Bir Fenomen Doğuyor: Büyük Hilmi!

O nam-ı diğer Büyük Hilmi… Köpekle adam döven, petrol günü yapan, düğün davetiyesine 1500 lira istenince 1000 lirayı 20’şer lira şeklinde zarflara koyup dağıtan zihni sinir iş adamı, baba figürüne ihtiyacı olan oğluna Amerika’dan baba maketi gönderen Hilmi Kazmıkçı… Müteahhit, taksi plakası sahibi, cafe işletmecisi, petrol ofisi sahibi ve kendinden üçüncü tekil şahıs olarak bahsettiği “Hilmi bunu beğendi” cümlesiyle ekranların son fenomeni.

Büyük Hilmi
Büyük Hilmi

Okumaya devam et Bir Fenomen Doğuyor: Büyük Hilmi!

Dizilerde Yaratıcı İzleme, Pasif İzleyiciden Aktif Seyirciye

Dizilerin reytingi kadar sosyal medyadaki başarısı da artık oldukça mühim biliyorsunuz. Henüz ilk sezonuyla ekranda olan Kardeş Payı geçtiğimiz hafta itibarıyla Ekşi Sözlük’te 200 sayfa entry bulundurarak internet aleminde rüştünü bir kez daha ispatladı, SOMERA yani sosyal medya reyting ölçümü yapan şirket tarafından yayın gününde en çok konuşulan dizi oldu.

Kardeş Payı Star
Kardeş Payı Star

Dizinin tık rekoruna koşan sahnelerinden biri de evlenme teklifi sahnesiydi. “I’m the most complete warrior” repliğiyle Yuri Boyka göndermesi bir hayli ses getiren sahnede Atatürk, Alişan, Mahsun Kırmızıgül filmleri gibi art arda pek çok farklı gönderme yapıldı.

Okumaya devam et Dizilerde Yaratıcı İzleme, Pasif İzleyiciden Aktif Seyirciye

Ekranların Efsane Anneleri

Anneler Günü’nde televizyonun efsane annelerini anmadan olmaz diye düşündüm. Ekranların en efsane annesi ise benim için tartışmasız Beyhan Saran… Gelin ondan başlayarak ekranların efsane annelerini analım. Ferhunde hanımlar, Ferhunde Hanım ve Kızları ve Bizim Evin Halleri… Yaşı şimdilerde 20 ve 30’larda olanlar bu dizilerle büyüdüklerini inkar edemezler. Beyhan Saran ekranların, çocukluğumuzun ve elbette Ferhunde Hanımlar’ın annesiydi. Binlerce bölüm canlandırdığı karakterle adeta özdeş hale gelen Saran, televizyonun en efsane annelerinden biri…

Ferhunde Hanımlar
Ferhunde Hanımlar

Ekranda en çok anne karakterini oynayan Vahide Perçin de listede. Adını Feriha Koydum’da Zehra’nın örgü saçları, Hürrem’in sert duruşu, Annem’in pazarcı fedakar kadını ile Perçin unutulmaz anne canlandırmalarıyla TV tarihine adını yazdıranlardan…

Muhteşem Yüzyıl Dizisi
Muhteşem Yüzyıl Dizisi

Okumaya devam et Ekranların Efsane Anneleri