O Bir Klasik: Çalıkuşu

Çalıkuşu, naif hikayesi ve masalsı anlatımıyla dikkat çekiyor. Çalıkuşu’nun kulakların aşina olduğu müziğiyle bir masal dünyasına adım atıyorsunuz. Dizi sanat yönetimiyle alkışa değer…

Çalıkuşu Dizisi
Çalıkuşu Dizisi

Gördüğüm sorunlara gelirsek dizide sesler çok yapay… Çoğu sahne dublaj ve bu durum izleyiciyi hikayeye yabancılaştırıyor. Masalda dublaj olur mu? Stüdyodan geldiği her haliyle belli olan sesler sizi o masala inandırabilir mi? Beni inandırmıyor… Masalsı anlatım her ne kadar ilgi çekici ve özlem duyulan bir tarz olsa da dizinin dili ağır ve hikaye durağan. Gazeteler de reytingleri düşen dizi için yapımcısının “hikayeyi hızlandırın” mesajı verildiğini yazınca bu sorunun farkındalığına sevindim. Aslında hikayenin temel dinamiği olan modern ve muhafazakar çatışmayı hikaye gereği henüz çok göremedik, bu yoksunluk ve hikayenin bilinirliği de ilgi kaybının bir nedeni. Hızlanan hikaye ilgiyi geri kazandırır umuyorum.

 

Dizi başlamadan önce blogumda endişelerimi paylaşmıştım, hala dizinin ana castına alışamadığımı söylemeliyim. Fahriye Evcen ve Burak Özçivit’in dönem dizilerinin ardından bu işe başlaması ve kostümler dışında neredeyse aynı imajda olmaları beni endişelendirmişti. İkilinin enerjisine diyecek yok, çok da yakışıyorlar ancak ne Fahriye Evcen Feride ne de Burak Özçivit Kamran benim gözümde. Hikayenin içindeki yüzler benim için onlar değil, Fahriye Evcen hala Veda dizisinde, Burak Özçivit ise muhteşem Yüzyıl’da gibi…

 

“Yeni başlayanlar için sabır ve umut dersleri…” sloganı da halen kulağıma komik geliyor. Çalıkuşu gibi bir klasiğe buluna buluna bu slogan mı bulundu? Adı üstünde klasik… Klişe bir “Hiç eskimeyen bir aşk hikayesi” sloganı bile bu yeni yetme reklam yazarı cümlesinden daha samimi olabilirdi.

 

Neyse umarım senaryodaki revizeler dizinin reytinglerini yükseltmeye yeter. Zira Çağan Irmak’ın masallarını seven bir izleyici olarak entrikadan uzak bir aşk hikayesi izlemek istiyorum.

 

Yazı Dipnot Tablet 136. sayısında yayınlanmıştır… Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir