Kötü Yol’da bekaret vurgusu!

Kanal D ekranlarına gelen başrollerini Cansel Elçin, İlker Aksum ve Şükran Ovalı’nın paylaştığı bir Orhan Kemal romanı uyarlaması Kötü Yol’da bu hafta bekaret vurgusu dikkatimi çekti. 

Nuran karakteri dizinin güzel dansözü Nilüfer Açıkalın’la dertleşirken öyle bir söz etti ki yazmadan edemedim… Nuran genç kadına dizinin Reşat’ı İlker Aksum’la cinsel bir birliktelik yaşamadığını anlatırken “Kızlığımı ne Reşat’a ne de başkasına verecek kadar aptal değilim” dedi.

Bir TV eleştirmeni, bir sosyolog ve en çok da kadın olarak tüylerim diken diken izledim bu sahneyi. Genç bir kadının ailesinin evlendirme ısrarıyla evliliğe “mecbur kalması için” tecavüz odasına kapatıldığı haberinin konuşulduğu bugünlerde bu sahne tam anlamıyla ibretlikti. Bir kadın kendi değerini bekaretiyle ölçüyor ve değerini kaybedecek kadar aptal olmadığını adeta ilan ediyordu.
“Roman uyarlaması bu nasıl değiştirilsin” eleştirisini ise asla kabul etmiyorum. Diziye sıfırdan, romanda olmayan bir karakter ekleyen senaristler isteselerdi bu vurguyu yapmayabilirlerdi. Biz izleyiciler zaten Nuran’ın Reşat’la birlikte olmadığını biliyoruz! Bunun o kadın için bir değer taşıdığı aşikar… Ancak bunu altını çize çize vurgulamak, iki kadın arasında bu tartışmayı dillendirmek neresinden bakarsanız bakın kadını aşağılamaktır. O karakterin bekareti değer  olarak addetmesi anormal değil bence de, ancak o değeri bu şekilde dillendirmek ve şehirli, dansöz kadının ağzından bu değeri normalleştirmek benim neznimde kabul edilemez.
Elbette tecavüz odası haberinin sorumlusu dizi veya diziler değildir ancak bu tür kitlelere yayın yapan araçlar bu tür olayları daha normal görmemize destek oluyorlar. Namus denen şeyin ne olduğunun ilerleyen bölümlerde daha sağlıklı yollarla eleştirilmesi ve bu sahnenin hatalı olduğu sonucuna varılmasına umarak “kaybedilen” bekaretin kadın için değer göstergesi olmadığının anlaşılmasını umuyorum.
Bir sosyolog, bir tv eleştirmeni ve en çok da kadın olarak kadınlar arasındaki bu diyalogdan rahatsız olanın yalnız ben olmadığımı umarak tabi…

Kötü Yol’da ilk bölüm, günahı olmaz sevabı bol

(Bundan böyle yalnız uzunca yazıları değil kısa notlarımı da blogda yayınlayacağım. İlk not bu akşam ilk bölümü yayınlanan Kötü Yol dizisinden. )
 
Çarli dizisiyle hayatımıza giren İlker Aksum, Kara Yılan dizisinde canlandırdığı kötü karakterle içindeki diğer yüzleri de bize tanıtsa da rol aldığı son iki dizide (Canım Ailem / Bizim Yenge) mazlum aşık olarak izleyicinin zihnine mıhlanmıştı.
Bu kez Kötü Yol’da İlker Aksum’u çapkın ve kısmen kötü bir karakter olarak izledik. Olmuş mu, vallahi en çok o olmuş. Şükran Ovalı geniş omuzları ve kemikli yüzüne rağmen beden dilini köylü güzeli karaktere yadırganmayacak kadar iyi uyarlasa, Cansel Elçin Gönülçelen’deki “şöhret avcısı” karakterin muadili bu rolü de üstüne göre ölçüp bitmiş görünse de iyinin iyisi olan isim İlker Aksum’du.
Özetle Kötü Yol’un ilk bölümü şimdiden parlayan bir ismi özenle cilaladı ve anlaşıldı ki İlker Aksum role girmiyor, derisini sıyırıp üstüne giyiyor…
İlk bölümün günahı olmaz derler, ancak Kötü Yol, sinema filmi kalitesindeki görüntüleri ve özenli oyunculuklarla sevabı bol bir iş olarak adını ekrana yazdı. Senaryonun satır araları, alttan alta yüklenen mesajlar, detaylı kritik derseniz kısa not bile uzun oldu onlar köşe yazısına…