Şiddetle Öneriyorum: A Place to Call Home

A Place to Call Home henüz ilk sezonuyla yayında olan bir Avustralya draması. Amerikan ve İngiliz dizilerini sıklıkla tanıttığım bölümde bu diziye yer vermemin nedeni ise hikayenin derinliğiyle beni etkilemesi.

A Place To Call Hame
A Place To Call Hame

House of Cards’a Çetin Tekindor’u yakıştıran ben, bu diziyi izlerken de gözümde İdil Fırat’ı ve Canan Ergüder’i canlandırdım. Bu dizinin Türkiye’ye uyarlanması gerek derken hatırlatmalıyım My Name is Earl uyarlaması Samanyolu dizimiz bile oldu…

Her ne kadar Avustralya uyarlamamız henüz olmasa da şu an ekranda birçok uyarlama var: Umutsuz Ev Kadınları, İntikam, Bir Aşk Hikayesi, Galip Derviş, Medcezir, 1 erkek 1 kadın… The Killing ve Homeland uyarlamaları da yolda, daha önce uyarlanan bir yabancı dizinin de yaz aylarında yeni çekimleriyle Türkiye ekranlarına döneceği kulağıma geldi detay şimdilik paylaşmayayım.

Gelelim A Place to Call Home’un detaylarına… Dizi İkinci Dünya Savaşı’nın kültürel mirasını taşıyan detaylarla dolu. Bir aile hikayesinin detayında Yahudilere, eşcinselliğe, farklı statü gruplarına, göçmenlere tepeden bakan anlayışı görüyoruz. Tüm bu çatışmanın ortasında ise hayatı boyunca tabulara karşı gelen, kadın kimliğiyle savaşta hemşirelik yapan, ailesini karşısına alarak din değiştiren ve bu nedenle ailesi tarafından evlatlıktan reddedilen bir kadın, Sarah Adams var. Bligh ailesinin yolu bu kadınla kesiştiğinde tüm sırlar ortaya dökülmeye başlıyor.

Hikayesindeki alt metinle sıradan bir dramadan daha fazlasını vadeden A Place to Call Home sınıf farkının yanında İkinci Dünya Savaşı ardından şekillenen düzeni de resmediyor. Farklı sırları olan aile üyelerinin hikayeleri deşildikçe yalnız bir ailenin değil toplumun tabuları da gün yüzüne çıkıyor.

Drama seven ancak anlatımda duygusal öğelerin yanında gerçekçi hikayeler de görmek isteyenler bu diziyi kaçırmamalı. Keza senaryonun yanında dizinin sanat yönetmenliği de alkışı hak ediyor.

 

 

Yazı Dipnot Tablet 141. sayısında yayınlanmıştır… Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir