Dilara Büyükbayraktar Röportajı

HERKES “BÜYÜK OYUNCU”! BENDEN NEDEN OLMASIN DEDİM…

26 Şubat itibarıyla vizyona girecek Senarist filminin başrollerinden biri de Dilara Büyükbayraktar… Daha önce reyting rekorları kıran Şefkat Tepe ve Sungurlar dizilerinde oynadığı rollerle sosyal medyanın en fanatik hayranlarına sahip oyuncularından biri oldu. Öyle ki defalarda hayranlarından röportaj talebi iletildi… Sonunda oldu, Senarist filmi için bir araya geldik ve Türkiye’nin ilk gizem filmi olarak lanse edilen sinema filmini konuştuk. Dizilerden de bahsettik, hayranlara göz kırpmayı da ihmal etmedik. Sosyal medyada yükselen trendine de değindiğimiz güzel oyuncunun twitter kullanıcı adı “büyükoyuncu”yu sorduğumuz kısım ise söyleşinin en sivridilli eleştirisinin yer bulduğu bölüm oldu. Gelin siz de bu açıksözlü röportaja kulak verin…

Dilara Büyükbayraktar
Dilara Büyükbayraktar

SENARİST, BULMACA DOLU BİR FİLM

Şimdilerde Senarist ile karşımızdasınız, ilk filminiz. İzleyici neden bu filmi izlemeli?

Türk seyircisine yeni bir tür izletmek istiyoruz. Film içinde çok fazla bulmaca bulunduruyor ve sulu zırtlak komediden ya da tabiri caizce salya sümük dramdan bıkmış seyirciye yeni bir soluk getirmeyi hedefledik. Düz bir gişe filmi yapmaktansa, film çıkışında seyirciyi biraz düşündürmek istedik. Beklenti yükseltmek değil amacım fakat sinemaya gelen seyircinin hayal kırıklığıyla ayrılmayacağına eminim.

Sizin bu filmi tercih etmenizdeki neden neydi?

Evrensel bir yapısı var. İlk bakışta bir türk filmi gibi gelmiyor insanın gözün,e fakat o kadar bizden ki aslında konusu. İzleyince siz de bunu göreceksiniz. Bana bu teklif geldiğinde çok mutlu oldum ve böyle bir projede yer almayı seve seve kabul ettim.

DÜNYAYI SEVGİ KURTARACAK

Filmin sorularından biri bu, ben de size sormak istiyorum: Dünyanın en güçlü insanlarından biri olsaydınız, ne için savaşırdınız?

Biraz klişe olacak ama böyle bir gücüm olsaydı sevgi için çaba gösterirdim. Dünyayı sevginin kurtaracağını düşünüyorum.

Filmde büyük resmi görebilenlerden bahsediliyor, siz kendinizi onlardan biri olarak tanımlar mısınız?

Çoğu insan artık sadece bakmakla yetiniyor. Büyük resmi çözebilmek için görmek gerekir. Bu da nasıl bir pencereden baktığınıza bağlı. Zaman zaman hayatın akışına kapılıp benim de göremediğim oluyor.

Görebildiğiniz en büyük resim size neyi anlatıyor?

Benim en büyük derdim kendimle. Dolayısıyla büyük resme baktığımda da kendimle ilgili şeyler görüyorum. Bu dünyadaki misyonumu ve ilerleyişimin neresinde olduğumu görmeye çalışıyorum. İyilik ve sevgi üzerine kurmaya çalıştığım bir hayat var. Onunla ilgili eksikliklerimi tamamlarsam ‘kendi’ büyük resmimi görmüş olacağım.

SOKAKTA, “NE GÜZEL KIZSIN, GEL O DAĞDAN İN” DİYORLARDI

Şefkat Tepe ve Sungurlar dizileriyle geniş kitlelerce tanındınız. Bu projeler hayatınıza neler kattı?

Şefkat Tepe benim ilk kamera deneyimimdi. Sabrı, disiplini, uykusuzluk çekerken bir yandan da tüm enerjimi saklamayı, ekiple bir bütün olarak çalışmayı, dostluğu öğrendim bu projede. Güzel bir ekiple çalıştım ve bana kattıklarından dolayı hepsine teşekkür ediyorum.

Rol aldığınız dizi kanalın kapanmasıyla yayından kalktı. Yeniden ekrana dönme ihtimali var mı?

Maalesef, bu konu hakkında bir bilgim yok…

Dizilerde gerilla rolü oynamış bir kadına sormam gerek, sokakta nasıl tepkiler aldınız?

İlk oynadığım karakter kötü bir karakter olduğu için seyircilerimizden aile büyükleri beni pek sevmiyorlardı, doğal olarak. Sokakta ya da sete geldiklerinde ‘dizide seni hiç sevmiyoruz, halbuki ne güzel kızmışsın, gel in o dağdan’ diyorlardı bana (Gülüyor) Ben de onların sözünü dinledim ve indim (Gülüyor) Sonrasında bana ve karakterime bakış açısı değişti tabii. Artık onların kızı gibi olmuştum.

HAYATA KARŞI İKİYÜZLÜYÜM”

Bir röportajınızda “ikiyüzlüyüm” demişsiniz. Mutsuzluğu yansıtmazmışsınız, bu zor değil mi? Yoksa mesleki deformasyon mu?

Evet ikiyüzlüyüm… Mesleki deformasyon değil asla. Bu benim hayata karşı tavrım diyebilirim. Kötü enerjiyi,düşük motivasyonu sevmem ve mümkün oldukta pozitif yaklaşmaya çalışırım her konuya. Bu mesleğimde de geçerli özel hayatımda da.

Güzelliğiniz sosyal medyada bolca övgü topluyor. Güzel olmak hayatınızı zorlaştırmıyor mu?

Dış güzelliğim insanların takdiridir. Hepsine teşekkür ederim ama sanırım yaş aldıkça insan hayata daha farklı bakıp daha başka güzellikleri görmeye başlıyor. İnsanların da benim dış güzelliğimden çok iç güzelliğimi görmesini isterim.

Neden twitterda büyük oyuncu yazıyor?

Twitter’da buyukOyuncu adını kullanmamın sebebi diğer büyük oyunculara bir gönderme kendimce. Sonuçta günümüzde herkes çook büyük oyuncu. Benden neden olmasın dedim (Gülüyor)

Sosyal medyada her postunuz binlerce like alıyor. Fanlarınız sayfa yarıştırıyor. Bu ilgi sizi şaşırtıyor mu?

Böyle bir sevgi beni şaşırtmaktan çok büyülüyor. Onlar çok güzel insanlar. Saf bir sevgiyle seviyorlar beni. Keza bende onları. Hatta bir ismimiz bile var DBFC (Gülüyor) Onlar benim ikinci ailem. Hepsini çok seviyor ve aracılığınızla da burdan onlara selamlarımı iletiyorum.

SENARİST FİLMİ HAKKINDA:

YAPIM: Metraj Film
YÖNETMEN & SENARİST: Hulusi Orkun Eser
YAPIMCI: Ali Eser, Orkun Eser
OYUNCULAR: M.Asım Tuncay Aynur, Mustafa Uzunyılmaz, Dilara Büyükbayraktar, Murat Parasayar, Ebru Sarıtaş

ÖZET:
Adem siyasi bir yazardır. Yıllarca edindiği tecrübeler sonunda görünenle aslında olanın çok farklı olduğunu göstermek için “SENARİST” isminde bir kitap yazar. Fakat bu kitabın bastırılması bir şekilde engellenir. Adem boşa çıkmakta olan çabalarının getirdiği maddi ve manevi sıkıntılar ile boğuşurken bir not alır; “Senaristi Bul”… Senaristi arayan Adem işin içine gizemli grupların da girmesi ile kendini anlamlandırması güç bir karmaşanın tam merkezinde bulur. Üzerine oynanan bu oyunların sebebini öğrenmek için Senarist’i bulması gerekmektedir. Ve aramaya koyulur. Merak unsurunun bir an bile azalmadığı bu hikayede, Adem’in üzerine oynanan oyunun gizemini çözmeye çalışmasını izleriz. Fakat bu kolay olmayacaktır.

Şefkat Tepe Dizisinin Başarısı Beni Korkutuyor

Şefkat Tepe dizisi
Şefkat Tepe dizisi

Şefkat Tepe yeni sezon dün akşam Samanyolu ekranlarında başladı. 118 bölümdür ekranda olan dizinin başarısı beni ürkütüyor.

Hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda akil insanlardan oluşturulan heyetler raporlar hazırlayarak Türkiye’nin çözüme bakışını netleştirmeye çalıştı. Güneydoğu heyetinin çözüme yönelik hazırladığı raporda şu madde de yer alıyordu: “Şefkat Tepe, Sakarya Fırat, Kurtlar Vadisi ve Tek Türkiye benzeri TV dizilerinin yayından kaldırılması.”

Dizinin yayından kaldırılmasının kesin çözüm olduğunu düşünmüyorum zira toplumda böyle bir meyil olduğu için bu dizi izleniyor. Çözüm militarizmde çıkış arayan zihniyeti anlamaya çalışmak ve yeni yollar, silahsız sonuç mekanizmaları geliştirmek. Bu da elbette popüler kültür araçlarının da yardımıyla olabilir. Belki bu dizide silah bırakılarak, barış için savaşılmayacağı tartışılarak barış resmedilebilir. Tabi hükumetin isteği gerçekten barış mı onu ayrıca tartışmak gerek.

Gerçi dizinin sloganı bile “Barış için savaşanların ölümsüz hikayesi”… Savaşla barışın gelmeyeceğinin anlatmaya çalışıldığı şu günlerde, diyalogtan müzakereye geçiş aşamasında bu dizilerin ekranda yer alması ve militarizm propagandası yapılması ne kadar sağlıklı bilemiyorum. İşte bu yüzden bu dizinin reyting listelerinde üst sıralarda olması çok ürkütücü…

Kurtlar Vadisi izleyenler derin devlet yandaşı oluyor sığlığında bir yorum yaptığım sanılmasın. Dizi anlaşılacağı üzere bu sezon Ortadoğu politikalarına silahla çözüm üretecek ancak bunun da iç gerilime operasyonla çözüm aramaktan pek de farkı yok. Kaldı ki Rojova’daki dramı, katliamı fragmanda bile “kirli oyun” olarak göstermenin neresi barışçıl anlayamadım.

Toplumda militarist bir taban yok, bu dizi sayesinde oluyor demiyorum. Tam da diyalog sürecinde, dış ilişkiler savaş naralarıyla tartışılırken bu dizide yer alan mesajlar fazlasıyla tehlikeli değil mi diye soruyorum.

Oysa sağduyu şu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey…

Şefkat Tepe 21.09.2013 118. bölüm TNS ölçümüne göre reyting sonuçları:

Total: 6.13 reyting, 18.28 share ile 2. sıra

AB: 2.96 reyting, 10.45 share ile 7. sıra
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=fqSqoE-28h4&w=420&h=315]