ROLLERİ KADAR KENDİ DE EĞLENCELİ, Bengi İdil Uras Röportajı

Yaz’ın Öyküsü dizisinin Selin’i Elit Andaç Çam ile Ne Münasebet’in Çisil’i Bengi İdil Uras, Dipnot Tablet için kick box yaptı. İlk kez eldivenleri giyen iki oyuncu, dünya şampiyonu Avatar lakaplı sporcu Çağan Atakan Arslan koçluğunda ilk derslerini aldıktan sonra sorularımızı yanıtladı. The One Terrace Sports Club’ta gerçekleşen çekimlerde ter döken ikili, eğlenceli tavırları ve sportif becerileriyle enerji yükseltti. Sizleri bu kıpır kıpır röportajla baş başa bırakıyorum.

NE MÜNASEBET’İN GÜLEN YÜZÜ: BENGİ İDİL URAS

Kick box’ta iddianı gördük, sporla aran nasıl?

Fiziğimden dolayı sürekli ilkokuldan beri spora yöneltildim hocalarım ve ailem tarafından ama voleybol dışında pek sevememiştim spor yapmayı, ta ki kick box’la tanışana kadar bu tam bana göreymiş dedim. (Gülüyor)

Korkmalı mıyım senden?

Hayır her zaman uzlaşmacı olmaya çalışan biriyimdir… (Gülüyor)

Bengi İdil Uras Kimdir
Bengi İdil Uras Kimdir

OYUNCULUK MACERASI 6 YAŞINDA BAŞLADI

Yanlışlıkla tiyatro kursuna girmek ne demek, böyle başlamış oyunculuk maceran.

Bale kursuna giderken unuttuğum pisipisilerimi almaya girdiğimden salonda tiyatro kursu vardı, prova yapıyorlardı 6 yaşında büyülenmiş gibi izledim onları. O günden beri oyuncu olmak istiyorum ama bence o salona girmeseydim bir yerlerde yine büyüleyecekti tiyatro beni, bu insanın içinden gelen bir şey engel olmak imkansız.

Okumaya devam et ROLLERİ KADAR KENDİ DE EĞLENCELİ, Bengi İdil Uras Röportajı

Her dizide Kayserili’yi oynuyor

Bugüne kadar birçok televizyon dizisinde rol alan 26 yaşındaki Emrah Özdilek oynadığı bütün dizilerde Kayserili bir karakteri canlandırıyor. Fox TV’de yayınlanan “Babam Sınıfta Kaldı” isimli dizide de komik Kayserili Tahsin rolünü oynuyor.

Emrah Özdilek
Emrah Özdilek

Aslen Sinop’lu olan ve Kocaeli Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümünü bitiren genç oyuncu oynadığı bütün karakterlerin Kayserili olduğundan yakınıyor.

Özdilek şuana kadar 7 televizyon dizisinde oynadığını belirterek, “Şuan Babam Sınıfta Kaldı dizisnde Tahsin rolünü oynuyorum. Oynadığım Tahsin karakteri de Kayserili. Bana gelen dizi tekliflerinde önce karakterin nereli olduğunu soruyorum. Oyunculuk kariyerim Kayserili karakterden başladı ve aynı şekilde devam ediyor” dedi.

Babam Sınıfta Kaldı, Bence Sınıfta Kaldı

Neden derseniz tek tek yazayım:

-Defne Samyeli dekan değil sanki lise okul müdürü… Ben de üniversite okudum, mezun oldum, fakültemin dekanının yüzünü bir kere görmedim. “Herkes sınıfa” diye bağıran bir dekan, dekanı geçtim hoca üniversitede olamaz. Babam Sınıfta Kaldı senaryo ekibi hangi üniversitede okumuş özellikle merak ediyorum. Komedi dizisi bu diyorsanız, evet komedi ama 20 yaşında koca adamlara “Gir sınıfa” diyen seksi dekan komik olmaktan çok uzak. Aksine bu sahneler “böyle dekan (dekanı geçtim hoca) mı olur” diye sinirlendirip zap yaptırıyor.

-Avrupa Yakası’nın TV işleri arasında yerinin ayrı olduğu yıllardır taklit edilmesiyle ispatlanıyor. Bir zamanlar herkes Burhan Altıntop taklidi yapardı, Yetenek Sizsiniz’de birçok yarışmacı Burhan ve Şahika taklitleriyle tur atlamıştı. Anlaşılan hala birileri izleyicilerin bundan bıkmadığını düşünüyor ki taklitler devam ediyor. Babam Sınıfta Kaldı dizisi sahnelerini izlerken Şahika Koçarslanlı gözümde canlanıveriyor. Buse karakterinin bağırışları, ani tepkileri, kendini beğenmiş tavırları ve görmemişliği adeta Şahika’nın yeniden vücut bulmuş hali… Şahika Koçarslanlı’nın taklidini izleyeceğime açar Avrupa Yakası’nı Şahika Koçarslanlı’nın orijinalini izlerim.

Babam Sınıfta Kaldı Buse
Babam Sınıfta Kaldı Buse

-Zaten 20 yıldır yapılan baba kız hikayesi, biraz yaratıcılıkla afla okuldan dönen ebeveynle kızının okul arkadaşlığı kılıfıyla ekrana sürülmüş, bir de kız babası rolündeki Cem Davran’ın kendi babasıyla çekişmesi var. Babam Sınıfta Kaldı adlı dizi içinde klişe ama kaliteli bir komedi için yeterli temel mevcut, mevcut da bu kadar başarıya yatkın ve risksiz hikayede o dekanın imajı, davranışı, o üniversiteli gençlerin saçları ne?

-Klişelerin de sıklıkla ekrana geldiği Babam Sınıfta Kaldı içinde kadın öğrencilerin masumiyetinin yanında erkeklerin sürekli seks düşünen uyanıklıkları, Kayserili delikanlının ticari zekası, ünlü olmaya çalışan çakma müzisyenin dandik şarkıları, evde kalmış komşu kızı derken Babam Sınıfta Kaldı, Eyvah Kızım Büyüdü’nün 2013’te yapılan kötü bir versiyonu olmaktan çok da ileri gitmiyor.

Özetle Babam Sınıfta Kaldı benim sevebileceğim, izleyebileceğim bir komedi değil. Bir Arrested Development, Modern Family, Leyla ile Mecnun ve İşler Güçler izleyicisi olarak bu diziyi izlemeyi, bu esprilere gülmeyi ben kendime yakıştıramıyorum. Bu tür dizileri gördükçe soruyorum “İzleyici buna layık mı” diye, bence değil… Kaygısızlar gibi çağının çok önünde bir komediyle benim aklımda yer eden Gani Müjde adının bu klişe dizide geçmesine nasıl izin veriyor? Yılların TV yazarı Mesut Yar bu dizide nasıl oynuyor? Kusura bakmayın sayın izleyici, bunu aklım almıyor.

Not: İyi ama dizinin reytingleri iyi diyeceklere cevap, bu iyi bir iş olarak sayılması için bana göre yeterli değil. Yaz aylarındaki bu reytingler ayrıca kıstas da değil. Ekranda kaç dizi var zaten, kıstas olacak reytingleri kışın göreceğiz.