Diğer Yarım ve Kertenkele’nin İmamlarına Cami Yasağı

“Diyanet, önce ATV’de yayımlanan aile dizisi ‘Diğer Yarım’a, sonra da ‘Kertenkele’ye camilerde çekim yasağı getirdi. Diyanet’in yasak kararı, İstanbul Müftülüğü’nce devreye sokuldu. Çekim izni isteyen yapım şirketine, olumsuz yanıt geldi. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, “Bizim camimizde sahte imam olmaz. Dizinin muhteviyatına ilişkin bir kamuoyu algısı var” dedi.”

Haber geçtiğimiz günlerde yayınlandı ben ise yoğunluktan yorumu ancak şimdi yapabiliyorum. Yasaktan önce Kertenkele ve Diğer Yarım üzerine bir imam imgesi yazısı planlıyordum boşuna değilmiş… Benim ilgimi çeken “farklılık” elbette statükocu kanatların da dikkatine mazhar olmuş ki yasak geldi.

Diğer Yarım başladığında bir yazı yazmış ve şu satırlara yazıda yer vermiştim,
Bir Selman Bulut Değil ama Sabri Hoca da Bildiğiniz İmamlardan Değil

Halihazırda bu kalıpları sarsmaya başlayan ise İmam Sabri karakteriydi. Keçi sakallı imamın musalla taşına yatarak öbür tarafa hazırlanması, aşık olması, şakacı üslubu ve işgüzarlığı umut verici. İtirazım Var’daki Selman Bulut kadar iddialı bir hoca değil belki ama buna da şükür.”

imam-sabri

“Filmde Oynadım Cemaatçi Dediler”
Geçtiğimiz aylarda oyuncu Sinan Albayrak ile röportaj yapmıştım, ünlü oyuncu rol aldığı filmde bir hocayı canlandırdığını film nedeniyle cemaatçi olarak yaftalandığını anlatmıştı. Filmde oynamak istemesinin nedenini ise şöyle açıklamıştı: “Sinemamızda hep hocalar çirkin, yobaz olarak gösterildi ama naif hocalar da var ki… Ben de bunu anlatmak istedim.”

Sizlere bu röportajın yanında bir de Takva filmini hatırlatmak istiyorum. Orada Erkan Can’ın can verdiği karakteri dikkatlice izlediğinizde filmin sunduğu karakterin sıradışılığının sıradanlığında olduğunu anlayabilirsiniz. İmam Sabri için de Selman Bulut için de Kertenkele için de asıl nokta bu efendiler. İmamlar da sıradan insanlardır, bir dolandırıcı imam kılığına da girebilir doktor kılığına da, bir imam antropoloji masterı da yapabilir veya Sabri gibi aşık da olabilir. Diyanete hatırlatmak istiyorum imamlar da insandır…

Bir parantez de “Diğer Yarım’ı izlemeden karar vermişler, Kertenkele’de imam dolandırıcı ama Diğer Yarım’da iyiydi” diyenler için açmak istiyorum. Her ne kadar imam Sabri imam imajı açısından pırlanta gibi bir örnek olsa da Kertenkele ile beraber yasak alması aynı şekilde, aynı vurgularla eleştirilmelidir. İyi de kötü de olsa bu karakterler hayal ürünüdür ve iki dizinin de gerçeği budur! Kertenkele de Diğer yarım kadar haksızlığa uğramıştır. Örneğin iyi veya kötü olması değil, yasağın sebebi kutsal algıya bir şekilde el sürülmesidir.

kertenkele

Kutsallaştırılanın sıradanlaşmasından korkulan imgeler dine ve siyasete aittir genellikle, örneğin siyasi bir liderin aşkı skandaldır. Neden mi, onların sıradanlaşması, sıradan insanlar gibi zaaflarının olması, toplumda ulvi olarak konumlandırılan pekçok değerin sorgulanması anlamına gelir. Hata payını var eder, sıradan kutsal imgesine soru işaretini yapıştırır.
Halbuki asıl sorun sıradan olanı görmezden gelerek etiketlerle, yaftalarla, genellemelerle yaratılan imajinasyondur. İmam Sabri isterse camiye girmesin efendiler… Şimdiye kadar ekrana gelen pek çok karakterden çok daha fazla kalbimize girmiştir, isterseniz Kertenkele imam olmasın dolandırıcıdır bulur bir yolunu… Sorun cami veya imam değil kutsallar, imgeler, yaratılan illüzyonlardır.

Gerçekle hayal bu kadar birbirine karıştırıldığında bize düşen ise gerçek sandığımız bir hayal içinde yaşamaktır. İyi seyirler sayın izleyici…

İlgili Diğer Yarım dizisi için tıklayınız. 

Yazıda alıntılanan Sinan Albayrak röportajı için tıklayınız 

Diğer Yarım’ın Poyraz’ı Alican Albayrak röportajı için tıklayınız. 

Alican Albayrak Kimdir? Diğer Yarım’ın Poyraz’ı Alican Albayrak Röportajı

Diğer Yarım’ın Poyraz’ı Alican Albayrak ile Kalamış’ta Tatlı Huzur’da buluştuk. Huzuru bol, kahkahası eksik olmayan bir röportaj ile sohbet kayıt altına alınırken kahvekolik oyuncu ile muhabirin sohbetine bol köpüklü üçer türk kahvesinin eşlik ettiğini not düşebilirim. Röportaj esnasında gözüme çarpan dövmesinin (ad astra per aspera yazısı ve yıldız dövmesi sol kolunda yer alıyor) “engellerle yıldızlara kadar” anlamına geldiğini meraklı gözlere duyururken Alican’ı yakından tanımanıza yardımcı olacak söyleşi ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Alican Albayrak Kimdir?
Alican Albayrak Kimdir?

 

Son olarak kendisinin söyleşinin sonunda cevap vermeye çekindiği soruyu ben cevaplamak istiyorum; ilk izlenimde kendisi iyi birine benziyor. 🙂

İlkokuldayken aşık olduğum kız tiyatroya girince, peşinden tiyatroya girmişsin ve oyunculuk geçmişin 8 yaşına dayanıyormuş. Peki oyunda ağaç olan şanssız aşıklardan mıydın, yoksa prens olan şanslı çocuklardan mı?

Ağaç olarak başlayıp prens olan şansını kendi yaratan çocuklardanım. Çocukluk aşkıydı, o tiyatro koluna katılmıştı ben de çekingen bir çocuktum onun peşinden tiyatro koluna yazıldım sonra ben tiyatrocu oldum, o olmadı.

Okumaya devam et Alican Albayrak Kimdir? Diğer Yarım’ın Poyraz’ı Alican Albayrak Röportajı

Diğer Yarım Dizisi ve Ekranların Ötekisi Türbanlı Kadınlar

Huzur Sokağı ve Behzat Ç anaakım kanallarda türbanlı kadınlar gördüğümüz iki projeydi. Bir üçüncüsü ise NTC Medya’nın yapımcılığını üstlendiği Diğer Yarım oldu. Aslına bakarsanız dizinin basına yansıyan ilk adı “Öteki Yarım”dı, her ne kadar dizinin adı başından beri “Diğer Yarım” olsa da, gelin dizinin tam da ayaklarını bastığı şu ötekilik meselesine yakından bakalım.

Diğer Yarım Dizisi
Diğer Yarım Dizisi

Okumaya devam et Diğer Yarım Dizisi ve Ekranların Ötekisi Türbanlı Kadınlar