Annelerin Sevgilisi Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat

Daha önce basında yer bulan birçok güven araştırması gördüm, bu kez sizlere Adhoc’un anneler üzerinde yaptığı “annemetre” adlı araştırmadan bahsedeceğim. Sonuçları bir hayli ilginç… 1.500 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelerle çıkan sonuçlar annelerin TV’ye, oyunculara bakışı ve dizilerin oyuncu kimlikleriyle nasıl özdeşleştiğine dair de ipuçları veriyor.

Aşk-ı Memnu
Aşk-ı Memnu

Annelerin en sevdiği erkek oyuncular sıralamasında Kıvanç Tatlıtuğ ve Kenan İmirzalioğlu ilk iki sırada. Onları Kadir İnanır, Çağatay Ulusoy ve Burak Özçivit takip ediyor. İlginç olan ise başörtülü annelerin Kenan İmirzalioğlu’nu tercih etmesi. İlginç geldi, burada pekala Murat Yıldırım’ı görmeyi beklerdim örneğin. Sizce neden İmirzalıoğlu? Oyuncuların daha önce rol aldıkları projeler bu algının oluşmasında etkili olabilir. Deli Yürek gibi milliyetçi bir projenin ardından Acı Hayat ile muhafazakar bir damarla izleyiciyle buluşan Kenan İmirzalıoğlu’nun şimdiye kadar atv ve Show tv kanallarında, dizilerde rol aldığını belirtmekte de fayda var. Ünlü oyuncu her ne kadar Ezel ve Karadayı ile muhafazakar çizgideki işlerini geride bıraksa da belki de eril simgelerden bıyık sebebiyle mütedeyyin izleyicinin tercihi haline gelmiş. Anneler üzerinde etkili olduğunu düşündüğüm bir diğer etken ise Kenan İmirzalıoğlu üstünden medya organlarında sık sık pompalanan “delikanlı” vurgusu ve elbette Kadir İnanır dışındaki adayların yanında yaşça olgun oluşu.

En sevilen kadın oyuncu sıralamasında ise Türkan Şoray ilk sırayı korurken Beren Saat, Tuba Büyüküstün, Bergüzar Korel ve Hülya Koçyiğit’i geride bırakmış görünüyor. Genç annelerde birinci sıraya oturan Beren Saat’in başörtüsüz annelerce de ilk sıraya layık görüldüğünü belirtmeliyim. Sosyal sorumluluk projelerinde de adından sıkça söz ettiren oyuncunun rakiplerinin de bu anlamda güçlü olduğunu hatırlatmam gerek. Tuba Büyüküstün’ün Unicef temsilcisi olduğunu, Hülya Koçyiğit’in akil insanlar heyetindeki varlığını, Bergüzar Korel’in Koruncuk vakfı çalışmalarını artık bilmeyen yok. Bu anlamda, bir de başörtülü-başörtüsüz anne ayrımı yapıldığında, Aşk-ı Memnu ile aldatan kadının ekrandaki en gerçekçi temsiliyetlerinden birini canlandıran oyuncunun sonrasında canlandırdığı Fatmagül karakteri ve İntikam dizisindeki rolünün ise Bihter kadar iz bırakmadığı aşikarken, bu perspektiften bakıldığında ilginç görünüyor. İster Beren Saat kadınlar için özgür bir kadın temsili deyin, ister canlandırdığı roller kadınlar için bastırılmışlığın yansıması, Beren Saat genç annelerce en sevilen kadın oyuncu.

*: Araştırma Eylül 2014 tarihinde tamamlanmış olup, Marketing Türkiye Mayıs 2015 sayısında yayınlanmıştır.

 

Gizem Kaboğlu / Dipnot Tablet Dergi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir