Bir Fenomen Doğuyor: Büyük Hilmi!

O nam-ı diğer Büyük Hilmi… Köpekle adam döven, petrol günü yapan, düğün davetiyesine 1500 lira istenince 1000 lirayı 20’şer lira şeklinde zarflara koyup dağıtan zihni sinir iş adamı, baba figürüne ihtiyacı olan oğluna Amerika’dan baba maketi gönderen Hilmi Kazmıkçı… Müteahhit, taksi plakası sahibi, cafe işletmecisi, petrol ofisi sahibi ve kendinden üçüncü tekil şahıs olarak bahsettiği “Hilmi bunu beğendi” cümlesiyle ekranların son fenomeni.

Büyük Hilmi
Büyük Hilmi

Okumaya devam et Bir Fenomen Doğuyor: Büyük Hilmi!

Dizilerde Yaratıcı İzleme, Pasif İzleyiciden Aktif Seyirciye

Dizilerin reytingi kadar sosyal medyadaki başarısı da artık oldukça mühim biliyorsunuz. Henüz ilk sezonuyla ekranda olan Kardeş Payı geçtiğimiz hafta itibarıyla Ekşi Sözlük’te 200 sayfa entry bulundurarak internet aleminde rüştünü bir kez daha ispatladı, SOMERA yani sosyal medya reyting ölçümü yapan şirket tarafından yayın gününde en çok konuşulan dizi oldu.

Kardeş Payı Star
Kardeş Payı Star

Dizinin tık rekoruna koşan sahnelerinden biri de evlenme teklifi sahnesiydi. “I’m the most complete warrior” repliğiyle Yuri Boyka göndermesi bir hayli ses getiren sahnede Atatürk, Alişan, Mahsun Kırmızıgül filmleri gibi art arda pek çok farklı gönderme yapıldı.

Okumaya devam et Dizilerde Yaratıcı İzleme, Pasif İzleyiciden Aktif Seyirciye

Ekranların Efsane Anneleri

Anneler Günü’nde televizyonun efsane annelerini anmadan olmaz diye düşündüm. Ekranların en efsane annesi ise benim için tartışmasız Beyhan Saran… Gelin ondan başlayarak ekranların efsane annelerini analım. Ferhunde hanımlar, Ferhunde Hanım ve Kızları ve Bizim Evin Halleri… Yaşı şimdilerde 20 ve 30’larda olanlar bu dizilerle büyüdüklerini inkar edemezler. Beyhan Saran ekranların, çocukluğumuzun ve elbette Ferhunde Hanımlar’ın annesiydi. Binlerce bölüm canlandırdığı karakterle adeta özdeş hale gelen Saran, televizyonun en efsane annelerinden biri…

Ferhunde Hanımlar
Ferhunde Hanımlar

Ekranda en çok anne karakterini oynayan Vahide Perçin de listede. Adını Feriha Koydum’da Zehra’nın örgü saçları, Hürrem’in sert duruşu, Annem’in pazarcı fedakar kadını ile Perçin unutulmaz anne canlandırmalarıyla TV tarihine adını yazdıranlardan…

Muhteşem Yüzyıl Dizisi
Muhteşem Yüzyıl Dizisi

Okumaya devam et Ekranların Efsane Anneleri

Ekranda Komedinin Yeni Adresi Kardeş Payı

Kardeş Payı ilk iki bölümüyle ekrana geldi, dizinin başrolleri Ahmet Kural ve Murat Cemcir hakkında pek çok yazı basında yer aldı. Ben Kardeş Payı üzerine görüşlerimin yanında ikilinin izleyici gözündeki imajı üzerine de kafa yormak istiyorum, elbette Düğün Dernek, Çalgı Çengi ve İşler Güçler referanslarının yanında en çok kıyaslandıkları Ben de Özledim karşılaştırmasıyla da…

Kardeş Payı Dizisi
Kardeş Payı Dizisi

Öncelikle Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in izleyici tarafından bu kadar sevilmesinde İşler Güçler’in önemini irdelemek istiyorum. Kurgu ile gerçeğin arasındaki çizginin iyiden iyiye silikleşmesine neden olan isim meselesi, ekrandaki başarısızlık serüvenleriyle izleyicinin sempatisini toplayan ikilinin karakterlerinin izleyici tarafından ekrandakiyle bir tutulmasına neden oldu. Dizide kendi isimleriyle oynayarak ekranda “gerçek” yüzleriyle rol kesen iki oyuncunun başarısı bu nedenle günümüz oyuncuları arasında emsalsiz… Belki reality şov yıldızlarıyla kıyaslanabilir çünkü onlar oyunculuklarından ziyade gerçek karakterlerine atfedilen rollerle sevildiler. (Zeki Alasya – Metin Akpınar ikilisi onlara benzetilebilir ancak daha önce Tayfun Atay’ın da kaleme aldığı gibi onlar zıtlıklarıyla hikayede çatışma yaratırken Murat ile Ahmet aynı zıt karakter örneğine sahip değiller ve bu nedenle Zeki ile Metin’den farklılar.)

Kardeş Payı VS. Ben De Özledim

Elbette Düğün Dernek’in veya İşler Güçler’in başarısını bu ikiliye indirgemek yanlış. Şu yorum çok daha doğru; İşler Güçler’deki bu gerçeklik illüzyonu ekibin başarısı ve ortaya çıkan ikili bu ekip çalışmasının “ürünü”. Altını çizmek gerek biz ekranda ve komedide Selçuk Aydemir öncülüğünde bir yenilikten söz edebiliyoruz. Kardeş Payı ve İşler Güçler’in sürekli kıyaslandığı Leyla ile Mecnun’dan farkı da tam olarak burada. Onlar, Ben de Özledim ile bir kurgudan (Leyla ile Mecnun’dan ve sonucunda ortaya çıkan fanatizmden) bir gerçeklik çıkarmaya çalıştılar, oysa gerçek olanı kurgulayan İşler Güçler tüm dizilerdeki denklemi tersten okuyarak fark yaratmıştı. Kaldı ki senaryosu Ben De Özledim’in yanında çok daha derli toparlı Kardeş Payı’nın… İki iş birbirinden birçok parametre özelinde farklı… İzleyici tarafından yapılan bu kıyas bu nedenle anlamlı değil.

Okumaya devam et Ekranda Komedinin Yeni Adresi Kardeş Payı