Altın Portakal’ın Perde Arkasında Konuşulanlar

Altın Portakal’dan Özel Notlar:
-Uluslararası Yarışma Jürisinin kimi üyeleri, gösterimi sırasında uyudukları 36 filmine “En İyi Film” ödülü verdi. Kulislerde uyuyan birkaç üyenin rüyaları yorumlanıyor.

Türkan Şoray Zeynep Çamcı
Türkan Şoray Zeynep Çamcı

-Türkan Şoray’ın Meryem filmi ile en iyi kadın oyuncu ödülü alan Zeynep Çamcı için filmi izledikten sonra “Bana ne kadar çok benziyor” yorumu yaptığı Altın Portakal kulislerinde konuşuldu. Bir diğer kulis bilgisi ise Türkan Şoray’ın Zeynep Çamcı’yı beğenmesine rağmen pek çok kategoride Meryem filminden yana oy kullanmadığı yönünde.

-50. yıla özel hazırlanan yarışma, eleştirmenlerce “50 yılın en kötü seçkisi” olarak yankı buldu.

-Senaryosundaki çatışma yoksunluğu ile tartışmalara yol açan Mavi Dalga filminin en iyi senaryo ödülü alması şaşkınlık yarattı.

-Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’nü alan Mavi Ring filminin neden özel ödül aldığı anlaşılamadı. Ödüle yapılan yorumlar, işkence karşıtı ve insan hakları üzerine verdiği mesajlarla dikkat çeken filme ödül verilebilecek bir kategori arandığı ve bu ödülün layık görüldüğü yönünde.

Mavi Ring Film
Mavi Ring Film

-Meryem ile BAKA En İyi Müzik ödülü alan Youki Yamamoto’nun başarısının yanında filmin arka jenerik şarkısına ses veren filmin başrol oyuncusu Zeynep Çamcı’nın da sesi izleyiciler tarafından takdir kazandı.

-Uzun Yol filminin gösteriminde izleyiciler şok yaşadı. Filmde yer alan kurgu hatası törenden çok önce filmin “En İyi Film”, “En İyi Kurgu” gibi ödülleri alamayacağını kesinleştirmişti. Ayrıca filmin Selvi Boylum Al Yazmalım benzerliği eleştirmenlerin hemfikir olduğu noktaydı. Film “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorilerinde ödül sahibi oldu.

Altın Portakal
Altın Portakal

-Tören öncesi En İyi Erkek Oyuncu kategorisinin güçlü adayı Sev Beni filmi ile Ushan Çakır’dı. Ödül sahibinin Uzun Yol ile Hakan Yufkacıgil olması eleştirmenleri şaşırttı. Yufkacıgil’in ödülü alırken oyuncu koçunun Ushan Çakır olduğunu açıklayarak teşekkür etmesi ise izleyenleri gülümsetti.

-Tören öncesi eleştirmenler tarafından yapılan seçimlerde festival seçkisinin en kötü filmleri Uzun Yol ve Kısa Film olarak listelenmişti. Uzun Yol’un iki ödül alması gecenin sürpriziydi.

Yazı ilk olarak www.dipnot.tv ‘de yayımlanmıştır. 

Gizem Kaboğlu

www.twitter.com/gizemkaboglu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir