Kara Ekmek’in Hale’si Başak Daşman Röportajı

Ekranda dram dizilerinin aranan yüzü, Kara Ekmek’in hırslı salon kadını Başak Daşman sinemada ise komedi filmleriyle boy gösteriyor. Güzel oyuncu Tehlikeyle Flört ile izleyicilere merhaba diyor. Başak Daşman ile film gösterimi öncesi kayda alınan Cine Dergi’ye özel samimi bir sohbete kula vermek ister misiniz?

İzleyici neden bu filmi izlemeli?

Her izleyici bu filmi izlemek için kendine uygun bir sebep bulabilir çünkü bu filmde hem ilginç bir hikye hem fantastik öğeler hem de iyi müzik var. Bir de elbette çok değerli oyuncular var, (gülüyor) seviyorum hepsini… Komik ve akıcı bir film oldu.

Başak Daşman Röportajı
Başak Daşman Röportajı

“SETİN İLK GÜNÜ BENİ TANIMADILAR”

Sette ilk günün biraz komik olduğunu duydum, biraz bahseder misiniz ilk gün neler oldu?

(Gülüyor) Çok da büyük bir olay değil ama beni çocuk sandılar… Flört grubuyla okuma provasında tanışmıştık, sonra sete gittim yüzüme bakıp kafalarını çevirdiler. Merhaba bile demediler, ben de şaşırdım. Sonra makyajım yapıldı sete döndüm, “Başak sen ne zaman geldin” dediler. Tanımamışlar… Salaş, spor giyinince pek tanınamayabiliyorum.

Erkek çocuk gibi büyüyen, hayatında yalnız 1 oyuncak bebeği olan, futbol oynayan, tavşanlar kediler arasında büyüyen  bir kız çocuğu şimdi salon kadını rollerinin aranan yüzü oldu… Üstelik karşımda tüm zarafetiyle oturuyor.

Salon kadını… Bu bilgilere nereden ulaştın? (Gülüyor)

Başak Daşman
Başak Daşman

Günlük hayattaki Başak ile ekrandaki Başak Daşman arasında fark olduğu izlenimine kapıldım doğru mu?

Evet fark var. Futbol şu an oynamıyorum ama çok seviyorum. Erkek çocuğu gibi büyüdüm, kendimi hala maskülen bulurum hatta kendimi sokak çocuğu gibi bulduğum da olur. Bir yerde yere oturup yanımdakiyle sohbet edebilirim. Elbette canlandırdığım karakter feminen, kadınsı karakterler çoğunlukla. Ona uygun role giriyorum…

İnsanın kendisini oynaması en zoru derler, işinin biraz daha kolay olduğunu söyleyebilir miyim?

İnsan kendini oynayabilecek kadar iyi biliyorsa bu muhteşem bir şey zaten. Kendimizi bilmediğimizden sürekli mutsuz oluyor, işte ilişkide sorun yaşıyoruz. Kendimizi iyi tanısak biz de nerede hata yaptığımızı bulup daha kolay olgunlaşabiliriz.

Kara Ekmek’e gelirsek… Kötü ama nedenleri olan bir kötü karakteri canlandırıyorsun…

Çok acıyorum ona da… Hırslı bir kadın, çocuğunu kaybetmiş, babasını kaybetmiş sonra kocası onu aldatıp gitmeye çalıştığında çığırından çıkıyor. Kendini korumak zorunda sürekli… Bu nedenle kibirli bir karaktere dönüyor.

Daha çok ağlayacaksın gibi geliyor bana…

Bana da öyle geliyor, acımıyor musunuz diye soruyorum senaristlere yok acımıyorlar. (Gülüyor)

Başak Daşman Kimdir?
Başak Daşman Kimdir?

“İNTİKAM DİZİSİ SAYESİNDE O’NUNLA TANIŞTIM”

Oyun bir yırtma hikayesini konu alıyor, senin böyle bir yırtma hikayen var mı?

Ben hep adım adım, biriktire biriktire ilerledim. İş hayatımda da özel hayatımda da hep üstüne katarak yol aldım o yüzden bu benim dönüm noktam diyebileceğim pek bir şey yok ama özel hayatımda şu an mutluyum. Onun da dönüm noktası İntikam dizisi, o dizi tesadüfen beni onunla tanışmaya itti. Sonuçta her adım insan başka bir yere götürüyor.

Yönetmenlerin ilk filmlerinin aranan oyuncusu olduğunu söylemem yanlış olmaz herhalde…

Bunu bir not düşebilir miyiz, bir ilk film varsa Başak kesin oynar… (Gülüyor) Böyle denk geldi.

Filmde otuzdan fazla mekan kullanıldı, kamera arkasından gördüm filmin büyük bölümü steadicam ile çekildi. Hareketli aksiyonu bol bir iş bizi bekliyor galiba…

Evet, hareketli bir film. Kamera kullanımı açısından değişik şeyler de denedi yönetmenimiz. Tek planları çokça olan, çok sevdiğim çekimler oldu. Başka türlü de olmazdı 18 günde çekildi film. Bu kadar çok sekansı olan, çok mekanlı ve hareketli bir filmin 18 günde bitmesi  inanılmazdı. Komedi ve aksiyon dolu bir film, bütün hikayenin akıcılığı da çekimle sağlandı.

Geçen yıl da komedi filminde gördük seni…

Evet, komedi çok seviyorum. Hayatta da sürekli gülme peşinde olan biri olduğum için, sosyal medyada da görmüşsündür, eğlenmek istiyorum. Tiyatroda da sinemada da komediyi tercih ediyorum.

Röportaj Cine Dergi Mayıs 2015 sayısında yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir