Gözüm Güzel Görsün Derseniz Bu Diziyi İzleyin: Yağmurdan Kaçarken

Yeni başlayan diziler hakkında yazarken temkinli olmaya çalışıyorum, izleyiciyi yönlendirmek yeni başlayan işlerin çıkış grafiğini etkilemek oluyor zira… Ancak yazmadan edemeyeceğim, Tozlu Yollar ile klişenin tam anlamıyla karşılığını izleyiciye sunan atv’nin drama koordinasyon ekibi yine bizi şaşırtmadı bu kez de masallara uzanan klişeleri ekrana taşıyan Yağmurdan Kaçarken’i izleyicilerle buluşturdu.

2013’ün Sindirella Masalı

Dizi neresinden baksanız tanıdık geliyor. Kısaca isim vererek ilerleyelim. Dizide yılların uslanmaz çapkını Carlos Yılmaz, tanıştığı çılgın kıza aşık oluyor ve aylarını bu kızı bulmaya adıyor. Bu hikayeyi, çapkınken uslanan delikanlıyı nereden tanıyoruz? Aşk Oyunu, Zoraki Koca, Çapkın, Tövbeler Tövbesi, Adını Feriha Koydum dizilerinin her birinde bu “uslandıran kadın” mevcuttu. Kadını aramasına gelirsek, Facebook’ta “İdil” adındaki bütün profilleri aylarca inceledi yakışıklı delikanlı, elinde ise yalnızca o kızdan kalan bir eşarp vardı. Bu kısım da Sindirella masalından size tanıdık gelebilir, bir de Aşk ve Ceza dizisinden tabii… Çiftimizin yaptığı çılgınlık da dizilerde gördüğümüz bir diğer klişeyi canlandırdı, kapalı lunaparka gizlice girmek! İlk bölümün sonunda aşık çiftimiz birbirini buldu, bundan sonrası nasıl olur bilemiyorum ama ilk bölüm bana yeni bir hikaye anlatmadı.

Gelelim detaylara… Yağmurdan Kaçarken’in en büyük falsosu, ki aynı zamanda Tozlu Yollar’la benzeştiği ikinci nokta bu, dublaj. Carlos Martin, nam-ı diğer Biscolata Carlos’un türkçesi kırık olduğundan o dublajla oynadı diyelim, diğer oyuncular neden seslendirildi? Seslendirme o kadar zayıf ve yapaydı ki, senkron olmaması yabancı filme dublaj yapıldığı etkisi uyandırdı bende. Yıl olmuş 2013 dublajlı dizi mi olur allah aşkına, atv iyice Samanyolu tv’ye döndü yeni başlayan işlerindeki dublaj rezaletleriyle!

Evlenilecek Kızlar, Eğlenilecek Kızlar!

Carlos’un çapkınlıklarını anlatırken yaptığı genellemeler de ayrı bir tarışma konusuydu. Dizide tüm kadınlardan evlilik meraklısı, erkek avcısı olarak bahsedilirken, tek gecelik ilişki sonrası eve yerleşme planları yapan Kezban’la bu genellemeler somutlaştı. Paragöz cici anne başka bir taraftan sorunlu kadın imajını desteklerken, bu domestik Kezban ev temizlemekten, yemek yapmaya kadar pek çok mahareti olduğunu da ballandıra ballandıra anlattı ardından izleyici kendini bir başka kadın karakterin ağzından verilen şu öğüdü dinlerken buldu, “Eğlenilecek değil, evlenilecek kızlara bak biraz!” Kadınların resmen genellemelerle kategorileştirildiği dizi tansiyonumu yükseltti bu cümlelerle. Gerçi Türk Malı gibi sosyal mesajları çok daha sorunlu bir diziye imza atan isim bu dizinin de arkasında olduğu için şaşırmadım da.

Bu Dizi İstanbul’da mı Çekiliyor?

Bir de dizi fazla şehirli gibi geldi bana. İki katlı evlerde oturan karakterler, sabah tek sıra halinde kahve sırası bekleyen iş insanları ve vespa motorla işine giden fotoğrafçı adam fazla fantastik değil mi İstanbul için? O evler ve sorunsuz kahve sırası bekleyen insanlar bir an bir Amerikan dizisi mi izliyorum diye yabancılaştırdı beni, eminim izleyicide de bu etkiyi yapmıştır.

Bu Dizi Ancak Gözümüzü Gönlümüzü Açar

Dizinin her şeyi mi kötü derseniz, hayır iyi yönleri de var. Ezgi Asaroğlu’nun güzelliğini yeniden ekrana taşımak dizinin en önemli özrü bence. Özlemişiz ne yalan söyleyeyim, ekrana çok yakışan bir yüz. Bir de bu dizinin ekran ömrü kısa bile olsa artık “neden ünlü olduğu belli olmayan” birkaç ismin birer titri olacak bu da bir artı. Tabi ki Ebru Şancı ve Carlos Martin’den bahsediyorum, onlar artık birer oyuncu! Her güzelden oyuncu olmayacağı da kanıtlanacak gibi görünüyor dizi ilk bölümden ama heves kırmaya gerek yok, çalışınca çok şey değişir diyelim, umut verelim…

 

Özetle ben Yağmurdan Kaçarken’e künyesindeki isimlerden ötürü zaten çok büyük bir beklentiyle bakmıyordum, ne şaşırdım ne de hayal kırıklığına uğradım. Eğlencelik bir iş var ekranlarda, klişe tabii.. Ancak gözümüz gönlümüz açılsın derseniz hem kadın hem de erkek güzellerin olduğu biz dizi izleyebilirsiniz, haberiniz olsun.