Medikal Dramalara Mercek: Dizilerin Yolu Hastaneden Geçiyor

Hayat Yolunda ekranda, ER’ın Türkiye uyarlaması yolda, Doktorlar efsanesi zihinlerde… Hangi hastane dizilerini izledik Türkiye’de gelin beraber kısa bir nostaljik seyahate çıkalım, sonra da soralım “Nedir bu medikal dizilerin kerameti?”

Sen de Gitme
Sen de Gitme

Dünyadaki ilk medikal drama örneği 1951 yılında yayınlanan City Hospital, Türkiye’de ise sanırım 88’de ekrana gelen 007 Hızır Acil Servis… Sonrasında ise aklıma ilk gelen medikal drama seçkisinde Zeki ile Metin ikisinin Hastane dizisi öne çıkıyor. 90’ların efsanesi Hastane sonrası ile ekrana gelen medikal dramaları Sen de gitme, Hastayım Doktor, Doktorlar, Merhaba Hayat, Derman ve Türkan olarak sayabiliriz.

Okumaya devam et Medikal Dramalara Mercek: Dizilerin Yolu Hastaneden Geçiyor

Merhaba Hayat’ın Beklenen Sonu

Yalnızca bir ay önce yazdığım yazıda şu satırlara yer vermiştim: “Karamsar bir tablo çizmek istemem ama Merhaba Hayat için akıbet pek  iyi görünmüyor.” Emir’in Yolu dizisinin final yapmasını konu aldığım yazıda aynı yapım şirketinin bir diğer işi olan Merhaba Hayat için de sonun yaklaştığını ima etmiştim, dizinin finali ilan edildi bile…

Dizilerin kan kaybettiği şu günlerde Merhaba Hayat’ın diğer dizilerden farklı olarak dezavantajlarından biri yakışmayan baş karakterleriydi bir de reyting kaybı kaygısıyla değiştirilen ana hikayesi… Uyarlandığı Private Practice’de aldatan kadın olan baş karakteri aldatılan haline getirerek denklemi tamamen bozan dizi, reytingler düştükçe hikayeyi de değiştirdi. Esas erkeğimizin eski karısı diziden alındı, kızı uzaklara gitti, dizinin belki de statü farklılığını (Doktorlar direkt bu kanaldan besleniyordu hatırlarsınız) destekleyecek tek uzman olmayan çömez doktoru öldü…

Fox TV’nin total kesimden beslendiği bu kadar açıkken bariz AB grubu dizisi olan Merhaba Hayat pek çok denklemde yanlış hamle ve sonuçla sona erişti. Şaşırmayı dilerdim, en azından iyi oyunculuklar izlediğimiz pek az işten biriydi bu dizi ancak devir senaryo devri. Senaryodaki bunca yamayı hiçbir oyuncu ve oyunculuk kapatamazdı, geçmiş olsun… Beklenen son…

Ürün Yerleştirmenin Böylesi: Reklam Sloganı Dizide Replik Oldu!

Ürün yerleştirmenin farklı örneklerini her dizide izliyoruz. Bana en ilginç gelenlerden biri ise bu hafta Merhaba Hayat içinde izlediğim sahnede yer alıyordu. Coca Cola’nın yeni mutluluk temalı reklam filminin “1 milyon mutluluk nedeni bulabilirsin” sloganı Merhaba Hayat adlı dizi içinde ilk dakikalarda ekrana geldi.

 

İster istemeden bu nasıl ürün yerleştirme diye düşündüm izlerken. Merhaba Hayat dizi senaryosunda iki eski aşığın “Mutlu olmak için çok neden var, üzülme” tesellisi o kadar samimi gelmişti ki izlerken dizinin ilk dakikalarında bu görüntü bilincimin “kullanıldığını” ekran karşısında izleyici olarak değil “tüketici” olarak algılandığımı hatırlattı. Sonuç olarak izlediğim yayına da yalnızca meta muamelesi yapmam kaçınılmaz hale geldi.

 

Sonra Ertem Eğilmez filmlerinin samimiyetine hiçbir film ve dizi erişemiyor yakınmalarım geldi aklıma, bu örneğin üstüne çok fazla neden aramaya da gerek yok sanki.