Kanal Yöneticileri Uyanın Çok Geridesiniz!

Dizi eleştirisi, program yazısı derken televizyonun içeriğinden kendisini, kanalları konuşamaz olduk. Bu hafta sizlere TV kanallarının marka konumlandırması ve pazarlama stratejisi hakkında yazmak istedim. Sezon malumunuz yeni açılıyor ve tüm yaz boyunca kanallar Eylül projelerini duyurmak için farklı tanıtım mecralarını kullandılar.

Örneğin Star ve TV 8 sezonun en belirgin örneklerini verdi bizlere. Star “Starsan Star’dasın” diyerek, TV8 ise mutluluk kanalı olma misyonuyla tanıtımlarına yön verdi. Her ne kadar TV8’in tanıtım filmi samimiyetsiz olduğu yönünde eleştiri oklarına maruz kalsa da, Star’ın kanalının yıldızlarından Büyük Hilmi’yi kullanarak duyurduğu “Bir kamyon star Star’da” videosu çokça tıklandı. Kanal D uzun yıllardır yaptığı gibi kanalının ünlü simalarını bir video ile bir araya getirirken, Fox tv daha çok outdoor ve basın reklamlarını kullanarak “Ben de varım” dedi. Üstelik Fox’un tanıtım ilanlarında yalnızca ünlü simalar değil işin mutfağındaki, kamera arkasındaki yönetici ve yetkilileri de vardı.

Starsan Stardasın
Starsan Stardasın

Peki, bizim kanallar hala bu “sıradan” tanıtımlarla kendilerini izleyiciye arzu nesnesi olarak sunmaya çalışırken dünya kanalları neler yapıyor? Şimdiden sizden ricam mendillerinizi hazırlayın, gözleriniz yaşaracak.

İlk örneğim Fransa’dan… Canal Plus’un bol ödüllü reklam serisinden bir videoyu sizlere sunmak istiyorum. Kanalın sinema filmlerine dikkat çeken reklam filminde bir ayı oynuyor.

Erotik Bir Programın Reklamı Nasıl Yapılır?
Erotik bir program reklamı yazı dışında bir görsel kullanmadan yapılabilir mi? Peki dikkat çekici olabilir mi? Brezilya’da o dönemde yayında olan Mtv Erotica bunu başarmış. 2001 yılına ait bu reklam oldukça ilham verici değil mi?

Şimdi Belçika’dayız… TNT Belgium kanalın dizi merkezi olduğunu vurgulamak için ilginç bir tanıtım hazırlamış. Gerçek ile kurguyu birbirine karıştıran viral video birkaç sene öncesine ait olmasına rağmen hala hatırlanıyor ve ben dahil TV ile iç içe olan birçok kişi için arşivde saklanıyor. Buyurunuz, gözünüz viral görsün sayın izleyici…

Walking Dead Kan Bağışını %571 Artırdı!
Karşınızda Portekiz Fox’tan bir örnek… Walking dead tanıtımı ve sosyal sorumluluk bir arada. Buyurunuz:

Kampanya sonucunu merak ediyor musunuz, kan bağışında geçen yıla göre %571 artış, ilk kez kan bağışlayanlarda %67 yükselme… Dizinin başarısı ise bu kampanya ile şu şekilde kendini gösterdi: dizi %17 izleyici artırdı.

Türkiye’den Kavuşamayan Asansörler
Bizde hiçbir şey yapılmıyor mu diyenlerinizi duyar gibiyim… Yaratıcı viraller kadar elbette outdoor, raket kullanımı ve basın ilanları da fark yaratmak için birer mecra… Türkiye’de de ilginç çalışmalar yapıldı, örneğin TNT’nin Türkiye’de olduğu dönem bir AVM için hazırlanan şu giydirme oldukça dikkat çekiciydi:

Tnt Asansör Giydirme
Tnt Asansör Giydirme

Veya Star tv’nin Doğuş grubuna geçtiği yıl sokakta yapılan “sürpriz” kanal açılışı herkesin hafızasındadır eminim. Kenan Doğulu’nun şarkısının tema müziği haline getirildiği kampanyada logo değişimi için ekranda geri sayım yapılmıştı. Bizde sezon tanıtımı deyince akla birbirine mahzun mahzun bakan aşıkların olduğu afişler ve yoğun filtre basılan asonsör kapıları baskıları geliyor değil mi? Bir de otobüs duraklarında görüyoruz sezonun gözde dizilerini… Peki dünyada neler oluyor merak ediyor musunuz?

Gelin biraz da raketlere, otobüs duraklarındaki panolara bakalım. The Simpsons sizce en iyi nasıl tanıtılır:

The Simpsons
The Simpsons

Veya 2006’da dünya kupasını yayınlacak kanal nasıl yayınlarına dikkat çekebilir? Bu görsel Almanya’dan:

Otobüs Raket Reklam
Otobüs Raket Reklam

Siz onun zaten kim olduğunu biliyorsanız bazen eksiklikler “fazlalık” haline gelebilir:

Kabul biraz aşağılayıcı ve takdir edilmemesi gereken bir tanıtım ama ilginç mi, kesinlikle… Çirkin Betty nasıl anlatılabilir?

Özetle diyeceğim şu ki reklamlarda, panolarda, her sezon başı tanıtım videolarında birbirine melül melül bakan aşıklar görmekten çok sıkıldım. Harika reklamlarımız, yaratıcı reklamcılarımız var… Dünyada ödüller alan ajanslarımız mevcut, neden TV kanalları için aynı yaratıcılığa ihtiyaç yokmuş gibi davranılıyor? Biz neden hala reklam panolarında yan yana dizilmiş insanlar, kanal tanıtımlarında yalnızca ünlü yüzler görüyoruz. İzleyici zaten aynı hikayeleri görmekten sıkıldı, bari biraz parlatıp pazarlansın ki umut vadetsin değil mi?

İyi seyirler sayın izleyici…

 

Dipnot Televizyon yazılarını ve çok daha fazlasını Dipnot Tablet dergide okuyabilirsiniz.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza ÜCRETSİZ indirmek için tıklayınız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir