Binnur Kaya Portresi, Rolleri İddialı Kendi Naif Bir Kadın

Ekranların dikkat çeken isimlerinin portrelerini sizlere sunmayı görev edindim, bu ayın portresi Binnur Kaya efendim. Gelin hikayenin başına dönelim.

Binnur Kaya Portre
Binnur Kaya Portre

1972 yılında Ankara’da doğdu Binnur Kaya, babası muhabir Mustafa Kaya’ydı. İki kız kardeş olarak büyüyen Binnur, bir ablaya sahipti. O zaman yılın gazetecisi ödülünü alan babasının uğuru olarak büyütülen Kaya’nın çocukluk kahramanları ise ‘Heidi’ ve ‘Şeker Kız Candy’di. Röportajlarında sıklıkla hafıza probleminden yakınan ünlü oyuncunun Ankara’yı anarken insan hafızasının en kalıcı öğesini vurgulaması hafifçe yüzümü güldürüyor bilgi toplarken: “Çocukluğumun bütün kokuları Ankara’da…” İlkokulda ve ortaokulda en büyük hayali yan flüt çalmak olan başarılı oyuncuyu tiyatroya itenin ise komşuları olduğu söyleşilerinin değişmez anekdotu. Bilkent Üniversitesi sahne sanatları mezunu olan Binnur Kaya sonrasında ise rotasını İstanbul’a çevirdi.

HER ŞEY HÜLYA AVŞAR ŞOV İLE BAŞLADI

Binnur Kaya Aramızda Kalsın
Binnur Kaya Aramızda Kalsın

Onu ilk kez nereden hatırlıyorsunuz bilmem ancak hiçbirinizin yanıtının Hülya Avşar Şov olmadığına eminim. Oysa Binnur Kaya’nın ilk ekran tecrübesinde bu isim yazılı.

Günümüzün ünlü ve başarılı oyuncuları İlker Aksum, Engin Günaydın, Timuçin Esen ve Devin Özgür Çınar’ın adı İstanbul’da yolları kesişen, aynı çatı altında hayatları birleşen kişiler olarak Kaya’nın hayatında karşımıza çıkıyor. İstanbul’un kendisi için ne ifade ettiği sorusuna yanıt verirken İstanbul’u bir kadına benzeten Binnur Kaya, bu şehre gelişini ise şöyle bahanelendiriyor: “İstanbul’un saçlarını taramak için geldim.”

1995 yılında başlayan oyunculuk macerasının ilk dizisi ise Kaynanalar olan oyuncu sonrasında “Dış Kapının Mandalları”, “Çarli”, “Baba Evi”, “Yabancı Damat”, “Avrupa Yakası” ve “Aramızda Kalsın” gibi televizyon dizilerinde rol aldı ve almaya devam ediyor. “Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü?”, “Bir Demet Tiyatro“, “Bekarlar”, “Bana Bir Şeyhler Oluyor” oyunlarında boy gösteren ünlü oyuncu, “İnşaat”, “Babam ve Oğlum”, “Küçük Kıyamet”, “Şarkı Söyleyen Kadınlar” ve “Hayatımın Kadınısın” adlı filmlerde oynadı. Binnur Kaya’nın bol ödüllü rolü ise Vavien filmindeydi. Makina programının güldürenlerinden Kerime Soyupak ile hafızalarda yer eden Binnur Kaya’nın her rolünde yeni sürprizlerle dolu bir oyuncu olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım…

Aramızda Kalsın Hüsne
Aramızda Kalsın Hüsne

“KOMEDİ CİDDİ BİR İŞTİR”

Komedi dizileriyle efsaneleşen performanları arasında akla ilk gelenler, Yabancı Damat’taki Nazire, Çarli’deki Hijyen, Türk Malı’ndaki Abiye, Avrupa Yakası’ndaki Şahika Koçarslanlı ve Dilber Hala rolleri olan Binnur Kaya şimdilerde Aramızda Kalsın’ın Hüsne’si olarak Uğur Yücel’e dizide eşlik ediyor. Kaya, “Komedi bıçak sırtında bir iştir. Büyük ciddiyet gerektirir.” sözleriyle oyunculuğu anlatırken, kendini daha öğrenecek çok şeyi olan bir oyuncu olarak nitelemekte ise ısrar ediyor.

“Bu ülkede iyi oyuncuya değer verilmiyor” önyargısına karşı hem gönüllerde taht kuran hem de 2010 yılının vergi rekortmeni sanatçıları arasında ilk 10’da adı ilan edilerek “helal olsun” dedirten başarılı oyuncu mütevazılığı ve utangaçlığıyla da hakkında yazılan yazı ve yapılan röportajların başlıklarını veriyor.

ENGİN GÜNAYDIN: “BİNNUR’U TANIMAK KADINLARI TANIMAK DEMEK”

Bir röportajında menajerinin Kaya’yı anlatırken sarfettiği “Asla telefonu sizden önce kapatmaz Binnur.” sözleri onun hakkında fikir sahibi olmanıza katkı sağlayabilir. Yakın arkadaşlarından Engin Günaydın ise röportajında Binnur Kaya’yı şöyle anlatıyor: “Onu tanımak demek kadınları tanımak, kadınların özel dünyasını tanımak demek zaten. O da bizi çok iyi tanıdığı için, erkekleri tanıdığı için, ilişki kuramıyor.”

Binnur Kaya Vavien
Binnur Kaya Vavien

Kendisinin en kötü özelliği olarak inatçılığını röportajlarında vurgulayan Binnur Kaya “Eşeklere taş çıkartacak bir inadım var” diyerek hakkında merak uyandırsa da yazıyı yazarken bende bıraktığı “Tam rakı içilecek kadın”  izlenimini okuduğum şu cümlelerle detaylandırıyor: “‘Beşiktaş’ta ‘Turgut’un Yeri’ diye bir meyhane var. Ben ilk rakımı orda içtim, yanında da tekir yedim. Ve bu işi öyle belledim. Tekir rakı; rakı tekir. Şimdi ikisi bir araya gelmeden rakı içmiyorum. İç diyenlere de tekir-rakı ruhuna sadakatsizlik yapamayacağımı söylüyorum.”

Portreye dönersek şimdilerde Norveç fiyortlarını görmek isteyen Binnur Kaya’nın okyanus bilimleri okuyamasa da okyanuslara olan merakı sık sık hakkındaki metinlerde göze çarpıyor. Rol aldığı dizilerde mutfak kültürüyle meşhur yörenin kadınlarına hayat verse de kendisi hayatının 1 yılında et yemeye ara veren ünlü oyuncu tercihini tamamen vicdani sabeplere dayandırıyor ve naifçe ekliyor “Çünkü yüzleri vardı.”

Yeni nesil Ayşen Gruda olarak kimi izleyicilerce bahsi açılan, ekranda komedi ile efsaneleşen karakterlerin vücudu Binnur Kaya, benim için ise en çok şu videoyla kahkaha sebebi olmuştur bunca yıldır. Sizlere kısacık bir Binnur Kaya portresiyle veda ederken, sinir bozucu derecede komik bu videoyla el sallamak istiyorum. İyi seyirler sayın izleyici.

VİDEO:  http://www.youtube.com/watch?v=YpZvyfTSCHg

 

Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için tıklayınız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir