2013’te Türkiye’de TV Dizilerine Ne Oldu?

2013 adeta bir dizi yılı olarak geride kalıyor. Uzun süren veya ömrü yarıda kalan pek çok iş 2013’te ekrana geldi. Kiminin adını yazdığımda “aa evet” diyeceksiniz, kimi hafızanızı zorlayacak. Gelin beraber bakalım 2013’ün iz bırakan işlerine…Yılın üzen vedaları… 2013’te Behzat Ç., 1 Erkek 1 Kadın, Kayıp Şehir, Leyla ile Mecnun ve İşler Güçler dizileri benim için en hüzünlü vedalarla anılan işlerdi. Hepsi birbirinden başarılı bu dizilerin yeri 2013’te dolmadığı gibi önümüzdeki yıllarda da dolmayacaktır şimdiden söyleyeyim.

İşler Güçler
İşler Güçler

Yılın Hayal Kırıklıkları: Benim için değil, yapımcı için onca paraya yazık oldu diyebileceğim hayal kırıklıkları da 2013’te ekrana yansıdı. Milyon dolarlarla bütçelendirilen Fatih, Tozlu Yollar dizileri elveda dedi. Hatta Tozlu Yollar’ın yapımcısı “Bu dizi tutmazsa yapımcılığı bırakırım” bile demişti, kendisi bu işten sonra henüz yeni bir diziyle ekranlara geri dönmüş değil. Güçlü kadrosuyla ses getiren AŞK’ın ise reytingleri bekleneni vermedi ve bir hayal kırıklığı olarak 13. bölümde vedaya hazırlanıyor. Aynı şekilde sadık izleyicisi dışında totali elinden kaçıran Kayıp da ekran macerasında umduğu reyting başarısını bir türlü elde edemedi. 1 senedir ekrana gelmek için gün sayan Ben Onun Çok Sevdim de kötü sonu görüyor. Yılın en büyük hayal kırıklıklarından bir diğeri ise ekranların en güzel oyuncularından Tuba Büyüküstün’ün 20 Dakika’sı oldu. Dizi yurtdışına iyi rakamlarla satılarak yapımcısının yüzünü güldürse de iç piyasada bekleneni bir türlü veremedi.

Fatih Dizisi
Fatih Dizisi

Yılın Çıkışı Gençlik Dizileriydi: 2013’te patlama gençlik dizilerinden geldi. Güneşi Beklerken, Sana Bir Sır Vereceğim, Medcezir gibi gençlik dizilerinin yanında genç izleyicilere hitap eden Bir Aşk Hikayesi, Fatih Harbiye ve Benim Hala Umudum Var da adeta TV tarihine geçti. Öyle ki tüm bu dizilerin fanları sosyal medyada tarih yazdı, seyircilerin ısrarı sonucu 2 dizinin yayın hayatı uzadı, 2 dizi kanal değiştirdi ve bendeniz bir dizi hakkındaki eleştirilerim sonucu twitter’da trend topic oldum. Fanların hayranlıkları TV’de sosyal medyanın gücünü ilk kez bu kadar net ispatladı, özellikle benim nazarımda…

Lale Devri
Lale Devri

2013’ün Sakızları: Yalan Dünya, Lale Devri, Umutsuz Ev Kadınları, Muhteşem Yüzyıl oldu. Hatta ömrü diğer diziler kadar olmasa da İntikam da uzadıkça kabak tadı veren işlerdendi benim için. Çocuklar Duymasın yeniden başladı, tez zamanda sonuca ulaşır diye ümit ediyorum. Aynı şekilde benim için temcit pilavının eşi olan Çalıkuşu ekrana yenilik getiremedi. Özetle bitti bitecek derken uzadıkça uzayan bu işler ekranda bana göre “fazla yer kapladı”.

Yılın Kaybeden Kanalı Show TV olurken Kanal D de ivmeyi aşağı çekti… Star’ın önlenemez yükselişi karşısında Fox günlük dizilere yüklendi. Kahireli Palas dizisiyle şansını deneyen kanal beklediğini bulamadı. Star ise günlük dizilerde Beni Affet ile ilk 10’dan inmezken Aşkın Bedeli ile aynı grafiği tekrarlayamadı. Bir diğer günlük dizi Rüzgarlı Sokak ise adeta ekrandan rüzgar gibi geçerek tarihte yerini aldı.

Beni Affet
Beni Affet

2013’te sürprizler de oldu. Benim için yılın en başarılı işlerinden biri olan Kaçak büyük sürprizdi. Keza Sevdaluk da yüksek bütçesi ve kalitesiyle emeğin hakkını veren sürprizlerden birine imza atarak yıl sonunda kanalını hasret kaldığı sıralara taşıdı. 2013’ün benim için en güzel olaylarından  biri de Çiğdem Erken’in tiyatro müziklerinden dizi müziklerine adım atması oldu. Her ne kadar Ben Onu Çok Sevdim beklenen başarıya imza atamasa da TV dünyası çok değerli bir müzisyene de kapılarını açmış oldu. Galip Derviş ise neredeyse hiç reklamı yapılmadan ekrana gelen sürprizlerden biriydi, Aramızda Kalsın’ın sessiz sedasız yükselişi gibi Galip Derviş de yılın sürprizleri arasında sayılabilir.

Kaçak Dizisi
Kaçak Dizisi

Elbette her diziye değinmek mümkün değil 2013’te ilk olarak konuşulması gereken diziler bence bunlardı. Tüm bunların yanında vasat işler bu yıl da ekranda şansını denedi… 2013’ün en kötü komedisi tartışmasız Yüksek Giriş’ti. Altındağlı, Aldırma Gönül, Cesur Hemşire gibi denemelerin yanına Babam Sınıfta Kaldı da ekranda kozlarını oynadı. İçlerinden hala devam edenler olsa da bahsini ettiğim bu dizilerin hiçbirini 2014 sonunda canlı göremeyeceğimizi düşünüyorum.

2014’te İzleyiciyi Neler Bekliyor?

2014 demişken yeni yıl yeni dizilerle geliyor. Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah yıl başında Star TV’de Kurt Seyt Shura ile izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Henüz kadrosu netleşmese de Engin Akyürek’in Kara Para Yalan Aşk ile ekranlara dönmesi bekleniyor.

Meryem Uzerli, Okan Yalabık gibi isimlerin yeni dizileri ve dönem işleriyle izleyiciye merhaba diyeceği yeni yılda Özcan Deniz de Karagül’e dönerek seyircisiyle hasret giderecek.

Yeni projelere dönersek beni en çok heyecanlandıran proje Yıldırım Türker’in senaryosunu yazdığı bir kadın seri katilin hikayesi. Cast henüz netleşmese de kanalı belli; Show TV… Show’un yeni sezon işleri arasında Tomris Giritlioğlu imzası göze çarpıyor. Beklendiği üzere Kayıp Şehir’in Kadir’i Nick Xhelilaj da 2014’te ekranlarda yeniden boy gösterecek haber vereyim…

Engin Altan Düzyatan ve Nurgül Yeşilçay’lı The Killings uyarlaması Cinayet de yılın iddialı işlerinden olacak.

Tayanç Ayaydın, Aslıhan Gürbüz ve Ayça Varlıer kadrolu Zeytin Karası romantik diziler arasında ekranda kendine yer bulmaya çalışacak.

İlker Aksum ünlü sunucu Dilara Gönder ile başrolleri paylaşacağı yeni dizisiyle Pazar geceleri izleyiciyi ekrana çekmeye çalışırken Mehmet Aslan da Fox TV ekranlarında Yıldız Asyalı ile başrolünü paylaştığı Asayiş Berkemal adlı diziyle ekranda şansını deneyecek.

Yeni yılın diğer işleri ise Ezgi Asaroğlu ve Keremcemli O Hayat Benim, Sarp Levendoğlu ve Birce Akalaylı Küçük Ağa ve kadrosu netleşmeyen Oliwer Twist uyarlaması…

Offf sayarken yoruldum… Bunca işe umut bağlanırken bu dizilerin yarısı kısa sürede ekrana veda edecek. Özetle yeni yıl da diziler için yoğun, izleyici için zor geçecek. Biz TV yazarları için bahsi hiç açmıyorum bile.

Yazı Dipnot Tablet 145. sayısında yayınlanmıştır… Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir