Son Dönemin Yükselen Yıldızı Erkan Kolçak Köstendil…

İki filmi birden vizyonda… Hem “Yok Artık” hem de “Kara Bela” ile gideceğiniz sinemanın salonlarının yarısında karşılaşacağınız ismi bir de dergiye taşımak istedik. Erkan Kolçak Köstendil ekranların yükselen yıldızlarından biri, yakında Kösem Sultan ile de ekranlara dönmeye hazırlanıyor… “Nereden çıktı bu adam” diyecekler için biraz uzun bir yanıtımız var, maziye uzanalım… 16 Ocak 1983 doğumlu bir oğlak burcu… Liseyi Bursa Atatürk Lisesi’nde tamamladıktan sonra yolu istanbula düştü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde okudu.

SER2815bbbb

BURSASPOR’DA KALECİYDİ, OYUNCU OLDU

Aslına bakarsanız oyuncu olma gayesi de biraz hayat getirisi onun için, Bursasporda kaleciydi, kendi deyimiyle şöyle oyuncu oldu: “ÖSS’den yüksek puan alamazdım çünkü rakamlarla aram iyi değildi. Spor Akademisi’ne girmek isterdim ama kaleci olduğum için çok hızlı koşamıyordum. Geriye konservatuvar kaldı.” Ünlü oyuncu Habertürk Gazetesi’ne verdiği röportajda okula giriş macerasını şöyle anlattı: “Lisedeki hocam Zuhal Köseoğlu beni konservatuvara yönlendirdi. İstanbul’a telefon açıp “Bir çocuk göndersem bakar mısınız?” dedi. Telefonun ucundaki kişi “Biz Bursa’dayız” diye yanıt verdi. 10 dakika sonra Erkan Can ile Ali Sürmeli okula geldi. Erkan Can bana “Shakespeare’i biliyor musun?” diye sordu. O dönem ‘Romeo+ Juliet’ adında bir film vardı. “Biliyorum, Leonardo DiCaprio” dedim. Erkan Can “Hay …, çok işimiz var” dedi. (Kahkahalar) Ardından İstanbul’a gelip konservatuvara girdim.”

erkan-kolcak-kostendil-3

İMZASI BULUNAN KISA FİLMLER ÖDÜLLERİ TOPLADI

İlk facebook dizisi olarak nam salan Mukedderat adlı projeyi yazıp yönetti. Yönetmenlik kariyeri de oyunculuk kadar dolu olan Köstendil, çektiği kısa film Vakit ile Galatasaray Üniversitesi Sinepark Kısa Film Yarışması’nda ‘En iyi senaryo, En iyi görüntü’ ödüllerini, Kral Midas Kısa Film Yarışması’nda ‘En İyi Film-En İyi Yönetmen’ ödüllerini ve 47.Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde Özel Gösterim hakkı elde ederek iyi senaryo, en iyi görüntü, en iyi yönetmen, en iyi film ödüllerini aldı. Ayrıca Amsterdam ve İstanbul’da çekimleri tamamlanan orta metraj film olan “Torbacının Esrarı” da filmografisinde yazıp yönettiği eserler arasında yer aldı. “Tarot”, “Inside The Door” adlı kısa filmlerde oyuncu olarak karşımıza çıkan Erkan “İtirazım Var” adlı filmde Süperman olarak, Yağmur: Kıyamet Çiçeği adlı filmde ise Şenol rolüyle izleyicilerle buluştu.

Okumaya devam et Son Dönemin Yükselen Yıldızı Erkan Kolçak Köstendil…

Merhamet Dizisinde İlginç Tesadüf

Merhamet Dizisi bu hafta ilginç bir tesadüfe sahne oldu. Özgü Namal’ın canlandırdığı Narin’in İstanbul’a geldiği ilk günleri anlatan dizide Özgü Namal’ı Balat’ta bir evin önünde gördük. Eminim dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmamıştır, o ev Özgü Namal’ın ilk dizisi Yeditepe İstanbul’da kullanılan evdi. Zuhal Olcay yani Olcay ve kızı Duru yani Özgü Namal’ın yaşadığı ev tam da orasıydı. Anlaşılan dizinin ilerleyen bölümlerinde de bu evi görmeye devam edeceğiz. Narin öğrenciyken o evde oturacak gibi görünüyor ben bu satırları yazarken.

Yeditepe İstanbul
Yeditepe İstanbul

Bu benim dikkatimi çeken bir ayrıntıydı… Zira Yeditepe İstanbul’un sadık bir izleyicisiydim.

Merhamet Dizisi Balat
Merhamet Dizisi Balat

Benim gülümseten bu ayrıntı belki birkaç izleyiciye de sıcak bir aile dizisini anımsatır, entrikalı diziler içinde içinizi ısıtan Yeditepe İstanbul’u aklınıza getirir diye paylaşmak istedim.

Balat Ev
Balat Ev

İyi seyirler… 🙂

Reyting Merhamet Dizisine Merhamet Edecek Mi?

Yepyeni bir dizi bu hafta ekrana “merhaba” diyor. Gelirken arkasında diğer işlere göre biraz daha fazla spoiler getirerek, zira Merhamet Hande Altaylı’nın Kahperengi adlı romanından uyarlama ve kitap okurları şimdiden sosyal ağlarda ve forumlarda dizinin sonunu konuşuyor bile…

Dizinin kitaptan farklı olacağını tahmin etmek zor değil, yeni karakterler kadar hikayede de farklılıklar görülecek. Biraz kitabın hikayesine değinmek gerekirse, kitap Narin’in geçmişinden gelen aşkıyla (Fırat – İbrahim Çelikkol) karşılaşmasını ve eskiyi hatırladıkça geçmişiyle, ailesiyle hesaplaşmasını konu alıyor. Fırat’ın kahverengi gözlerinin Narin’in betimlemesiyle aldığı “Kahperengi”yi kapağa yerleştiren roman, çocuklukta kalan aşkın anılarda ne kadar yer ettiğini sorguluyor. Aşkın unutulup unutulmadığını ve yeniden canlanıp canlanamayacağını…

Dizinin özetini alıntılarsak:

“Merhamet, küçük bir Ege kasabasından çıkan ve yoksul bir kız çocuğu olan Narin’in, azim ve inatla, büyük şehirde tutunma hikayesidir. Narin, şiddet gördüğü ailesinin ve tek başına geldiği büyük şehrin darbelerine göğüs gerebilmiş ve başarılı bir avukat olmuştur. Narin’in yolu, 18 yaşında İstanbul’a okumaya geldiğinde, anne ve babasını kaybetmiş bir burjuva kızı olan Deniz’le kesiştirir ve bu iki kız o günden sonra birbirine kenetlenirler. Her şey yolunda giderken, Deniz’in şımarık küçük kardeşi Irmak, İsviçre’de sürdürdüğü rahat ve lüks hayatından İstanbul’a kesin dönüş yapar. Irmak, Narin’e kaptırdığı ablasını geri almaya kararlıdır. Irmak’ın gelişi, Narin ve Deniz’in hayatını zorlaştırmakla kalmaz, Narin’in geçmişinden gölgeler de getirir. Narin’in hiç unutamadığı çocukluk aşkı Fırat, Irmak’ın sevgilisidir. Narin için tam her şey yoluna girmişken, hayatının allak bullak olması demektir bu. “Hayat bu sefer artık bu kez merhamet et bana””

Vasat Romandan Reyting Rekortmeni Dizi Çıkar Mı?

Dizinin ana çerçevesini çizdikten sonra gelin biraz yorum yapalım. Tam bir metropol hikayesi dizinin gerçek zamanında kurgulanan… Geçmişe dönülen sahnelerde ise kendimizi bir köyde göreceğiz. Kitapta Altaylı’nın metropol hayatını ne kadar iyi yansıtsa da köy kısmında kısır ve samimiyetsiz bulunduğu eleştirilerini hatırlatmam gerek. Aynı endişe doğal olarak dizi için de duyuluyor, hikayenin Yeşilçam klişesinden pek de arınmış olduğunu söylemek de epey güç… Zira çocukluk aşkıyla karşılaşan bir zamanların fakir ama gururlu kızı şimdilerin güçlü, ayakları yere basan kadını oluveriyor. Çok tanıdık değil mi?

Yazarın karakterleri detaylıca betimlemesi ve empati dozunu hayli yüksek tutması kitapta dikkat çekerken yine de vasat bir romandan ileri gitmeyen hikayenin ekrana aktarılırken nasıl izlenilebilir kılınacağı da senarist ve yönetmenin başarısına kalıyor. Yine de soramadan edemiyorum işte, acaba vasat romandan reyting rekortmeni dizi çıkar mı?

Özgü Namal, Gençlik İksiri Mi Buldu?

Son projesi (Ozan Güven ile Kan Kırmızı adlı dizi) Star ekranlarından “rüzgar gibi geçen” Özgü Namal, Merhamet dizisi içinde Narin adlı karakterle ekrana gelecek. Başarısız bir projenin ardından seçilen her işin risk olduğunun bilinciyle Özgü Namal’ın casta uyup uymadığını izledikten sonra göreceğiz, ancak Narin’in lisedeki halini bile canlandırdığını fragmanda görünce sormadan edemedim, Özgü Namal gençlik iksiri mi buldu dersiniz?

Yeditepe İstanbul’da canlandığını Duru karakteriyle hafızalara kazınan ve bende her zaman çok iyi bir karakter oyuncusu olduğu izlenimi bırakan Özgü Namal’ın neden inatla başrollerde değerlendirildiğini de anlamıyorum. Lütfen dediklerim yanlış anlaşılmasın, ancak bazı oyuncuların yan karakterlerle senaryoyu kuvvetlendirmesi çok daha gerekli ve izleyici için tatmin edicidir. Her ne kadar izleyici fragmanda Özgü Namal ile İbrahim Çelikkol’u yakıştırsa da Merhamet dizisinin en büyük sorununun ilerleyen dönemlerde castla ilgili olacağını düşünüyorum, umarım ben yanılırım.