TRT’nin Propaganda Projesi: KIZILELMA

Popüler kültür ürünleri hakim olduğu kültürü yeniden üretir. Bu yeniden üretim ile verilen mesajlar toplum üzerinde etkili olur ve o kültürün devamlılığını sağlar. Daha önce Kurtlar Vadisi dizisinin şiddete meyil oluşturduğu iddiası (her ne kadar hiçbir adli vakada verilen ifadelerde dizinin adı geçmese ve bu iddia doğrulanmamış olsa da) günlerce gündemi meşgul etmişti. Geçtiğimiz hafta TRT1 ekranlarında başlayan Kızılelma da bu tür bir tartışmayla gündemde yerini aldı ve yeniden ürettiği mesajlarla tartışma konusu oldu.

Kızılelma
Kızılelma

Okumaya devam et TRT’nin Propaganda Projesi: KIZILELMA

Kızıl Elma: Nur Topu Gibi Bir Milliyetçi Dizimiz Daha Oluyor

“Seks satar” mottosu gibi ekranda dramatize edilerek işlenen damarlardan biri de milliyetçilik ve evet, milliyetçilik satar da TV yapımları için mottolaşma yolunda.

Sol eğilimli (Kayıp Şehir, Ağır Roman gibi) dizilerin ekrana veda ettiği günümüzde muhafazakar mesajlar üzerine kurulu dizilerin ise biri bitip diğeri başlıyor. Osman Sınav imzalı Kızılelma da bunlardan biri. Sakarya Fırat bitti, TRT hemen boşluğu Kızılelma ile dolduracak.

Kızılelma
Kızılelma

Barış sürecinin durup durmadığının tartışıldığı, yargı önünde Başbakan’ın korumasına alınan Hakan Fidan ve MİT üzerine gözlerin çevrildiği günlerde bu dizinin TRT’de yayınının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Gelin hemen dizi üzerine Sina Koloğlu’na konuşan Osman Sınav’ın açıklamalarının satır başlarına kulak verelim;

“Kızılelma, Türk mitolojisinde var olması gereken hedeftir, dizide Turancılık olmayacak.”

“Politik bir şeye girmeyeceğiz. Devletin tek istihbarat örgütü MİT, hedefleri doğrultusunda çalışan bir kurum. Bizim ajanımız hedeflerine ters düşen faaliyetlerle mücadele edecek”

“Öngörülerimiz, düşümüz olacak”

“Polat Alemdar’ın “Kızılelma”yla pek ilgisi yok. Bizim ajan Murat, “daha radikal milliyetçi”, çizilen karakter çerçevesine göre… Nihai hedef; Kızılelma…”

Şimdi belirtmem lazım… Her mesaj politiktir, milliyetçi olacağız ama politik olmayacağız demek ikiyüzlülüktür. Bu iş tam anlamıyla politik, hatta sıradan bir diziye göre daha da politiktir. Radikal milliyetçi söylemlerin böyle hassas dönemlerde ekrana gelmesi tepki çekecek ve iyi niyet sorgusu yapılacaktır. Seçim öncesi, Başbakan’ın koruması altına alınan MİT’in Oslo görüşmeleri, müzakere, yargılama girişimleri karşısında milliyetçi kesimler gözünde zedelenen itibarının geri kazandırılmasına katlı sağlayacağını düşündüğüm dizinin stratejik bir proje olduğundan eminim. Hatırlatırım, bahsettiğimiz kanal devlet kanalı!

Abartıyorsun diyenlere hatırlatmak istiyorum. Neden bugün Filistin ile ilgili diziler yapılmıyor? Zamanında TRT adı “Ayrılık: Aşkta ve Savaşta Filistin” dizisini tesadüfen mi yaptı? Polat Alemdar’ın Filistin seferi gezi için miydi? Hükumete yakınlığıyla bilinen özel bir kanalda Arap bir kadın oyuncunun oynayacağı konuşulan “Bir annenin kalbi” olarak anılan dizinin yapımı neden Suriye ile ilişkiler gerilince rafa kalktı?

Bu kadar büyük bir kesime hitap eden her popüler kültür ürününün ideolojik olarak küçümsenmeyen etkileri olduğuna inanıyorum. O nedenle Kızılelma’nın yalnızca bir dizi olarak ele alınmamasını, tüm politik ve sosyal durum üzerinden değerlendirilmesini zorunlu görüyorum aynı diğer diziler gibi. Elbette her görüşün ekranda yer alması normal ancak devlet eliyle yapılan yayın söz konusu olunca bu işleri tam olarak analiz etmek de gerekli.

Şimdi buram buram milliyetçilik kokan, fragmanında kuran öpülüp bayrağa el sürülen dizinin tanıtımında yer alan metni ve teaserı sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Ekmek ile tuz şahit olsun
Ay ile yıldız şahit olsun
Adımızı takan şahit olsun
Zülfikar’ı tutan şahit olsun
Toprakta yatan şahit olsun
Göğsünden emdiğimiz vatan şahit olsun ki
Bundan böyle ben, dilim kilitli
Kalbim mühürlü
Türkiye’nin aklından geçeni
Devletin söylenmeyen dileği
Milletin bozulmayan yemini olacağım
Son nefesime dek büyük Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyetine hizmet edecek
Vakıf olduğum sırrı canım pahasına koruyacağım
Taşıdığım silah, baş eğdiğim bayrak ve
İnandığım Kur-an adına yeminime mutlak bir sadakatle bağlı kalacağıma
Namusum,şerefim ve bütün mukaddesatım üzerine and içerim”

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=XTbJ_VhQzt0&w=640&h=360]

KIZILELMA DİZİSİNİN KONUSU
Türkiye’nin milli varlık ve çıkarlarını korumaya ant içmiş bir avuç adam ve kadının hikayesinden yola çıkılan dizide ; bir avuç kahramanın özverili hayatı konu alınacaktır. Bu kahramanlar Yeni Türkiye nin büyümek ve bölgesinden yeniden adalet ve refahın merkezi olmak yolundaki bu ülke için yaşayacak, mücadele edecek ve “maceradan maceraya” koşacaklar. Dizinin başrollerini tiyatronun ve sinemanın önemli isimleri paylaşacak. Türk Gizli Servisi, yani Milli İstihbarat Teşkilatı’nı (MİT) konu edilecek.

KIZILELMA ÜLKÜSÜ NEDİR?
Kızıl Elma, Türkler tarafından değişik şekillerde tasvir edilmiş olup bazen bir belde, bazen bir taht, bazen de dünya hakimiyetini temsil eden som altından yapılma kızıl renkli bir küre olmuştur. Bazen fethedilmesi gereken illeri ifade eder, çoğu kez ise bütün Türklerin, tek bayrak altında toplandığı devletin simgesidir.

Bu altın top bazen zaferin işareti, bazen hakimiyetin sembolü, bazen de fethedilmek üzere hedef seçilen yerin sembolü olarak ifade edilmiştir. Çok eski bir Türk inanç ve töresi olan Kızıl Elma, Türkistan’dan Hazar Denizi’nin doğusundan gelen Oğuzların, Hazar kağanının ipek çadırının üzerinde hakimiyetinin ifadesi olarak bulunan altın topu yani Kızıl Elma’yı ele geçirmeyi ülkü edinmişlerdir.