Aydan Taş: “HAYAT ŞARKISI’NDA YEŞİLÇAM TADI VAR”

Hayat Şarkısı’nın Nilay’ı Aydan Taş ile diziyi, BKM geçmişini ve hakkında bilinmeyenleri konuştuk. En çok merak edilen estik sorusuna bile açık yanıtlar veren, güleryüzü kadar açıksözlülüğü ve esprili karakteriyle takdirimizi kazanan Aydan, yüzünüzde gülümseme yaratacak bir röportajla sizlerle. İşte Dipnot Tablet’e özel o açıklamalar:

aydantas1

Eskişehir anadolu üniversitesi iktisat ve Karadeniz teknik üniversitesi işletme mezunu diyor sizin için, iki üniversite mi okudunuz?

Evet . Biraz öyle oldu (Gülüyor)

Bu ekonomi merakı nasıl oyunculuğa evrildi?

Babam ekonomiyle uğraşıyor .Benim ekonomiye yönelmem babamla yaptığımız karşılıklı anlaşma sonucu gelişti. Klasik hikayeyi bilirsiniz; siz konservatuar hayalleri kurarken aileniz “altın bilezik” yerine geçecek bir mesleğe yönlendirir sizi. Tiyatroyu ne kadar yapabilirsin, geçimini ne kadar süre buradan sağlayabilirsin gibi düşünceler babamın da kafasında vardı. Ben de onunla küçük bir pazarlık yaptım; böylece onun işletme-iktisat okuyan bir kızı oldu, ben de daha sonra alacağım tüm kararlar için ondan sonsuz destek sözü aldım .

İnternet dizilerine nasıl bakıyorsunuz?

Şu an bir çok yetenekli oyuncu internette kendi projelerini sansürsüz gerçekleştiriyor ve hedef kitleye ulaşıyor . Önümüzde ki bir kaç sene içerisinde her oyuncunun bir internet projesi olacağına inanıyorum . Televizyonun yerini internetin alacağı bir döneme gireceğimizi hissediyorum . Ben de bu tarz projelere her zaman sıcak bakanlardanım.

Hayat Şarkısı’nı neden izlemeliyiz sizce, izleyici ne bulacak bu dizide?

Ben de oynuyorum çok tatlı bir insanım (Gülüyor) bu işin şakası tabi . Senaryo o kadar gerçek ki herkes izlerken kendinden bir şey buluyor . Ayrıca dizide ki tüm karakterlerin hem iyi hem kötü yanlarını görüyoruz . Onlara bazen kızıp , bazen hak veriyorsunuz . Gerçek hayatta olduğu gibi . Yeşilçam filmlerinin tadını bulabileceğimiz bir iş . Hayat Şarkı’sı hayat’ın ta kendisi aslında

Sizin bir hayat şarkınız var mı? Hayatınızın fon müziğinde hangi şarkı çalıyor, bir sevilen şarkı alabilir miyim?

Hayat bazen arabesk bazen pop bazen de caz tadında oluyor . O yüzden hayatımın fon müziğinde bir değil birden fazla şarkı çalıyor diyebilirim (Gülüyor)

BKM’DA MUHASEBECİLİK YAPTIM”

İstemenin gücüne inananlardan olduğunuzu duydum… Bir şey isterseniz olurmuş, ilginç deneyimleriniz var mı?

Ben daha üniversiteye girmeden önce BKM’ye gidip geliyordum, oyunları izliyordum. Ablam BKM’de çalıştığı için böyle bir fırsatım vardı. Ne zaman gitsem “Geldi kadrolu seyirci” diye karşılıyorlardı beni. Kuliste Yılmaz Erdoğan hocayla oyunculuk üzerine konuşup, onu dinleyip, ondan bu konuda epey şey öğrenmiştim. O zamandan aslında ne istediğimi biliyordum. Üniversitede hangi bölümde okursanız okuyun istediğiniz ilgi alanına bir şekilde yöneliyorsunuz. Üniversite’ de seçmeli ders olarak da tiyatroyu bölümünü seçtim. Bir tiyatro grubu kurduk, oyunlar çıkardık ve hafta sonları Trabzon, Gümüşhane, Bayburt gibi illeri gezerek bu oyunları sergiledik. Hem sevdiğim şeyi yani oyunculuğu yaptım hem de işletme okumuş oldum. Yani bu bölümü okuduğuma hiç pişman olmadım. Üniversite bittikten sonra BKM’nin muhasebe departmanında çalıştım. Bu benim için çok iyi bir fırsattı çünkü istediğim şeyi yapabilmek için aradan sızabileceğim daha iyi bir kale olamazdı. Sonrası; şu an sevdiğim işi yapıyorum.

Keman dersi almışsınız, şan dersi de mevcut. Bilmediğimiz başka yetenekleriniz var mı?

Buna çokta yetenek denmez çünkü çoğunda başarısız oldum (Gülüyor) yıldım mı yılmadım hala azimle devam ediyorum (Gülüyor) Başarılı bir şarkıcı yada virtüöz olacağım gibi bir iddiam yok . Ama ilgilendiğim şeyleri hayata geçirmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum . Mesela resim dersleri almaya başlayacağım . Yeteneğim yok diye vazgeçecek değilim (Gülüyor)

Yaşınızı duyduğumda yanlış bilgi mi diye kontrol ihtiyacı hissettim. 34 genç bir yaş ancak siz çok daha genç görüyorsunuz. Röportajlarda, sosyal medyada enerjisiyle hayatın başında bir genç kız profili görüyorum. Bu enerjinin bir sırrı var mı?

Bu soruyla çok mutlu oldum teşekkür ederim (Gülüyor) ben enerjisi yüksek ve anı yaşayan biriyim . Çalışmadığım zamanlarda , Bu gün kafamı dinleyim yalnız kalayım gibi bir dinlenme anlayışım yok. Ben arkadaşlarımla vakit geçirdiğim de daha çok dinleniyorum ve mutlu oluyorum. Hayatımda enerjisi düşük insanları kendi enerjime taşımaya çalışıyorum . Oluru yoksa da ordan sessizce uzaklaşmayı tercih ediyorum .

Yaş dışında bir de fizik konusunda gıpta ediyorum size :). Yalnız ben değil googleda arayanlar da anlaşılan aynı özenme durumunda. Boyunuz en çok arananlar arasında, kaç boyundasınız öğrenebilir miyim?

Ne kadar ilginç bilgiler varmış sizde. Sayenizde öğrendim (Gülüyor) boyum 1/68

Bir de formunuzu nasıl koruduğunuzu anlatır mısınız?

Ben günde 7-8 öğün ama az yemek yiyenledenim . Tıka basa doyana kadar , aman tabağımı bitirmeliyim gibi bir durumum yok . Fastfood , hamur , kızartma gibi şeylerde yerim yani öyle yasaklı şeylerim yok . Boş bulduğum her fırsatta spor yapıyorum . Sporu mecburiyet olarak görmüyorum . Keyif alıyorum yaparken . Mesela wahatsappta ” yürüyelim arkadaşlar ” diye bir grubumuz var . Set günleri bile 3 saat erken uyanıp yürüyorum . Pilates yapıyorum . Çocukluğumuzda söylenen “Tabağını bitir yoksa arkandan ağlar” sözünü yerine getirmeyenlerdenim aslında.

AYDAN TAŞ ESTETİK YAPTIRDIĞINI AÇIKLADI

“Aydan Taş estetik”, googleda hakkınızda en çok aranan keywordlerden. Estetik var mı diye sormak farz (Gülüyor)

Bu soruya ; “burnumda et vardı onu aldırdım” yalanını söyleyerek cevap vermek farz oldu (Gülüyor)

Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir?

Spontane ve anı yaşamayı seven biri olduğumu söylemiştim . Her an bir çılgınlığın parçası olabilecek hazırlıktayım (Gülüyor) 2005 yılı … bir akşam Ezgi ( Mola ) ile terasta oturup çekirdek çitliyorduk . Sonra ay keşke çeşmeye gitsek 2-3 gün ne güzel olurdu deyip 1 saat içinde bavulumuzu hazırlayıp , arabamıza atlayıp yola çıktık . Hayatımın en eğlenceli tatillerinden biriydi . Ertesi sabah annem arayıp kahvaltıya gelecektin diye sordu . Çeşmedeyim dönüşte gelirim deyince ” şaşırmadım ” demesine çok gülmüştüm.

Şirinlik hakınızda hemfikir olunan ilk sıfat sosyal medyada… Öfkenizi merak ettim doğrusu, sinirlenince nasıl olur Aydan Taş?

Ben çabuk öfkelenen biri olamadım hiç bir zaman . Öyle durumlarda problemi fazla uzatmadan o anda sakince çözmeye çalışıyorum . İçime atıp sonrasında patlama yaşayanlardan değilim . Karşımdakinin öfke sınırına göre hareket ediyorum . Durumu çözemeyecek gibiysem sakinleşmesini bekleyene kadar köşeme çekiliyorum . Sonrasında tüm içtenliğimle derdimi anlatıyorum . Bu aralar öfkemi kontrol edemeyip çözemediğim tek problem gündemde olan olaylar .

En büyük hayaliniz ne?

Ben klasik bir balık burcuyum . Tahmin edersiniz ki tam bir hayal perestim (Gülüyor) Hayallerimin sınırı yok . Şu an bir senaryo yazıyorum ve onun hayata geçmesi ilgili hayaller kuruyorum .

Dünyada bir şeyi değiştirme hakkınız olsa, neyi değiştirirdiniz?

Ay kendimi güzellik yarışmasında hissettim (Gülüyor) Değiştirmek istediğim o kadar çok şey var ki verilen bir hakla değişecek gibi değil değişmesini istediklerim .

Röportaj: Gizem Kaboğlu

Mart 2016 – Dipnot Tablet Dergi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir