2015’TE TV DÜNYASINDA NELER OLDU?

2015 yılında TV dünyası yine olaylarla sarsıldı, televizyon yayınları haber sitelerinin manşetlerini belirledi, yılın dizileri magazin dünyasının yeni yıldızlarını parlatırken, kimi diziler ise hayal kırıklıklarıyla haber oldu. Komikli videolara her gün yenisi eklenirken TV yayınlarından kesilen o video manşetlerde neler vardı, 2015 boyunca ekranlar hangi olayları evlerimize taşıdı, hangi projeler başarıyla anıldı hatırlamak ister misiniz? TV izlemeyenleri bile geçtiğimiz yılın TV gurusu yapacak derlememizle karşınızdayız:

2015’in En Büyük Çıkışı: Tartışmasız Kiralık Aşk’ın yıldızları Barış Arduç ve Elçin Sangu yılın çıkış yapanları oldu. Yer yer 11 reytinge kadar ivme yükselten dizi hala Karagül’e karşı cuma akşamları AB ve ABC1 izleyici gruplarının en çok tercih ettiği proje. Dizi oyuncuları yılın yakışan çifti ödüllerini de topladı, binlerce kişinin katıldığı anketlerde birincilik koltuklarını da kapattı… Bu ikiliye dikkat, Elçin Sangu’nun güzelliği, Barış Arduç’un kasları daha çoookkkk karşımıza çıkacak.

2015’in Beyim Yakan Programı: İzleyeni hipnotize eden, anne günlerinin yanında üniversite kantinlerinin de konusu haline gelen beyin yakan program Kısmetse Olur… Yarışmacılarının cast olduğu iddia edilen, her hafta başka bir çiftin kriz yarattığı programın en efsane sahnelerinden biri ise Eser West adlı yarışmacının sevgilisime isyanı. 

2015’in Hezimeti: Elbette Kösem. Büyük beklenti yaratan Muhteşem Yüzyıl Kösem muazzam bütçesiyle aylar önceden gündem olmaya başlamıştı ancak beklenen ilgiyi görmeyince hikayenin kimi aksları köreltildi (yeniçeri aksı gibi), Beren Saat planlanandan önce diziye dahil edildi. Yurtdışında da gösterilen ve birçok ülkeye satılan dizinin yayından kaldırılamayacağı konuşulsa da beklenenden kısa ömürlü olabileceği de kulaktan kulağa fısıldanıyor. Ne diyelim bakarsınız 2016 uğurlu gelir…

2015’in Yıkılmayanları: Paramparça ve Karagül… Başarı mühim ancak istikrarlı başarı çok daha zor ve değerli. İlk sezonu olan dizilerin yanında kısmen yaşlı sayılabilen hikayeleriyle rakiplerine karşı sezon başında zorlanan iki dizi de totalde yarışı kıyasıya hale getirmeyi başardı. Reyting listelerinde hala ilk sıralarda yer alan diziler, güçlü rakiplerini kimi haftalarda alt etmeyi başarıyor. Keza aynı şekilde 800’lü bölümleri süren, Star TV’nin günlük dizisi Beni Affet de neredeyse her gün reyting sıralamasında ilk 10’a girerek yaşlanmadığını kanıtlıyor. Alkışlar dostlar. (2016’da Paramparça’da ise dizinin başarısını etkileyebilecek radikal bir değişiklik olacak, dizinin başrolü Nurgül Yeşilçay, Erkan Petekkaya ile tartışmaları sonucu diziden ayrılma kararı aldı. Şubat ayında diziden çıkacak olan Yeşilçay, şimdilerde çekilen hiçbir bölümde Petekkaya ile yakınlaşmıyor. İkilinin birlikte sahnesi bile zorunda kalmadıkça yazılmıyor.)

2015’in En Acayip Canlı Yayını: Zuhal Topal’la programına katılan troll Korcan Cinemre yılın en iginç canlı yayın olayına imza attı. Rahatlığıyla dikkat çeken troll, talip olduğu kişiye “naber ya” diye selam vermesiyle ilk dakikadan gol atmış, soğuk esprileriyle tepki toplamıştı. Gelen talibin troll olduğu ise konuk olduğu diğer programlar bulununca ortaya çıkmıştı.

2015’in Yılan Hikayesi: Atv’nin Beyaz Gece’si henüz sezon başında tanıtımlarıyla ekrana geleceğini müjdeliyordu. Yapımcı Ay Yapım kanal atv’ydi, başrol oyuncusu ise Cansu Dere… Partneri için önce Birkan Sokullu dendi, sonra senarist sorunları haber oldu, ardından “Aynı yapımcının diğer işi başarısız oldu, Analar ve Anneler nedeniyle yapımcı ve kanalın arası bozuldu, dizi rafa kalktı” dendi. Birkan Sokullu bir başka dizi, Hayat Şarkısı ile ekrana geleceğini açıklarken Cansu Dere’li proje adeta toz olup uçtu.

2015’in Sinir Krizi: İşte Benim Stilim yarışması ekran kavgaları arasında ilk sırada. Yarışmanın jüri üyesi Kemal Doğulu’yu çıldırtan “görgüsüzlük” tartışması sonucunda yarışmacıların her ikisinin de görgüsüz olduğu Doğulu tarafından ilan edildi. Haftalarca şıklık yarışından ziyade kavgalarıyla gündem olan program yeni sezonunda ise ünlülerden oluşan kadrosuyla yine ortalığı karıştırmaya hazırlanıyor.

2015’in Sürprizi: Asla Vazgeçmem… İlk sezonu ile reytinglerde yüzü pek de gülmeyen, 30. bölüm civarı final yapacağı konuşulan dizi bir anda patlayıp reytinglerde Kurtlar Vadisi ile yarışınca yılın sürprizine imza attı. Başrollerini Tolgahan Sayışman ve Amine Gülşe’nin paylaştığı proje, ilk sezonu ile vasat bir çizgi çizerken, ikinci sezonuyla Show TV’nin ortalama reytingini yükseltti, Perşembe akşamlarının altın işi Kösem yerine o konuşulur oldu.

2015’in En İyi Dizi PR Hamlesi: Bu dalda Oscar’ı bana göre Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz hak ediyor. Deniz Seki’yi diziye konuk alan ve hapishanede çekimleri gerçekleştiren ekip yılın en iyi pr hamlesine de imza atmış oluyor. Dizide yeni yazdığı şarkıyı da ilk kez seslendiren Seki günlerce haber oldu, milyonları ekrana kilitledi ve diziyi gündeme taşıdı. Tebrikler Raci Şaşmaz, tebrikler Eşkıya ekibi…

2015’in En İyi Senaryosu: Yine Poyraz Karayel yine Poyraz Karayel… Sezon trasferleri, sıkı senaryosu, güldürürken ağlatananlatımıyla Poyraz Karayel gönüllerin efendisi olmaya devam ediyor. Her ne kadar Mete gibi bazı karakterler senaryo içinde işlevsizleşse de, dizi ince esprileri, senaryo kurgusu, samimi diyalogları ile bence yılın en iyi senaryosuna sahip.

2015’te Sosyal Medyanın Yıldızları: Güneşin Kızları ve Kiraz Mevsimi dizileri 2015’in ilk ikisini oluşturuyor kesin. Güneşin Kızları dizisinin genç oyuncuları kendi hayran kitlelerini oluştururken, Kiraz Mevsimi hayranları ise biten dizilerine rağmen hala diziyi sosyal medyanın en çok konuşulanları arasında tutmayı başarıyor. Fanların başarısı diye buna derim…

2015’in En İlginç Haber Bülteni: TRT Haber’de program sunarken bir yandan periscope ile yayın yapan ve yayın arasında periscope yayınında elektronik sigara içerken görüntülenen spiker yılın en ilginç görüntülerini ve tartışmasını da gündeme getirdi. Yılın en ilginç haber bülteni anısı bu olsa gerek.

2015’in Kördüğümü: Müge Anlı ile Tatlı Sert programında ekrana gelen Nazmiye Çam cinayeti yılın kördüğümü olarak hafızalara kazındı. Aylarca ekrana çıkan Çam ailesi öldürülen gelinleri Nazmiye Çam ile ilgili iddiaları ekrana taşırken aile hakkında ortaya çıkan gerçekler sözlüklerde, izleyiciler arasında gündem haline geldi. Kayınpederi ile ilişkisi iddia edilen öldürülen gelinin görümcesi bir ailece kaçırılmış, aile üyelerinin herbiri birbirini defalarca darp ederek karakolluk olmuştu. İbretlik anılar ekranda açıklandıkça birbirine keserle vuran, hakaretler eden, sinir krizleriyle izleyicileri de şoke eden aile üyeleri kördüğümün failleri olarak yıla damga vurdu.

2015’in O Ses’i: Henüz yarışmacı olarak devam etse de O Ses Türkiye’nin bu yılki starı pekçok kişiye göre Aziz Kiraz. Aryanın ardından Ebru Gündeş şarkısı okuyarak jüriyi şoke eden genç yıldız Hadise’nin takımında yarışıyor. Videoları günlerce paylaşılan Kiraz, milyonlarca kez tıklanan videolarıyla yarışmanın favorileri arasında.

REYTİNG REKORTMENİ BENİ AFFET’İN KEMAL’İ MERT ALTINIŞIK: “BU BAŞARIYI BEN DE BEKLEMİYORDUM”

REYTİNG REKORTMENİ BENİ AFFET’İN KEMAL’İ MERT ALTINIŞIK:

“BU BAŞARIYI BEN DE BEKLEMİYORDUM”

Mert Altınışık ile yıllar önce Ankara’da tanışmıştık ancak açıkçası röportaja kadar ben de kendisini ekranda gördüğüm kadarıyla tanıyordum, röportaj sonrası ise hakkında ilk intibayı edinebildim, ağlayan gözlerle dram dizisi bakışlarına aldanmayın bildiğiniz eğlenceli bir adam yahu… İçinde Mustafa Topaloğlu’nun anıldığı başka kaç röportaj okudunuz bilmem ama yüzünüzde gülümseme yaratacak bir söyleşiyle karşı karşıya olduğunuzu müjdeleyebilirim. Ekranların prime timea kafa tutan günlük dizisi Beni Affet ve dizinin Kemal’i Mert Altınışık sizlerle… Gülümseyin, başlıyoruz:

Günlük dizi bu kadar reyting alır mı allah aşkına bu işin sırrı ne sence? Prime time işlerle yarışıp günü en kötü ilk 10’da kimi zaman ilk 5’te tamamlıyorsunuz…

Valla alıyormuş hakikaten ben de bu kadarını beklemiyordum (Gülüyor) Dizinin 2. haftasına kadar yanılmıyorsam 20lerde yer aldık reytingde ben ”Bu dizi bu ay sonu kalkar” diyordum, sonrasında dizi izleyicinin gözdesi oldu. Bu işin sırrı ne net bir şey söyleyemem ama şundan eminim senaristinden oyuncusuna kadar biz izleyicinin istediğini veriyoruz.

Mert Altınışık Röportaj
Mert Altınışık Röportaj

“BU DİZİDE İZLEYİCİ İSTEDİĞİNİ BULUYOR, AŞKA DOYUYOR”

Onca dizi var izleyici neden Beni Affet’i izlesin? Bana birkaç neden sayabilir misin?

Seyirci istediğini görüyor karşısında. E bir de şöyle bir şey var, karakteri dizi başından itibaren
takip ediyorsun. Günlük dizi bu, haftanın beş günü hayatını izliyorsun karakterin. Gözünün önünde büyüyor, değişiyor, giderek bağ kuruyorsun ister istemez. Karakter ya sen oluyor  ya da ailenden biri… Bir de izlenilen aşk çok büyük. ”Nerede o eski aşklar” derler ya 🙂 Bahar ve Kemal o aşkı yaşıyor, izleyici Beni Affet ile özlediği aşka doyuyor.

Aslen Adanalısın, üniversiteyi Bursa’da okudun, sonra İstanbul ve son olarak Ankara… Ankara’da 5 yıl yaşamış biri olarak tarifim şudur, Ankara içinde yaşarken nefret edilir, uzaklaşınca da deli gibi özlenir. Sen memnun musun Ankara’dan, yolu Ankara kültüründen geçenlere nasıl bir zehri var bu şehrin ne dersin?

Sen de diyorsun ya işte uzakken özlemeyi zerk ediyor vücuda. İşte en büyük zehri… Gerçekten bak ben bu şehri acayip sevdim. İçindeyken de nefret edemiyorum. (Gülüyor) Ankara sen ona ne verirsen misli ile geri veriyor sana. Yaşantını dengelemek -şehir için diyorum- sana kalıyor.

Okumaya devam et REYTİNG REKORTMENİ BENİ AFFET’İN KEMAL’İ MERT ALTINIŞIK: “BU BAŞARIYI BEN DE BEKLEMİYORDUM”

Günlük Diziler: Annem Neden Bu Diziyi İzliyor?

Bu hafta son yıllarda reyting listelerinde üst sıralara tırmanan günlük dizilere büyüteç tutmak istiyorum. Gelin beraber bakalım, “Annem neden bu diziyi izliyor, annem bu dizide ne buluyor” diye düşündüğünüz günlük diziler neden izleniyor, nasıl bu kadar yüksek reyting alıyor, neden çoğu Ankara’da çekiliyor ve neden arz ediliyor…

Beni Affet Dizi
Beni Affet Dizi

Arzdan başlayalım istiyorum… Bu dizilerin maliyetleri haftalık işlere göre çok çok düşük, zira star oyuncu yok hiçbirinde. Aksine günlük diziler kendi starlarını varediyor. Deniz Yıldızı, Unutma Beni, Beni Affet ve Aşkın Bedeli hala yayında olan günlük dizilerden bazıları ve eminim biraz televizyon izleyen biriyseniz başrollerin yüzleri gözünüzün önünde canlandı bile…

Okumaya devam et Günlük Diziler: Annem Neden Bu Diziyi İzliyor?

“Beni Affet” sevenleriyle buluşmak için gün sayıyor…

Beni Affet

Beni Affet

Yapımcılığını Focus Film’in yaptığı dizi 3.sezonunda da sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Beni Affet geçen sezon olduğu gibi yine Star ‘da yayınlanacak.
3.sezonuyla hafta içi her gün 17:15’te Star ekranların da olacak.

Başrollerini NusretŞenay; UlviyeKaraca; Mert Altınışık; Gaye Turgut Evin; Murat Danacı; Şeyma Korkmaz; Özgün Çoban; Gamze İğdiroğlu; Ceren Yalazoğlu, İlkayKayku, Kerem Poyraz Kayaalp; Ötüken Hürmüzlü; Zeynep Yasa; Cüneyt Mete; Hazal Filiz Küçükköse; Yağmur Özbasmacı Mermer gibi hepsi tiyatro kökenli isimlerin oluşturduğu dizinin çekimleri Ankara’nın çeşitli semtlerinde gerçekleşiyor.

Beni Affet dizisinin yeni sezonda da geçtiğimiz sezonlardaki gibi yüksek reyting oranlarına ulaşması bekleniyor.
Dizinin konusu
Beni Affet, nefes nefese hikayesi ile, bu sezon da seyircilerini Star ekranlarına bağlamaya devam edecek…. Bebeğini doğuran Bahar, öyle bir sürprizle karşılaşacak ki, hayatı alt üst olacak… Mehmet Kemal’in ise Berat’ın kurduğu tuzaktan kurtulup, yeniden aşkına kavuşabilmek için büyük bir fedakarlıkta bulunması gerekecek. Ama bu fedakarlık bir kez daha Bahar’ın incinmesine sebep olacak.

Cüneyt ve Feride bu sezon aşklarını itiraf etmenin mutluluğunu yaşayacaklar. Ama Osman Kozan’ın bu aşka karşı çıkması, Eylül’ün söylediği yalanlar, ikilinin bir kere daha karşılarına çıkacak. Kavuşmanın tadına bir türlü varamayan Feride ve Cüneyt, bu kez de ailenin başına gelen büyük bir felaket yüzünden başka yerlere savrulacaklar.
“BeniAffet” yeni bölümleriyle 16 Eylül 2013 Pazartesi gününden itibaren saat 17:15’te Star TV ekranlarında.