2015’e Damga Vurdu, Herkes Onu Merak Etti: HANDE ERÇEL

Hande Erçel Kimdir?”, 2015 yılında onu merak ettik Google’da onu aradık. Arama motorunun açıklanan 2015 verilerinde en çok aranan ünlü isimlerden biri de Hande Erçel oldu. Güneşin Kızları’nın Selin’i Hande, 24 Kasım 1993 doğumlu bir yay burcu kadını. Balıkesir Gönen doğumlu olan trend ismin anne babası hala memleketlerinde ikamet ederken, Erçel İstanbul, Kızıltoprak’ta ablasıyla beraber yaşıyor. Annesi ev kadını, babası ise bir markanın yetkili beyaz eşya servisi sahibi…

Hande Erçel Kimdir?
Hande Erçel Kimdir?

YETENEĞİ SİZİ ÇOK ŞAŞIRTACAK

Sanal alemde yüzbinlerce takipçisi, sözlüklerde sayfa sayfa övgülere nail olan Erçel, 1.75 boyunda. Dizi için 5 kilo vererek role hazırlanan genç oyuncunun şöhret merdivenlerindeki ilk basamağı ise dizi değil… Hande Erçel, 2012 yılında Azerbaycan’da düzenlenen Miss Cilivaliton of the World güzellik yarışmasında 2. oldu. Halen öğrenci olan genç kadın Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde okumaya devam ediyor.

Hande Erçel’in çizim kabiliyeti kendi demeçlerine göre küçük yaşlarda açığa çıktı, ancak en büyük hayali oyuncu olmaktı. On parmağında on marifet dedirtecek olan Erçel, kara kalem ve yağlı boya resimler yapıyor, yeteneğiyle şaşırtıyor.

Hande Erçel Yarışma
Hande Erçel Yarışma

İLK DİZİSİ GÜNEŞİN KIZLARI DEĞİL!

Genç oyuncunun gelecekle ilgili düşlerinde ise atölye sahibi olan, oyuncu yetiştiren bir aktrist olmak var. Erçel’in oyunculuk hayalleri arasında ise Çağan Irmak filminde oynamak ve Haluk Bilginer karşısında rol almak yer alıyor.

Oyunculuk deneyimini ilk olarak Çılgın Dersane filminde edinen Hande, ardından Hayat Ağacı adlı dizide Fikret Kuşkan ve İdil Fırat’ın canlandırdığı karakterlerin kızı olarak izleyicilerle buluştu. TRT1 ekranlarına gelen ve ömrü pek de uzun olmayan dizinin ardından genç oyuncunun yüzü Güneşin Kızları ile güldü. Kanal D ekranlarına gelen, yaz boyunca izleyicileri ekrana kilitleyen dizide 17 yaşındaki bir genç kızı canlandıran oyuncu gel gitleri, gençlik tutkuları ve heyecanları ile Selin’e öyle can verdi ki hayran sayısı her geçen gün katlanarak arttı. Sevimli mimikleri, cilveli konuşmaları, cıvıl cıvıl kıyafetleri, ergen atarları ile Selin ve doğal olarak Erçel, adeta genç kızların yeni idolü, erkeklerin gözdesi olarak şöhretler dünyasında kendine yer edindi.

Yükselen grafiği ödül jürilerinin de dikkatini çekti, kendisi 2015 Altın Kelebek Ödülleri’nde Pantene Yıldızları Parlayanlar Ödülü’ne sahip olurken yılın en iyi çıkış yapan kadın oyuncuları arasındaki yerini tasdiklemiş oldu.

Hande Erçel Altın Kelebek
Hande Erçel Altın Kelebek

ÜÇ KİŞİLİK AŞK OLMAZ

Aşk konusunda ketum sayılabilen Hande Erçel, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda 19 ve 22 yaşlarında 2 kez aşık olduğunu ancak saygı çerçevesinde ilişkilerine son verdiğini açıklamıştı. Hande Erçel, röportajda “İstanbul bana aşkı hem veren hem alan şehir oldu” demişti.Hem dizide hayat verdiği karakterden yola çıkarak sorulan hem de özel hayatına dair merak edilen sorulara yanıt veren Hande Erçel, dizideki gibi aşkın arasına üçüncü kişi girse, kabul eder misiniz sorusuna: “Asla kabul etmem. İlişki dediğin iki kişiliktir.” yanıtını vermişti. Erkekte aradığı ilk özelliğin sadakat olduğunu vurgulayan Hande, “ne istediğini bilen bir erkek olması mühim.” açıklamasını yapmıştı. Genç kadının adı geçtiğimiz aylarda önce Yeşil Deniz dizisi oyuncusu Burak Serdar Şanal, ardından Çilek Kokusu dizisi ile tanınan Ekin Mert Daymaz ile anılmıştı.

Hande Erçel sevgilisi
Hande Erçel sevgilisi
Hande Erçel sevgilisi kim?
Hande Erçel sevgilisi kim?

Hayranları tarafından sıklıkla rol arkadaşı Tolga Sarıtaş ile de yakıştırılan Hande Erçel, Sarıtaş hakkında ise şunları söylemişti: “Çok yakın arkadaşız ve Tolga’dan çok şey öğreniyorum. İki karakterin arasındaki ilişki beni de büyülüyor. Ali ve Selin birbirlerine âşık, ben de onlara âşığım!”

Hande Erçel Güneşin Kızları
Hande Erçel Güneşin Kızları

Güneşin Kızları ile Hande Erçel her Pazartesi 20.00’de Kanal D ekranlarında.

Güneşin Kızları niye bu kadar tuttu?

Yaz aylarından kış sezonuna sağ salim ulaşabilen dizi sayısının ne kadar az olduğu hepimizin olduğu. İnsanların televizyon karşısı yerine sokakları, kumsalları tercih ettiği sıcak günlerde düşük bütçeli yapımlarla evde oturan kitlenin (ki genelde bu kitleye biz Total grubu diyoruz) ekrana olan mesafesini kaybetmemesi hedefleniyor, kollar Eylül’le birlikte başlayan yeni sezona sıvanıyor. Fakat bu defa bir istisna yaşandı ve bir dizi Total’in ötesine geçerek AB grubunda da iddialı bir konum elde etti. Ve bu performasının ödülü olarak kendisini yeni sezona taşımayı başardı. Güneşin Kızları dizisinden bahsediyoruz. Her bölümde yüksek seyreden temposu ve bir gençlik dizisi olmasının yanı sıra gizemli ilişkiler ağıyla şehirli orta sınıfın da dikkatini çekmeyi başaran ekranların yeni fenomeninden.

Emre Kınay, Teoman Kumbaracıbaşı, Evrim Alasya gibi tecrübeli isimlere Hande Erçel, Tolga Sarıtaş, Berk Atan, Burcu Özberk gibi yakışıklı ve güzel oyuncuların eşlik ettiği dizinin başarısının sırrını merak ettik. İşte Gizem Kaboğlu’nun kaleminden Güneşin Kızları dosyası…

Güneşin Kızları
Güneşin Kızları

Dizinin konusu: Yaz ekranının dikkat çeken dramalarından Güneşin Kızları izleyiciyi yaz boyunca adeta ekran başına kilitledi. Dizinin konusu kısaca şöyle: Güneş, 35 yaşında, 3 çocuklu İzmirli bir edebiyat öğretmeninin zengin bir adama aşık olarak İstanbul’a geldikten sonra yaşadıklarını konu alıyor. 17 yaşındaki birbirinden tamamen zıt karakterli, çift yumurta ikizi olan kızları Nazlı, Selin ve onlardan iki yaş küçük Peri’nin ilk aşklarını, ergenliklerini konu alan hikaye, Güneş’in eşi Haluk’un şiddet eğilimi ile gerilim kazanıyor. Haluk’un erkek kardeşi Ahmet’in de eskilerden Güneş’i tanıdığının, Haluk’un Güneş’in eski kocası ile bilinmeyen ilişkisinin ipuçları verilse de dizi hala bu soru işaretlerini beraberinde taşıyarak ivme kazanıyor. Dizide Güneş’in kızlarından Nazlı, Haluk’un yeğeni Savaş’a, Selin ise Haluk’un oğlu Ali’ye aşık oluyor.

Yapımcılığını Süreç Film’in üstlendiği dizinin oyuncuları ve rolleri şöyle: Emre Kınay (Haluk), Evrim Alasya (Güneş), Tolga Sarıtaş (Ali), Burcu Özberk (Nazlı), Berk Atan (Savaş), Hande Erçel (Selin), Miray Akay (Peri), Teoman Kumbaracıbaşı (Ahmet)

Güneşin Kızları Dizisi
Güneşin Kızları Dizisi

Her beş kişiden biri Güneşin Kızları izliyor

3 reytingle başladığı yolculukta yoluna 6 reytingle devam ediyor. İzlenme payı ise 20. Yani Pazartesi akşamları açık olan her 100 televizyondan 20’sinde Güneşin Kızları izleniyor.

Dizinin ilk bölümü 18 Haziran Perşembe günü ekrana geldi. İlk bölümüyle 6. olan dizi, 4. bölüme kadar ikincilik koltuğuna yerleşirken, 4. bölüm ve sonrasında zirveden inmedi. Hem total hem AB grubunda birinci olan Güneşin Kızları 31 Ağustos tarihinde ekrana gelen 11. bölümüyle beraber pazartesi gününe taşındı.

Dizi, AB grubunda 3 reyting ile başladığı yolculuğuna izlenme oranını ikiye katlayarak ortalama 6 reyting ile devam ediyor ve zirveyi hiçbir rakibine kaptırmıyor. Totalde ise Kırgın Çiçekler adlı diziyle zaman zaman birincilik koltuğunu paylaşarak başarısını sürdürmeye devam ediyor.

Dizinin son bölümdeki (7 eylül) izlenme payı ise 20 civarında yani televizyonu açık her 100 izleyiciden 20’si geçtiğimiz hafta Güneşin Kızları izledi.

En-çok-konuşulan-3-yaz-dizisi(digitalage)

Sosyal medyayı da yıkıp geçti

Tek bölümde 180 bin ileti aldı. En yakın rakibinin rekoru 100 bin. O derece…

SOMERA araştırma şirketinin Digital Age dergisinin Eylül 2015 sayısında yer alan Yaz Dizileri araştırmasına göre dizi zaman zaman bir bölümde 180 bine ulaşan ileti sayısıyla yazın en çok konuşulan dizisi oldu. (En yakın rakibi Kiralık Aşk’ın ulaştığı en yüksek ileti sayısı 100 bin)

Güneşin Kızları hakkında yazan 88 bin 845 kişinin 932 bin 071 iletisine dayanarak belirlenen birincilikte Selin ile Ali ve Nazlı ile Savaş çiftlerinin gördüğü ilgi dikkat çekiyor. En çok konuşulan çiftlerde 1 numara Ali ile Selin’in, 2 numarada ise Nazlı ile Savaş’ın adı var.

Dizide En Çok Konuşulan Karakter ise 84.438 ileti ile Ali Mertoğlu olurken onu 69.758 ileti ile Selin Yılmaz onu takip ediyor.

Dizi oyuncularından Miray Akay: Sırrımız senaryo

Dipnot Tablet sizler için dizinin oyuncusu Miray Akay’a sordu, “Bu dizi neden bu kadar izleniyor?”

Dizinin en genç oyuncusu, Peri’ye can veren Miray Akay başarının sırrının senaryo olduğunu düşünenlerden, 15 yaşındaki oyuncu “Tam benim yaşıma uygun bir senaryo ve aslına bakarsanız her yaştan izleyiciye de sürükleyici gelen bir hikaye” diyor ve ekliyor, “Bu özellikler ve prodüksiyonun kalitesi dizinin başarısını beraberinde getirdi.”

BİR YORUM: Güneşin Kızları’nı farklı yapan ne?

Hem entrika ve olgun yaş grubunun hikayesi var, hem de yakışıklı ve güzel gençler üzerinden yürüyen bir serüven…

Dizilerin izleyicileri çoğunlukla kadınlar bunun da öyle, yeni panele göre düşünürsek, total reytingin karşılığı eğitim ve gelir seviyesi daha düşük, yaşı daha yüksek kadınlar. Reyting almak istiyorsan buna uygun yayın yapacaksın ama sosyal medya ve AB reytingi de önemli. Hem prestij, hem reklam geliri, alım gücü yüksek izleyici ve sosyal medyada aktif genç izleyiciyi de kollayacaksın. Kanal D bu denklemi bu dizide çok iyi kullandı.

Dizide hem olgun bir yaş grubunun hikayesi ve entrika var hem de gençler üzerinden yürüyen romantik bir serüven. İlk bölümün ardından “Bu dizi gençlik dizisine evrilebilirse tutar” yazmıştım, “Genç ilişkiler vurgulanmazsa dizinin reytingleri düşer”di çünkü… Zira baştan Haluk ve Güneş aşkının “olmaz”ını görmüştü izleyici, üstelik bu imkansızlık dış bir nedenden değil, adamın karakterinden, şiddet eğiliminden kaynaklanıyordu. Haluk üstüne masal yazılacak bir prens değildi, aksine bu hikayenin kötüsüydü ancak kamera Güneş’in arkasına takılmıştı. Dizilerden alışkın olduğumuz üzere bu dizide de Güneş, bir kadından önce anne olarak karakterize edilmişti. Yani masal genç karakterlere yüklenmişti. Onlar da görevlerini güzelce yerine getirdi, Selin ve Ali’nin tutkusu gençleri peşine taktı, Savaş ve Nazlı’nın kördüğüm haline gelen aşkları “hadi artık” diye izleyiciye kalp çarpıntısı yaşattı.

Hayatın içinden noktalar ve izleyicinin de yaşamına denk düşen endişeler dizide işleniyor. Dizide sınıf çatışması ve aidiyet problemi var, bu çatışma da aslında izleyici üzerinde başka bir içgörü yaratıyor: sınıf değiştirmeyle beraber izleyiciye verilen “zengin olabilirsin” mesajı ailenin anormalitesi ve sorunlarıyla “dert zengin olunca da bitmiyor”a dönüşüyor. Yani dizi çekici ama ikazı da elden bırakmıyor. Haluk’un oğluna da devrettiği malum şiddet eğilimi sorgulanırken, hikayede “aile reisliği” üzerinden yürüyen gizli bir ataerkillik tartışması da mevcut, aynen gündemimizde olduğu gibi. Sırlarla dolu geçmiş, Ahmet ve Güneş’in bilinmeyen bağı, Güneş’in eski koca paranoyası, Haluk’un Güneş takıntısı, şiddet eğilimi ve elbette başında belirttiğim üzere genç karakterler arası git gelli ilişkiler hâlihazırda diziyi yukarı taşıyan lokomotifin ayakları…

Güneşin Kızları her Pazartesi 20.00’de Kanal D’de. İyi seyirler…

Yazı 11 eylül 2015 tarihinde Dipnot Tablet Dergi’de yayınlanmıştır.