

O sahneye gelirsek… Efendim obje bile aynı… Antichrist’te anne ile baba sevişirken bir balonun peşinden giden çocuk camdan düşüp ölüyordu, bilin bakalım Kara Ekmek’te ne oldu? Balonun peşinden giden çocuk merdivenlerden düşüp öldü… Nietzsche felsefesi üzerinden analizleri yapılan, Trier’in kadın düşmanlığı atfıyla gündemleşen filmin devamında yas evresini atlatamayan kadının terapist olan kocasının tedaviyi üstlenmesiyle hikaye genişliyor, filmden öğrendiğimiz sır yani kadının çocuğu görmesine rağmen sevişmeye devam etmesi ise kadının acısının temelini oluşturuyordu. Hıristiyanlık eleştirisini de kadın ve erkek imgeleri üzerinden sunan filmi izleyenler hatırlayacaktır; haz ile ahlak arasında sıkışan kadın sonuçta cinselliğini suçluyordu. Filmin sonu soru işaretlerini belirginleştirirken izleyici din, ahlak, cadılık, kadınlık, erkeklik, cinsellik ve günah üzerine tüm bildiklerini ünlemliyordu. İlk günahla, Adem ve Havva’nın cennetten kovulması mitiyle ilişkilendirilen sahnelerin analizlerini birçok yazıda okuyabilir, farklı perspektiflerden sahnenin yorumlandığına şahit olabilirsiniz.

kara-ekmek-cocuk-balon

Kara Ekmek’te ise gördüğümüz olay sonrası yas sürecinden çıkamayan kadının çocuğunun doğumunda diktiği gül ağacını gözünden bile sakınması, biten cinsel hayatları, erkeğin yavaş yavaş da olsa başka bir kadına (hizmetçi) meyletmesi ve hatta bu kadının o gül ağacını büyütmeye çalışması, elbette kadının hala bozamadığı bebek odası var… Metaforlar elbette Lars Von Trier sinemasıyla kıyas kabul etmezken perspektif de başkaydı. Lars Von Trier sevişme esnasında kadının vücudundaki mikro hareketleri bile izleyiciye sunarken Kara Ekmek’te dışarıdan bir göz olarak geniş planda tüm olayları gördük. Çiftin sevişmesi, çocuğun düşmesi, her şey izleyiciye dışarıda olduğunu hatırlatıyordu. Çocuğun baba değil anne diye bağırması, annenin çocuğun masumiyetini vurgularcasına ona melek sıfatını yakıştırması film ve alt metinler düşünüldüğünde gülümsetirken elbette Antichrist özentisi sahneler olmaktan öteye geçemiyordu.

antichrist3

Yine de diziyi cesur buluyorum. Yıllardır süren evliliklerinin cinsellikten soyut olmasıyla ekrana gelen bu çift, cinsel sorunların varlığı ve gizlendikçe tabulaşan bu konuların gün yüzüne çıkması ile özel bir vurgu taşıyor. Her ne kadar kadının yası bize filmdeki gibi bir sorgu çıkaramasa da en azından bu yazıyı yazmama vesile olarak diziyi seven ancak filmi izlememiş izleyicilere referans oluyor. Elbette Engin Hepileri ve Başak Daşman’ın oyunculuklarını da alkışlamak gerek ancak ‘keşke o gül fidanı metaforuna girmeseydin Kara Ekmek’ demekten de kendimi alamıyorum. Hale’nin, yani annenin, özenerek büyüttüğü gülleri dizimizin başkarakteri Asiye (Özlem Yılmaz) tek tek koparırken gülün yeniden toparlanması için ona bakım yapanın evin genç, güzel ve masum hizmetçisi olması tesadüf değildi. Elbette Hale’nin eşi Taylan’ın da o hizmetçiye gizliden gizliye ilgi duymaya başlaması malumun ilamı.

06

Uzun lafın kısası tabuların ekrana gelmesi mühim, her ne kadar Antichrist’in yanından geçmese de taklit edilen sahne TV için görülmemiş bir yasın nedenini oluşturuyor ve cinsel sorunların varlığının altını çiziyor. Ekranların entrikasıyla dudak ısırtan yeni dizisi Kara Ekmek yıllar sonra bile bu taklit sahneyle hatırlanacaktır. Siz siz olun sahneleri bir de başka gözle okuyun, taklitlerinden sakının, izlemediyseniz filmi izleyin sayın izleyici…

Yazı Dipnot Tablet Dergi’de yayınlanmıştır.

Onca Yıl Boşuna Ağlatmışlar!

Özlem Yılmaz… Siz kendisini belki Kaçak’tan tanıyorsunuz, belki Unutulmaz ile hatırlıyor… Ancak şundan eminim onun adını duyduğunuzda gözünüzde beliren resimde gözyaşı var. Hatta oyuncu çoğu röportajında “ağlamaktan yoruldum” diye şakayla karışık söylüyordu da. Şimdilerde atv ekranlarına gelen Kara Ekmek’te oynuyor ve sürpriz! Genç oyuncu içindeki atarlı ergeni seyirciyle buluşturdu ve bu buluşma beklediğimden çok daha başarılı oldu. Karakterin replikleri her ne kadar copy paste gibi dursa, kulağa yabancı gelse de Özlem Yılmaz bu eğreti karakteri kendi üstüne güzel giymiş.

Kara Ekmek Özlem Yılmaz
Kara Ekmek Özlem Yılmaz

Mükemmel bir dizi değil, diyaloglarda gerçekçilik sorunu var. Kötü gelin, karısını görünce çocuklarını unutan baba gibi karikatür karakterler diziye yabancılaştırıyor ancak Asiye ile Özlem Yılmaz ekrandaki kariyerini değiştiriyor. Bir bakın derim…

Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için tıklayınız.