Annelerin Sevgilisi Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat

Daha önce basında yer bulan birçok güven araştırması gördüm, bu kez sizlere Adhoc’un anneler üzerinde yaptığı “annemetre” adlı araştırmadan bahsedeceğim. Sonuçları bir hayli ilginç… 1.500 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelerle çıkan sonuçlar annelerin TV’ye, oyunculara bakışı ve dizilerin oyuncu kimlikleriyle nasıl özdeşleştiğine dair de ipuçları veriyor.

Aşk-ı Memnu
Aşk-ı Memnu

Annelerin en sevdiği erkek oyuncular sıralamasında Kıvanç Tatlıtuğ ve Kenan İmirzalioğlu ilk iki sırada. Onları Kadir İnanır, Çağatay Ulusoy ve Burak Özçivit takip ediyor. İlginç olan ise başörtülü annelerin Kenan İmirzalioğlu’nu tercih etmesi. İlginç geldi, burada pekala Murat Yıldırım’ı görmeyi beklerdim örneğin. Sizce neden İmirzalıoğlu? Oyuncuların daha önce rol aldıkları projeler bu algının oluşmasında etkili olabilir. Deli Yürek gibi milliyetçi bir projenin ardından Acı Hayat ile muhafazakar bir damarla izleyiciyle buluşan Kenan İmirzalıoğlu’nun şimdiye kadar atv ve Show tv kanallarında, dizilerde rol aldığını belirtmekte de fayda var. Ünlü oyuncu her ne kadar Ezel ve Karadayı ile muhafazakar çizgideki işlerini geride bıraksa da belki de eril simgelerden bıyık sebebiyle mütedeyyin izleyicinin tercihi haline gelmiş. Anneler üzerinde etkili olduğunu düşündüğüm bir diğer etken ise Kenan İmirzalıoğlu üstünden medya organlarında sık sık pompalanan “delikanlı” vurgusu ve elbette Kadir İnanır dışındaki adayların yanında yaşça olgun oluşu.

Okumaya devam et Annelerin Sevgilisi Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat

Dahi Senaristler Kerem Deren ve Pınar Bulut’tan Dört Yeni Dizi

Ezel, Uçurum, 20 Dakika, Suskunlar gibi dizilere beraber ve ayrı ayrı imzalar atan bir çift; Kerem Deren ve Pınar Bulut… Sezona dört yeni proje hazırlıyorlar, forumlar henüz detayları çıkmayan diziler hakkındaki dedikodularla dolu. Merakla beklenen projeleri, yazı deneyimleri, heyecanları ve yeni girişimleri Yazı Odası ile senaryo üstadı kalemler bu hafta Dipnot Tablet’i ağırladı.

Kerem Deren Pınar Bulut
Kerem Deren Pınar Bulut

İŞLERİN %80’İ KÖTÜ SENARYO

Bir işin başarılı olması için birçok etken gerek elbette ancak biten bir dizinin ardından genelde fatura senariste kesiliyor. Senaristler biraz günah keçisi mi?

Pınar Bulut: Bence artık öyle değil. Eskiden bir sorun olduğu zaman ilk senaryoya patlardı ve senaryo hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar hikayede şöyle mi yapsak diye yönlendirme yapmaya çalışırdı. Artık sosyal medyanın da etkisiyle iş biraz değişti. Başarısızlığın faturası oyuncuya veya müziğe de çıkabiliyor, ama yine tek bir kurban seçiliyor, yine günah keçisi bulunmaya devam ediyor.

Kerem Deren: Artık biraz daha ayrıştı. “Senaryosu iyi ama… “ denebiliyor. Eskiden içeride bir sorun olduğunda da mutlaka senaristteydi problem. Hâlihazırda evet, senaryo baş sorun, işlerin %80’ine baktığımda evet çok kötü senaryo derim.

Okumaya devam et Dahi Senaristler Kerem Deren ve Pınar Bulut’tan Dört Yeni Dizi

Elçin Sangu: Hayatı Bir Çirkin Ördek Yavrusu Masalı

Şimdilerde Kiralık Aşk dizisindeki Defne rolüyle nam salan Elçin Sangu ile geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğim röportaj sizlerle…

Öyle bir geçer zaman ki’nin Jale’si, Bir Aşk Hikayesi’nin Eda’sı ve Kurt Seyit ve Şura’nın Güzide’si Elçin Sangu… Sizler onu ekranda görüyorsunuz, bense sizleri tanımadığınız, güler yüzlü, eğlenceli genç bir kadınla, yaramaz bir çocukla, Elçin ile tanıştıracağım. Kuğu gibi zarif görüntüsünün aksine çocukluğunu “Hüdaverdi” olarak betimleyen genç oyuncunun röportaj sonrası çocukluk fotoğrafını da görünce sizlere haksız olmadığını söylemek zorundayım. Neyse ki bu sonu kuğuluğa ulaşan bir “Çirkin Ördek Yavrusu” hikayesi… Sizleri Elçin’in masalıyla başbaşa bırakıyorum.

Elçin Sangu Röportajı
Elçin Sangu Röportajı / Fotoğraf: Koray Parlak

Şu önermeye katılır mısın: “Ekrandaki tüm diziler birbirinin aynı.” Sence ekranda fark yaratmak için ne tür riskler alınmalı?

Bizim seyirci bunu kabul etmez mantığıyla yapılan her iş bizi aynı döngünün içinde tutmaya devam ediyor. Biraz daha alternatif hatta fantastik işlere yer verilmeli. Bana göre Leyla ile Mecnun, İşler Güçler bu tip işlerdi. Yapımcı ve kanalların bu risklere açık olması gerek, aynı tip işler bizi bir tık ileriye götürmüyor.

Peki sektörun gerçekten bir tık öteye gitme amacı var mı?

Bence yok, toplum olarak yerinde saymayı seviyoruz ama bu bana mazoşistlik gibi geliyor.

Bir dizi getirseler ve beraber oynayacağın oyuncuyu sen seç deseler partnerin kim olurdu, ekipte kimler yer alırdı?

Yapımcı Kerem Çatay olurdu, ona çok güveniyorum. Yönetmen olarak Hilal Saral, Çağan Irmak ve Zeynep Günay Tan, oyuncular için Ahmet Mümtaz Taylan, Bülent Emin Yarar ve Haluk Bilginer adlarını verebilirim. Senarist olarak Kerem Deren, Ali Ulvi Hünkar ve Murat Uyurkulak diyebilirim. Ki Kurt Seyit ve Şura’da bu sezon Murat Uyurkulak ile çalışıyoruz.

Kurt Seyit ve Şura Güzide Kimdir?
Kurt Seyit ve Şura Güzide Kimdir?

Sence Güzide’nin hikayesini izleyici için izlenmeye değer kılan ne?

Ulaşılamaz aşklar çekicidir, bir de Türkiye’de görücü usulü evlilikler yaygın ve çoğu kadın aşkı yaşamıyor. Her kadının içinde yaşamak istediği gerçek bir aşk olduğu için bu hikaye çekici. Güzide masum, imkansız aşkını unutmak için evleniyor ama kader onları yeniden karşı karşıya getiriyor.

Kadere inanır mısın?

Bir şeylerin benim dışımda gelişen bir düzeni var ama buna kader demekte kararsızım.

Birçok dizi gibi Kurt Seyit ve Şura’da da her aşk trajediyle iç içe ilerliyor. Sence aşkın içinde trajik, acı öğeleri çıkarttığımızda aşktan geriye ne kalıyor?

Benim hayatım kalıyor, çok eğlenceli oluyor herkese tavsiye ediyorum. (Glüyor) Aşk bence mutlu olunması gereken bir şey, her zaman acıyı beraberinde getirmiyor.


Okumaya devam et Elçin Sangu: Hayatı Bir Çirkin Ördek Yavrusu Masalı

Kıvanç Kapat O Kasları, Ekran Karşısında Eridik Ayol!

Kurt Seyit ve Şura ilk bölümüyle izlendi, konuşuldu, yazıldı… Yazılanları tekrar etme niyetinde değilim bu nedenle diziden ziyade Kıvanç Tatlıtuğ’u ve kaslarını yazmak istiyorum. Dizi yayınlanmadan önce herkes diziden (adı da zor olduğundan) Kıvanç’ın dizisi diye bahsediyor, yayın saatinde herkes Kurt Seyit’ten çok Kıvanç’ı konuşuyordu. Bu Kıvanç Tatlıtuğ’un bir marka haline geldiği, insanların zihninde projenin de önüne geçtiğinin ispatı. Aynı durum Kuzey Güney’de de yaşanmıştı.

Kurt Seyit Ve Şura
Kurt Seyit Ve Şura

Okumaya devam et Kıvanç Kapat O Kasları, Ekran Karşısında Eridik Ayol!