Mehmet Aslantuğ’u Tanıyor musunuz? 4 Yaşında Babasını Kaybetti…

Racon Ailem İçin ile ekranlara dönen Mehmet Aslantuğ’u daha yakından tanımak ister misiniz?

Mehmet Aslantuğ Kimdir?
Mehmet Aslantuğ Kimdir?

25 Eylül 1961 tarihinde dünyaya gelen Aslantuğ çiftçi bir ailenin 5. ve son çocuğuydu. Samsun’un Çarşamba ilçesinin Dikbıyık mahallesinde doğdu. Dört kızkardeşi bulunan Mehmet Aslantuğ 48 yaşında olan babasını kaybettiğinde henüz dört yaşındaydı. Manken ve oyuncu eşi Arzum Onan ile Can adında bir çocukları olan Aslantuğ baba olduğunda neler hissettiğini şöyle anlatmıştı: “O zamanı hayal meyal hatırlıyorum. Can doğduktan sonra Arzum’a ‘Benim babadan aldığım somut bilgiler yok. Sezgisel davranacağım. O yüzden babalık nasıl bir şey, ben bulacağım’ demiştim.”

Mehmet Aslantuğ Çocukluk
Mehmet Aslantuğ Çocukluk

Her fırsatta etnik kökenin bir ayrıcalık olmadığını belirten, demokrat duruşunun altını çizen ünlü oyuncu anne tarafından Ubıh, baba tarafından ise Çerkes kökenli.  Çocukluk ve ilk gençlik yılları Terme’de geçen başarılı oyuncu İşletme eğitimini yarım bırakarak profesyonel oyunculuğa adım attı.

Mehmet Aslantuğ Çocukluk Fotoğrafı
Mehmet Aslantuğ Çocukluk Fotoğrafı

Antalya Altın Portakal film festivalinde 1992, 1993 ve 1994 yıllarında olmak üzere üç yıl üst üste “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü alarak bu alanda kırılması çok güç bir rekorla anılan ünlü oyuncu 1994 yılında Yengeç Sepeti ile kazandığı ödülü, aynı filmde yer alan büyük usta Sadri Alışık ile paylaşmıştı. 1990, 1994, 1997, 2004 yıllarında Altın Kelebek Ödülü’nü alan Mehmet Aslantuğ, 1994 yılında Altın Koza’yı, 1995 yılında Çağdaş Sinema Oyuncuları Ödülü’nü, 1998 yılında Altın Objektif Ödülü’nü, 2005 yılında Beyaz İnci TV Ödülünü ve 32.Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneği Oskarları’nda en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazandı.

Mehmet Aslantuğ Biyografi
Mehmet Aslantuğ Biyografi

Zamanının birçoğunu Bodrum’da geçiren Mehmet Aslantuğ, Bodrum’da kendine ait bir post prodüksiyon stüdyosuna da sahip. 1993 yılında Detay Film’i kuran oyuncunun yönetmen koltuğuna oturduğu ilk film ise başrolünü eşiyle paylaştığı Aşkın İkinci Yarısı’ydı. Defalarca rol arkadaşı olduğu gibi 18 yıldır hayat arkadaşı olan Arzum Onan’ı anarken saygı kelimesinin altını çizen oyuncu uzun evliliğin sırrını şu cümlelerle paylaşmıştı: “Çok zor bir zemin, sadece bizim için değil, hayat da çok zor. Vahşi kapitalizmin dayatmalarıyla insanın kendine bile tahammülünün azaldığı bir yerde çift, evli, sevgili olmak çok kolay taşınabilir değil görünüyor. O yüzden de böyle çabuk bitiyor, insanlar birbirlerini hırpalıyor falan. Arzum’la birbirimize olan saygı ve güvenimiz bizi bu zemin de dahil ayakta tutuyor.”

Mehmet Aslantuğ Arzum Onan Düğün Fotoğrafı
Mehmet Aslantuğ Arzum Onan Düğün Fotoğrafı

Hobileri arasında denizcilik ve sörf ön plana çıkan Mehmet Aslantuğ 1984 yılında 7 metrelik tirhandil ile ilk deniz serüvenine başlamış. Beneteau 50 model bir yelkenliye sahip olan Mehmet Aslantuğ’un hayali ise yelkenliyle dünya turuna çıkmak… Kendini çocuk ruhlu bir denizci olarak tanıtan başarılı ismin bir diğer merakı ise fotoğraf…

Mehmet Aslantuğ ve Oğlu Can
Mehmet Aslantuğ ve Oğlu Can

Sinema kariyerinin yanında Sıcak Saatler dizisiyle TV’nin unutulmazları arasında yerini sağlamlaştıran Mehmet Aslantuğ devamında Bir İstanbul Masalı, Hanımın Çiftliği, Veda, Canım Babam ve Ben Onu Çok Sevdim dizileriyle izleyicilerle buluştu. Adnan Menderes rolü ile çok tartışılan oyuncunun son seçimi ise Ahmet Ümit’in hikayesinden uyarlanan Racon dizisi oldu.

Nadir röportaj veren isimlerden biri olan başarılı oyuncu gözlerden uzak yaşadığı hayatı ile magazinden uzak dururken ödülleri ve başarıyla hatırlandığı rolleriyle alkış toplamaya devam ediyor.

Portre: Gizem Kaboğlu

Yazı Dipnot Tablet Dergi’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir