Osmanlı Tokadı Final mi Yapıyor?

Her cumartesi akşamı yayınlanan Osmanlı Tokadı dizisinde bugün bazı basın yayın organlarında “dizinin final yapacağı ve oyuncuların işi bıraktı ” şeklinde çıkan haberler ise yapımcı Özkan İpek tarafından yalanlandı.

Okumaya devam et Osmanlı Tokadı Final mi Yapıyor?

Dizide Eşek Krizi Oyuncuları Zora Soktu

TRT1 ekranlarında yayınlanan Osmanlı Tokadı setine senaryo gereği hasta taşımak için getirilen eşek set ekibine ve oyunculara zor anlar yaşattı. Dizinin Yeniçerileri Alper Kul ve Uğur Çavuşoğlu’nun kontrolünde olan eşek istenilenleri yapmayınca sahneler güçlükle tamamlandı.

Osmanlı Tokadı Dizisi
Osmanlı Tokadı Dizisi

Okumaya devam et Dizide Eşek Krizi Oyuncuları Zora Soktu

Fatih’i İzlerken Duygulanıyor…

Cumartesi akşamları TRT 1’de 19.50’da ekrana gelen ‘Osmanlı Tokadı’ dizisinde ‘İstanbul’ karakterini canlandıran Vildan Atasever, dizide en çok duygulandığı sahneyi açıkladı.

Fatih Sultan Mehmed’i canlandıran eşi İsmail Hacıoğlu’yla ‘Akşemsettin’i oynayan Mazhar Alanson’un karşılıklı sahnelerini severek izlediğini söyleyen Atasever, “Tarihi bölümlerde Fatih Sultan Mehmed’le Akşemsettin’in sohbetleri çok hoşuma gidiyor. Onları izlemek, duygulandırıyor,okumak keyif veriyor. Dizi de bir bütün olarak devam ediyor. Birbirinden kopuk değil. Aynı maneviyat günümüzde de devam ediyor” dedi.

Osmanlı Tokadı’ndan muhteşem dönüş

Osmanlı Tokadı’ndan muhteşem dönüş

Osmanlı Tokadı Eleştirisi

Osmanlı Tokadı Eleştirisi

Osmanlı Tokadı Dizisine İki Transfer
Osmanlı Tokadı Dizisine İki Transfer

Osmanlı Tokadı Dizisine İki Transfer

TRT1 ekranlarında her cumartesi akşamı izleyici ile buluşmaya devam eden tarihi komedi dizisi “Osmanlı Tokadı”nın yeni sezonunda oyuncu kadrosuna Ferdi Kurtuldu ve Emir Benderlioğlu katıldı.

Osmanlı Tokadı Yeni Oyuncu
Osmanlı Tokadı Yeni Oyuncu

Duka film imzalı yapımcılığını Özkan İpek’in yönetmenliğini Battal Gazi ve Kara Murat filmlerinin setinde yetişen yönetmen Hakan Gürtop’un yaptığı senaryosunu Resul Ertaş ve Oktay Berber’in yazdığı Osmanlı Tokadı’nın oyuncu kadrosuna iki yeni isim katıldı. En son Sakarya Fırat dizisinde oynayan Ferdi Kurtuldu dizide Soyu eski Bizans’a dayanan inşaat sektörünün parlayan yıldızı müteahhit İskender Demiroğlu’nun kirli işlerini yürüten Demir karakterini canlandıracak.

Emir Benderoğlu ise İskender’in kızı Vildan Atasever ( İstanbul) ile evlenmesini istediği, yakışıklı ve kültürlü bir genç olan Ateş karakterini canlandıracak.

Diziye dahil olmadan önce diziyi izleme fırsatı bulduklarını belirten Ferdi Kurtuldu ve Emir Benderoğlu , “Dizi çok ince mesajlar veriyor. Güldürürken düşündüren bir proje de olmaktan mutluyuz”dediler.

Osmanlı Tokadı’ndan muhteşem dönüş
Osmanlı Tokadı’ndan muhteşem dönüş
Osmanlı Tokadı Eleştirisi
Osmanlı Tokadı Eleştirisi

Osmanlı Tokadı’ndan muhteşem dönüş

Geçen sezon TRT 1′in beğeniyle izlenilen ve yayınlandığı bölümlerde sosyal medyada çok konuşulan dizilerinden biri olan ‘Osmanlı Tokadı’ yeni sezon için çekimlere start verdi.

Duka film imzalı Osmanlı Tokadı’nın yeni sezonunda yönetmen koltuğuna Hakan Gürtop getirildi. Başrollerinde Mazhar Alanson, İsmail Hacıoğlu, Vildan Atasever, Uğur Çavuşoğlu, Alper Kul, Osman Wöber, Tuncer Salman, Pelin Akil, Toprak Sağlam, Gülçin Santırcıoğlu’nun oynadığı dizinin geçen sezon çekilen birçok mekanı değiştirilirken yeni mekan arayışlarının ise 2 ay sürdüğü dizinin kostümlerinin de yeniden tasarlandığı belirtildi. Yeni sezona iddialı bir şekilde girmeye hazırlanan dizinin çekimleri Fatih’te başladı. 9. bölümden devam edecek olan dizinin sezonda 1453 yılından yeniden başlayacağı belirtilirken yapımcı Özkan İpek, “Geçtiğimiz yıl kullandığımız birçok mekanı bu sezon kullanmayacağız. Mekan değişikliği yaparak yeni sezonda çekimlerin yapılacağı mekanlar görsel olarak çok etkileyici ayrıca daha görkemli hale getirildi” dedi.

Osmanlı Tokadı
Osmanlı Tokadı

Dizinin Eylül ayında ekrana gelecek ilk bölümünde Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul Fethi’ni gerçekleştirdiği 1453 yılına geri dönüş yapılacak. Osmanlı Tokadı geçen sezonda da Fatih Sultan Mehmed’i canlandıran İsmail Hacoğlu’nun 1453 yılında padişah olduğu sahneyle ekrana ‘Merhaba’ demişti.

Ekrandan Yüzümüze Sertçe İnen OSMANLI TOKADI

Osmanlı dizileri ekranda boy göstermeye devam ediyor. Furyanın son örneklerinden biri ( Osmanlı Tokadı ) ise tür olarak diğer dönem dizilerinden ayrılıyor. Osmanlı Tokadı adlı komedi dizisi şimdiden absürt hikayesiyle TRT’nin genç izleyicilerinin gözdesi olmuş durumda. Henüz yayına başlayalı 10 bölüm bile olmamasına rağmen çokça rağbet gören dizinin konusu özetle şöyle:

“İstanbul’un fethinden bir gün önce, görev yerlerini terk eden iki yeniçeri, Fatih’in hayatını tehlikeye attıkları için Akşemsettin tarafından cezalandırılarak 2013’ün İstanbul’una gönderilir. Hikaye o ki, yüzyıllar sonra İstanbul’a ‘düşen’ bu iki yeniçeri bir çok absürt olayın ortasında kalır.”
Dizi oldukça eğlenceli, izlemenizi tavsiye ederim ancak bu dizinin günümüzün politik ve sosyal konjonktüründe ayrıca değerlendirilmesi gerekiyor. Hikayeyi genel hatlarıyla ele alarak görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Eskiden Padişahtı Şimdi Polis
İlk olarak dizideki eşleşmelere gelelim… Dizide 500 yıl önce yaşayan karakterleri ve 2013’teki yansımalarını görüyoruz. Örneğin, Osmanlı’daki Akşemsettin adlı akıl hocasının 500 yıl sonraki karşılığının profesör olması dizide olağan görülebilirken bana dikkat çekici gelen 2. Mehmet’in yıllar sonra polis olarak resmedilmesi oldu. Elbette genellemeler üzerinden yorum yapmak çok doğru değil ancak polisliğin muhafazakar bağlantıları kadar otoriteyle özdeşleştirilmesinin de altı çizilmeli.
Osmanlı Tokadı adlı dizi “polisten kaçılır mı hiç”, “eskiden olsa idam vardı, şimdi içeride krallar gibi yaşatıyorlar, adalet mi bu” gibi mesajlarla dolu… Günümüzde sık sık eylemlerde emniyetini sağlamakla görevli olduğu halka gaz sıkarken, hatta çelme takarken gördüğümüz polislerin ve “şiddete meyyal adalet anlayışının” dizide yüceltilmesi ister istemez göze batıyor. Halkın tebaası, kulu olduğu Padişah’ın yerinde bugün bir polisi görmemiz fazlasıyla düşündürücü bana kalırsa.
Soydan Soya Aktarılan Düşmanlık
Ancak her eşleşme bu kadar kahramanlık safında kalmıyor, bir de düşman cephesi var hikayenin. Osmanlı döneminde Bizanslı olarak düşman safına yerleştirilen Alexandros karakteri günümüzde de İskender olarak mafyatik bir aktör oluveriyor hikayede. Dizinin kötü adamının (İskender) 5. bölümde de vurgulandığı gibi “Düşman Alexandras soyu” olması bence gizliden gizliye ırkçı bir yaklaşım içeriyor. “Soydan soya aktarılan düşmanlık” tanımı tehlikeli sularda gezildiğinin işareti, nasıl Kahpe Bizans filminin adı bile o filmin hanesine iz bırakacak bir eksi yerleştiriyorsa aynen öyle…

Aynı şekilde günümüzde değerlerin yozlaştığı, halkın Fatih’in emanetine sahip çıkamadığı, Osmanlı döneminin daha “iyi” olduğu sürekli alttan alta anlatılıyor dizide. İyi niyetli, saf iki yeniçeri üzerinden betimlenen bu “Osmanlısevici” senaryo siyasi olarak son dönem Türkiye dış politika stratejisi içinde tartışmalara neden olan neo-Osmanlıcılık akımını hatırlatıyor ister istemez. Dış politikada Osmanlı sınırlarına dair göndermelerin sıkça yapıldığı, içe kapanık konumdan çıkarak uluslararası arenada aktif rol oynandığı, Muhteşem Yüzyıl’daki Osmanlı anlatısının bile günlerce gündemi işgal ettiği Türkiye’de Osmanlı’nın bu derece yüceltildiği bir işe rastlamak şaşırtıcı değil elbette. Şaşırtıcı olan bunun sağlam bir komedi üzerine eğreti durmayacak şekilde yerleştirilebilmiş olması.
Elbette ortada bir iletim varsa o mesajda ideolojik bir gönderim de vardır. Bu eleştirdiğim veya yanlış bulduğum bir durum değil (mesajın gizliden gizliye ırkçılık içermesi dışında) amacım yalnızca bu mesajların varlığını göstermek.
Osmanlı Tokadı ekranda başarılı olacağı izlenimi yaratan iyi bir komedi ancak bence bu dizinin ne 2013’te yayınlanması, ne kanalının TRT, ana karakterlerinin de yeniçeri ve polis olması tesadüf… Böyle biline…
Yazı Cine Dergi Haziran 2013 sayısında yayımlanmıştır.